Fran­cisz­kań­ska idea umi­ło­wa­nia na­tu­ry. Omów za­gad­nie­nie na pod­sta­wie zna­nych Ci frag­men­tów Kwiat­ków świę­te­go Fran­cisz­ka z Asy­żu. W swo­jej od­po­wie­dzi uwzględ­nij rów­nież wy­bra­ny kon­tekst.

Autor Inny
Autorem opracowania jest: Marta Grandke.

ÅšwiÄ™ty Franciszek z Asyżu jest postaciÄ…, która zapisaÅ‚a siÄ™ w historii filozofii oraz literatury jako twórca ruchu religijnego zwanego jako franciszkanizm. Jest on oparty na zaÅ‚ożeniu o tym, że wiara powinna być dobra, radosna i prosta, a czÅ‚owiek powinien być przepeÅ‚niony miÅ‚oÅ›ciÄ… do bliźnich i wszystkich żywych istot na Å›wiecie. We franciszkanizmie ważnÄ… rolÄ™ peÅ‚ni także uwielbienie do caÅ‚ego Å›wiata i miÅ‚osierdzie okazywane każdemu. Historia tej filozofii bliżej zostaÅ‚a przedstawiona w dziele “Kwiatki Å›wiÄ™tego Franciszka”. Franciszkanizm jest wiÄ™c filozofiÄ… peÅ‚nÄ… szczęścia i dobra, a jednym z najbardziej istotnych dla niej elementów jest przyroda. FranciszkaÅ„ska idea umiÅ‚owania natury jest jednym z tych aspektów tego nurtu, które staÅ‚y siÄ™ jednym z jego symboli, po których można go rozpoznać. PodobnÄ… drogÄ™ obraÅ‚ w swojej poezji ksiÄ…dz Jan Twardowski, co widoczne jest w miÄ™dzy innymi w jego wierszu zatytuÅ‚owanym “Mrówko ważko biedronko”.

“Kwiatki Å›wiÄ™tego Franciszka” to zbiór opowiadaÅ„, traktujÄ…cy o życiu i czynach tytuÅ‚owego Å›wiÄ™tego. ZawierajÄ… one także zbiór jego myÅ›li i przekonaÅ„, skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ na filozofiÄ™ franciszkanizmu. W opowiadaniach tym można przeczytać miÄ™dzy innymi o miÅ‚oÅ›ci do Å›wiata i natury oraz o radoÅ›ci, jaka pÅ‚ynie z obcowania z tym Å›wiatem. Istotna jest także część dotyczÄ…ca wiary - ma być ona dobra i prosta. Jednak to z naturÄ… i jej umiÅ‚owaniem Å›wiÄ™ty Franciszek jest najbardziej kojarzony. W dziele dotyczÄ…cym jego życia znaleźć można wiele tekstów, które pokazujÄ…, jak bardzo Å›wiÄ™ty doceniaÅ‚ przyrodÄ™ i uważaÅ‚, że powinna być ona miÅ‚owana. PeÅ‚niÅ‚a ona istotnÄ… rolÄ™ w jego życiu, Franciszek uważaÅ‚ bowiem, że braciom mniejszym, takim jak zwierzÄ™ta czy roÅ›liny, należy siÄ™ tyle samo uwagi, co rzÄ…dzÄ…cym Å›wiatem ludziom. Obcowanie z nimi może być dla czÅ‚owieka źródÅ‚em niezwykÅ‚ej radoÅ›ci oraz przeżyciem, które potrafi umocnić w nim wiarÄ™. PrzykÅ‚adem tej wiary, miÅ‚oÅ›ci i przekonania, że Å›wiat natury jest równy czÅ‚owiekowi, może być opowieść o wilku w mieÅ›cie Gubbio. ZwierzÄ™ napadaÅ‚o wszystkie żywe istoty w tych okolicach. MieszkaÅ„cy próbowali siÄ™ go pozbyć na różne sposoby, nie potrafili go jednak zabić. Wtedy interweniowaÅ‚ Å›wiÄ™ty Franciszek, który miaÅ‚ odmienne podejÅ›cie do tego problemu. Nie potraktowaÅ‚ on wilka z agresjÄ…, tylko przemówiÅ‚ do niego jak do swojego bliźniego, za którego go zresztÄ… uważaÅ‚. Franciszek wyjaÅ›niÅ‚ zwierzÄ™ciu, jak zÅ‚e sÄ… jego czyny i że nie powinien zabijać żadnego stworzenia bożego. ÅšwiÄ™ty okazaÅ‚ także wilkowi zrozumienie, wiedziaÅ‚ bowiem, że morduje on z gÅ‚odu. DziÄ™ki takiemu podejÅ›ciu mieszkaÅ„com miasta udaÅ‚o siÄ™ zawrzeć ukÅ‚ad z wilkiem. ÅšwiÄ™ty Franciszek w tej sytuacji wykazaÅ‚ siÄ™ umiÅ‚owaniem natury, której wilk byÅ‚ przecież częściÄ…. Nie byÅ‚ w stanie skrzywdzić zwierzÄ™cia, które wszak postÄ™powaÅ‚o tylko zgodnie ze swojÄ… naturÄ…, tak, jak stworzyÅ‚ je Bóg. Historia ta pokazuje, że miÅ‚ować powinno siÄ™ każde stworzenie, bÄ™dÄ…ce częściÄ… przyrody i bożego planu.

