Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Anhelli” to poemat autorstwa Juliusza Słowackiego, który powstał w roku 1837 jako odpowiedź na „Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. Słowacki zawarł w swoim dziele opowieść o losach ludzi, którzy zmuszeni byli do emigracji na Syberię ze względów politycznych. Tytułowy bohater, Anhelli, wędruje po „białym piekle”, obserwując to, w jakich warunkach żyją jego rodacy na emigracji oraz jak radzą oni sobie w tych trudnych warunkach. Anhelli nie wędruje jednak po Syberii sam - jego przewodnikiem jest Szaman, starzec, który oprowadza go i tłumaczy mu, jak funkcjonuje syberyjska rzeczywistość oraz jak żyją polscy zesłańcy.

Charakterystyka Szamana

Szaman jest w przeciwieństwie do Anhellego człowiekiem już posuniętym w latach, starszym i doświadczonym przez życie. Jest on swego rodzaju przewodnikiem i mentorem młodzieńca, oprowadza go po nieznanych mu wcześniej miejscach.

Szaman jest więc postacią, która łączy się z wiedzą, doświadczeniem i mądrością, a jego zadaniem jest przekazać to wszystko innym. Szaman jest kimś specjalnym w swojej społeczności, przewodzi innymi ludźmi w sposób duchowy i wyróżnia się na ich tle niezwykłymi umiejętnościami. Potrafi on bowiem między innymi wywoływać ludzką duszę, poddaje także inicjacji Anhellego, dzięki czemu może on wziąć na siebie odpowiedzialność za odkupienie ojczyzny. Ostatecznie jednak Szaman umiera, gdy spełni już swoją rolę i wprowadzi Anhellego do jego nowej rzeczywistości.

Szaman jest w poemacie Słowackiego symbolem wiedzy i doświadczenia, ale także tego co niezwykłe, magiczne i odmienne. Łączy on świat rzeczywisty z płaszczyzną duchową i przewidzi pod tym względem swoją społecznością. Wie, że ma zadanie do wykonania i starannie je wypełnia przed swoją śmiercią. Po spotkaniu Anhellego Szaman od razu wchodzi w rolę jego mistrza i rozpoczyna proces przekazywania mu wiedzy niezbędnej do przetrwania w surowej, okrutnej krainie, jaką jest Syberia. Zdaje on sobie także sprawę z kondycji polskich emigrantów oraz tego, jak ciężkie jest ich codzienne życie z dala od ojczyzny. 


Przeczytaj także: Ellenai - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:24:11