Z którym nurtem filozoficznym w antyku utożsamiasz się najbardziej? Uzasadnij swoją odpowiedź do wyboru: stoicyzm, epikureizm, hedonizm.

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.
Autor Inny

Filozofia starożytna znana jest z tego, że w trakcie jej trwania powstało wiele nurtów i kierunków, które znane są do dziś i z których czerpie inspirację wiele współczesnych nurtów filozoficznych. Antyczne nurty filozoficzne często były także rozwijane w następnych epokach, coś do nich dodawano, coś ujmowano i w ten sposób powstawały ich nowoczesne wersje, dopasowane do czasów, w których żył dany myśliciel, który wziął je ponownie na warsztat. Jednak większość nurtów wciąż znanych jest obecnie także w ich pierwotnych wersjach. Wciąż można znaleźć w nich aspekty, które są uniwersalne i z których wciąż można korzystać. Osobiście najbardziej utożsamiam się z prądem filozoficznym znanym jako hedonizm.

Hedonizm to doktryna, która uznaje rozkosz, przyjemność, a także brak bólu, za fundamenty ludzkiego życia i dążenia. Najstarsza znana wersja hedonizmu pochodzi ze szkoły cyrenejskiej, popularny był w IV wieku przed naszą erą. Później jednak jego idee zostały wypaczone, sama zaś szkoła zniknęła mniej więcej w III wieku przed naszą erą. Hedonizm zakładał takie idee jak prywatne szczęście jednostki, które osiągnąć można tylko przez chwilowe przyjemności, jego przewagę nad bólem, a także to, że istotna jest chwila obecna, zaś to, co wydarzyć się ma w przyszłości, teraz nie jest ważne i nie należy się na tym skupiać. Hedonizm zakładał brak bólu, skupianie się na rzeczach przyjemnych, miłych, dających człowiekowi radość. 

Hedonizm jest nurtem, który wydaje się być całkiem bliski temu, do czego dąży natura człowieka. Wszystkie bowiem żywe stworzenia chcą uniknąć bólu i dążyć do tego, co sprawia im przyjemność, nie można się więc dziwić, że ludzie także przyjmują taką postawę. Hedonizm wydaje się więc być naturalną drogą dla człowieka, dzięki której jest on w stanie osiągnąć szczęście. To także nurt, który nie wymusza na człowieku nienaturalnych zachowań, odcinania się od swoich pragnień i emocji, a nawet wręcz przeciwnie, zachęca do ich realizacji, bo to one prowadzą do osiągnięcia szczęścia. Hedonizm wskazuje także na brak sensu w zamartwianiu się tym, co dopiero ma przynieść człowiekowi los, ponieważ bardzo często ludzie nie mają na to żadnego wpływu. Martwienie się tym na zapas nie prowadzi do niczego konkretnego, zatruwa za to życie i nie pozwala cieszyć się bieżącą, wspaniałą chwilą. To właśnie te założenia sprawiają, że hedonizm jest najbliższym mi nurtem spośród antycznych myśli filozoficznych.


Przeczytaj także: Napisz do dorosłych list, w którym pomożesz im zrozumieć świat młodego człowieka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.