FilozofiÄ™ franciszkanizmu i umiÅ‚owanie przyrody bez trudu odnaleźć można w wierszach ksiÄ™dza Jana Twardowskiego. PrzykÅ‚adem takiej twórczoÅ›ci jest wiersz “Mrówko ważko biedronko”, który opowiada o jednych z najmniejszych bożych stworzeÅ„ na tym Å›wiecie. W wierszu Twardowskiego stajÄ… siÄ™ one równie ważne co czÅ‚owiek, a ich obyczaje i wykonywane przez nie czynnoÅ›ci sÄ… równie interesujÄ…ce, co sprawy dotyczÄ…ce ludzi. Twardowski umieszcza wiÄ™c niewielkie stworzenia boże, takie jak mrówki, ważki czy biedronki, w centrum swojego zainteresowania, zupeÅ‚nie jakby byÅ‚y dla niego równym mu bliźnim. wedÅ‚ug niego Å›wiat przyrody jest tak ważny, że nawet papież poÅ›wiÄ™ciÅ‚by mu uwagÄ™ i zainteresowaÅ‚ siÄ™ małą, polnÄ… biedronkÄ…. Z utworu tego pÅ‚ynie apoteoza natury, jej umiÅ‚owanie i zmiana perspektywy na takÄ…, w której nawet najmniejsza istota zasÅ‚uguje na uwagÄ™ i szacunek. Sam Twardowski czuje siÄ™ w obliczu tego malutkiego Å›wiata żyjÄ…tek jak niezrÄ™czny sÅ‚oÅ„ w skÅ‚adzie porcelany - jest zbyt duży, ciężki i nieuważny, jednym ruchem może skrzywdzić kogoÅ› mniejszego. Z utworu bije zachwyt nad tym mikroskopijnym Å›wiatem i każdym aspektem jego stworzenia. Jest to tym samym zachwyt nad dzieÅ‚em bożym i nad faktem, że Stwórca wykreowaÅ‚ to wszystko w taki sposób, że Å›wiat dziaÅ‚a bezbłędnie nawet w najmniejszym swoim szczególe. Wyczuć tu wiÄ™c można inspiracjÄ™ prostÄ… wiarÄ… Å›wiÄ™tego Franciszka i radoÅ›ciÄ…, jakÄ… czerpaÅ‚ on z przebywania na Å‚onie natury, na tym doskonale urzÄ…dzonym Å›wiecie. PrzesÅ‚anie, które można wyczytać z wiersza ksiÄ™dza Twardowskiego, brzmi: każda istota jest tak samo zachwycajÄ…ca i ważna, zarówno biedronka, jak i czÅ‚owiek.

UmiÅ‚owanie natury jest wiÄ™c widoczne zarówno w “Kwiatkach Å›wiÄ™tego Franciszka”, jak i w wierszu ksiÄ™dza Twardowskiego. W obydwu dzieÅ‚ach przyroda i jej mieszkaÅ„cy traktowani sÄ… w sposób równy z czÅ‚owiekiem, nieważne, czy jest to agresywny wilk czy malutka biedronka. PrzesÅ‚anie, jakie z tego pÅ‚ynie, mówi o tym, że każdy aspekt natury należy poznać, zrozumieć i uszanować, bo każdy z nich ma swojÄ… rolÄ™ do speÅ‚nienia i jest częściÄ… wielkiego bożego dzieÅ‚a, którego czÅ‚owiek czasami nie potrafi objąć rozumem.


Czytaj dalej: Re­la­cje z Bo­giem i świa­tem. Omów za­gad­nie­nie na pod­sta­wie zna­nych Ci frag­men­tów Kwiat­ków świę­te­go Fran­cisz­ka z Asy­żu. W swo­jej od­po­wie­dzi uwzględ­nij rów­nież wy­bra­ny kon­tekst.

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:24:02

Opracowanie stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują poezja.org. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Inne opracowania