Autor C S Lewis
Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Powieść Clive’a Staplesa Lewisa zatytułowana „Lew, czarownica i stara szafa” swoją premierę miała w roku 1950 i otworzyła wówczas cykl znany jako „Opowieści z Narnii”. Akcja powieści skupia się na czwórce rodzeństwa, Piotrze, Zuzannie, Edmundzie oraz Łucji, którzy przedostają się do Narnii, rządzonej przez okrutną królową, Białą Czarownicę. Dzieci muszą pokonać fałszywą władczynię, zakończyć panującą w Narnii wieczną zimę, wypełnić proroctwo i przywrócić porządek w świecie przedstawionym. Pomaga im w tym wielu pobocznych bohaterów, jakimi na przykład są bobry.

Pan i Pani Bóbr - charakterystyka

Państwo Bobrowie to małżeństwo. Pan Bóbr i pani Bóbr to raczej zgodna para, chociaż czasami dochodzi między nimi do drobnych nieporozumień, a co za tym idzie także zabawnych sprzeczek. Mieszkają oni w przytulnym domku umiejscowionym na tamie, do którego zapraszają Piotra, Zuzannę, Edmunda oraz Łucję. Są więc gościnni. Pani Bóbr szybko podejmuje dzieci smakowitym poczęstunkiem, w czasie w którym pan Bóbr tłumaczy im, z czego tak naprawdę wynikają problemy w Narnii. Pan Bóbr jest bowiem bardzo zorientowany w tym, co się dzieje wokół. Pani Bóbr z kolei to bardzo rozsądna, praktyczna osoba, dbająca o to, by jej bliskim niczego nie zabrakło, zwłaszcza smacznego i obfitego podwieczorku.

Rodzeństwo Pevensie czuje się w domku państwa Bobrów bezpieczne i zadowolone. Gdy okazuje się, że Edmund uciekł do zamku Białej Czarownicy, pan i pani Bóbr decydują się razem z resztą rodzeństwa wyruszyć na poszukiwania Aslana. W czasie tej podróży bobry wielokrotnie pomagają głównym bohaterom pokonywać liczne trudności, jakie napotykają oni w nieznanej krainie.

Bobry są więc bardzo życzliwymi, serdecznymi i pomocnymi istotami. Bobry pragną także wyzwolenia Narnii i są gotowe aktywnie działać przeciwko władzy Białej Czarownicy, mimo że wiedzą, że mogą je z tego powodu spotkać surowe konsekwencje. Państwo Bobrowie to jednak bardzo odważna para, gotowa walczyć o wolność swojej krainy.

Państwo Bobrowie są więc jednymi z licznych mieszkańców Narnii, którzy nie cierpią Białej Czarownicy, pragną zakończyć jej rządy i z tęsknotą wypatrują powrotu prawowitego władcy tej krainy oraz końca zimy. Gdy tylko nadarza się okazja, bobry aktywnie działają w tym celu, prowadząc rodzeństwo Pevensie do Aslana, dzięki czemu wypełnić się może stara przepowiednia, wiosna wraca do krainy, a Narnia ponownie odzyskuje wolność.


Przeczytaj także: Narracja w Opowieściach z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.