Autor Jan Brzechwa
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

W „Akademii pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy można znaleźć szczegółowy opis zajęć, jakie odbywały się tam codziennie. Wynika z tego szczegółowy plan dnia, zgodnie z którym uczniowie funkcjonowali na terenie akademii.

  1. Godzina 5:00 - o tej porze codziennie następowała pobudka, którą uczniom urządzał zawsze szpak Mateusz. Otwierał on w sypialniach niewielkie śluzy, z których na nosy chłopców skapywała zimna woda. Wszyscy następnie udawali się pod prysznic, a w łazienkach leciała woda z sokiem, codziennie z innym jego smakiem.
  2. Godzina 5:30 - pół godziny po przebudzeniu uczniowie byli gotowi do zjedzenia śniadania, na które jedli kolorowe szkiełka przyrządzane przez pana Kleksa.
  3. Godzina 6:00 - o tej porze uczniowie udawali się na apel do gabinetu dyrektora. Każdy chłopiec dostawał tam od pana Kleksa całusa w czoło. Dyrektor odbierał też od uczniów senne lusterka, w których w ciągu nocy gromadziły się ich sny. Pan Kleks potem wybierał najciekawsze spośród nich.
  4. Godzina 7:00 - codziennie była to pora rozpoczęcia lekcji w akademii. Chłopcy udawali się na kleksografię, poznawali tajniki leczenia chorych sprzętów, grali w piłkę globusem na geografii i dowiadywali się, w jaki sposób przędzie się litery. Czasami zamiast lekcji pan Kleks organizował wycieczki poza akademię, na przykład do fabryki dziur i dziurek.
  5. Obiad - odbywał się w przerwie między lekcjami. Był to jedyny posiłek, który Pan Kleks jadł wspólnie z uczniami. Podczas obiadu dyrektor unosił się nad stołem z polewaczką w ręce i polewał potrawy rozmaitymi sosami. Do przygotowania potraw często używał z kolei pompki powiększającej, która potrafiła przekształcić kawałek mięsa w wielki stek.
  6. Po zajęciach - gdy kończyły się już wszystkie lekcje lub wracano z wycieczki do akademii, zabierano się do codziennych obowiązków, takich jak na przykład sprzątanie Akademii czy parku wokół niej, naprawianie ubrań oraz bielizny czy inne niezbędne działania.
  7. Po obowiązkach - wieczorem, po zakończeniu wszystkich zadań oraz obowiązków, wszyscy znów siadali do wspólnego posiłku, który samodzielnie przyrządzał ze szkiełek i sosów pan Kleks. Z czasem Adaś Niezgódka stał się jego pomocnikiem w kuchni. Po jedzeniu każdy z uczniów miał czas wolny, który mógł przeznaczyć na dowolne aktywności, na przykład na hobby czy powtarzanie lekcji.

Przeczytaj także: Kwoka interpretacja

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-30 14:23:21