Autor Jan Brzechwa
Autorką opracowania jest: Ilona Kowalska.

Powieść „Akademia Pana Kleksa” została napisana przez Jana Brzechwę w latach 40. XX wieku, a wydana w 1946 roku. Książka należy do gatunku literatury młodzieżowej. Powstały również dwie kontynuacje powieści – „Podróże Pana Kleksa” i „Tryumf Pana Kleksa”.

Książka opowiada o przygodach głównego bohatera – Adasia Niezgódki, który jest dwunastoletnim uczniem tytułowej Akademii. Prowadzi ją pan Ambroży Kleks – niekonwencjonalny, kreatywny i bardzo nietypowy nauczyciel oraz jego przyjaciel – uczony szpak Mateusz.

Placówka edukacyjna jest pełna magii i czarów, a niezwykłe umiejętności pana Kleksa dodają szkole jeszcze więcej niezwykłości. Nieszablonowe przedmioty szkolne, które wykładane są w Akademii, kładą nacisk na zupełnie inne umiejętności, niż te, które zdobywane są w tradycyjnej szkole. W Akademii pana Kleksa uczniowie (sami chłopcy o imionach na literę „A”) nie uczą się matematyki czy ortografii, a poprzez zajęcia geografii, przędzenia liter czy leczenia chorych sprzętów nabywają umiejętności naprawy mebli, znajomości regionów świata i czytania ze zrozumieniem.

Głównym motywem powieści jest dziecięca wyobraźnia i jej kluczowa rola w rozwoju młodego człowieka. To dzięki niej dzieci chcą się uczyć i poznawać świat w inny sposób, niż odbywa się to w szkolnej ławie. Poprzez zabawę, eksperymenty i doświadczenia młodzi są w stanie nauczyć się o wiele więcej, o czym doskonale zdawał sobie sprawę pan Kleks. Organizacja zajęć pobudzających wyobraźnię była dla niego głównym priorytetem. Sam mówił, że chce uczniom „wlać do głowy trochę oleju”.

Bohaterowie książki przyjaźnią się ze sobą i dbają o siebie wzajemnie. Kochają swojego nauczyciela, a on kocha ich, wspierając i doceniając na każdym kroku. Właśnie takie ciepłe i serdeczne emocje wywołuje powieść, chociaż nie brakuje w niej wątków wzruszających, smutnych czy przykrych. Niezwykle pozytywna atmosfera, która bije od bohaterów i całej powieści sprawia, że każdy z młodych czytelników chciałby znaleźć się w takiej Akademii.

Każdy dzień jest nową przygodą, na którą czeka się z niecierpliwością. Mając obok siebie grupę oddanych przyjaciół i nauczyciela, który zrobi dla swoich podopiecznych wszystko, życie w szkole pana Kleksa jawi się jako marzenie i bajka, do której większość z nas chciałaby się przenieść, by chociaż przez chwilę poczuć jeszcze radość i beztroskę dzieciństwa, gdzie wyobraźnia była kluczem do doskonałej zabawy.

„Akademia Pana Kleksa” to piękna opowieść o magicznym świecie, w którym możliwe jest wszystko, co uczniowie sobie wymarzą. Dla czytelników jest to doskonała okazja, by na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i móc przenieść z powrotem do najlepszych lat dzieciństwa.

Uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę i odkryć w sobie dziecko, które drzemie w każdym z nas. Pozwolić temu dziecku przejąć na chwilę kontrolę i uruchomić wyobraźnię, patrząc na świat z zupełnie innej perspektywy. Możliwe, że ten nowy światopogląd zostanie w czytelniku na zawsze, pozwalając odkryć jeszcze nieodkryte. Każdy dzień może być wielką, ciekawą przygodą, lecz by tak było należy nauczyć się dostrzegać w świecie ukryte piękno. „Akademia Pana Kleksa” pozwala nauczyć się tego i dojrzeć to, co wydaje się pozornie ukryte.


Przeczytaj także: Napisz ocenę postaci pana Kleksa

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-06 16:53:11