Napisz do dorosłych list, w którym pomożesz im zrozumieć świat młodego człowieka

Autor Inny
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Drodzy dorośli,

my, młodzi ludzie, mamy wrażenie, że jest między nami pewne nieporozumienie, a Wy sami nie pamiętacie już, jak to jest być w naszym wieku. Wyjaśnimy Wam więc w tym liście, jak wygląda nasz świat i jak widzimy rzeczywistość przy pomocy naszej perspektywy.

Przede wszystkim wiemy, że się o nas martwicie i te wszystkie zakazy i nakazy mają nas uchronić przed popełnieniem pewnych błędów. Ale my musimy na własnej skórze przekonać się, jak bolą pewne rzeczy, by wiedzieć, czego unikać i jak radzić sobie z pewnymi problemami. Jeżeli nam zabronicie ich próbować, my i tak znajdziemy sposób, aby się Wam wymknąć.

Wtedy jednak doświadczymy tych rzeczy bez Waszej wiedzy i wsparcia, które faktycznie mogłyby nam pomóc. Świat jest zbyt ciekawy, byśmy siedzieli spokojnie w domu i bali się tego, co możemy w nim odkryć. Pokażcie go nam, ale nie straszcie nas tym, co możemy w nim zobaczyć. Wszystkie te niepokoje i problemy i tak nas dopadną w dorosłości, a Wy możecie nas na nie przygotować. Jesteśmy naprawdę wszystkiego bardzo ciekawi i chcemy poznać sami wszystko to, co nas otacza.

Drodzy dorośli, pamiętajcie jednak też, że świat się zmienia i rzeczy, które nie istniały w czasach Waszej młodości, dziś już są dla nas powszechne i normalne. Nie przerzucajcie więc na nas swoich lęków i obaw przed nieznanym, ponieważ my żyjemy już w innej rzeczywistości. Nie będziemy się stosować do nieaktualnych zasad, które powstały na długo przed naszymi narodzinami i dziś już nie mają sensu!

Nasz świat jest zupełnie inny, bardziej dynamiczny, otwarty i zmieniający się z każdą kolejną chwilą, chociażby dzięki globalnej sieci. Mamy inne możliwości rozwoju, nie oznacza to jednak, że są one gorsze od tradycyjnych ścieżek kariery czy sposobu postrzegania świata. Nie narzucajcie nam rozwiązań, które nie sprawdzają się już od wielu lat i pozwólcie nam kształtować rzeczywistość zgodnie z naszą perspektywą i przekonaniami, tak jak Wy to robiliście w czasach Waszej młodości i buntu wobec systemu. Zaakceptujcie też to, że nie macie we wszystkim racji. W naszym świecie stan wiedzy zmienia się codziennie, każdego dnia dokonywane są nowe odkrycia i nie ma w nim miejsca na skostniałe przekonania rodem z poprzedniego tysiąclecia.

Kochani dorośli, zrozumcie, że nasz świat jest szybszy, bardziej dynamiczny i wymagający, ale także z drugiej strony bardziej otwarty. Chcemy zmieniać rzeczywistość, dostosowując ją do naszych potrzeb, a nie spędzając życie w utartych schematach, które może dla Was były dobre, ale w naszym przypadku zupełnie się nie sprawdzają. Zaakceptujcie to i towarzyszcie nam w tej podróży.

Pozdrawiamy Was gorąco!

Młodzi ludzie


Przeczytaj także: Napisz opis rzeźby Mojżesz Michała Anioła

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.