Napisz ocenę postaci pana Kleksa

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.
Autor Jan Brzechwa

Jak sam tytuł wskazuje, w książce Jana Brzechwy Akademia pana Kleksa ważną rolę odgrywa pan Kleks. Jest to postać nieszablonowa, która ma wiele swoich sekretów. Mimo tej tajemniczości, pan Kleks zdecydowanie jest postacią pozytywną.

Ocena postaci pana Kleksa

Ambroży Kleks z pewnością stanowi wyjątkową postać w literaturze dziecięcej. To nie tylko jego niezwykły wygląd, który przyciąga uwagę – za duże ubrania, kolorowe włosy, piegi – ale przede wszystkim niezwykłe umiejętności. Pan Kleks potrafi latać, zmieniać rozmiar, pije zielony płyn na odzyskanie pamięci, leczy zepsute sprzęty i gotuje z użyciem kolorowych szkiełek oraz jadalnych farb. Jego zdolności robią wrażenie na uczniach akademii. Chłopcy podziwiają go i starają się naśladować. Pan Kleks emanuje pozytywną energią i wiarą w dobro w ludziach, co sprawia, że z optymizmem spogląda w przyszłość. Ta postawa przekłada się na relacje z uczniami, którzy wiedzą, że mogą zwrócić się do niego z każdym problemem. Jest dla nich autorytetem, nauczycielem, a także kimś w rodzaju zastępczego ojca. Codziennie chłopcy ustawiają się w kolejce, by otrzymać od niego swoisty gest przyjaźni – całusa w czoło. To symboliczny gest, który rozpoczyna ich dzień w szkole, dodając poczucia bezpieczeństwa i wspólnoty. 

Pan Kleks nie przestrzega konwencjonalnych metod nauczania, co sprawia, że jego podejście do edukacji wzbudza wiele dyskusji i kontrowersji. Nie skupia się na typowych przedmiotach szkolnych, nie wierząc w skuteczność wkuwania na pamięć faktów czy wzorów matematycznych. Jego podejście jest bardziej praktyczne i kreatywne, co widać na przykładzie leczenia chorych sprzętów, który staje się częścią zajęć w akademii. Chociaż nie wszyscy zgadzają się z tym podejściem, Pan Kleks pozostaje niezłomny w swoich przekonaniach. Nie przejmuje się kontrowersjami i kontynuuje uczenie chłopców tego, co sam uznaje za istotne i wartościowe. Wierzy, że kluczowe jest zainteresowanie uczniów oraz to, że nauczane umiejętności będą przydatne w prawdziwym życiu.

Pan Kleks stara się patrzeć na świat oczami swoich uczniów, zrozumieć ich potrzeby i zainteresowania. Nie zawsze zgadza się z tradycyjnymi poglądami na temat wychowania dzieci. Mimo wszystko w akademii panowały jednak określone zasady: za złe zachowanie trzeba było nosić krawat w grochy, a harmonogram dnia był jasno ustalony. Pan Kleks jako nauczyciel zasługuje na pochwałę, ponieważ pozostawał wierny swoim poglądom.

Choć Ambroży Kleks jest postacią wyjątkową i inspirującą, nie jest pozbawiony wad, które wpływają na prowadzenie akademii. Jego roztrzepanie oraz problemy z pamięcią stanowią wyzwanie w zarządzaniu szkołą. Kłótnia z golarzem, Filipem, która przybiera nieprzyjemny obrót, rzuca cień na atmosferę w szkole. Dodatkowo, reakcja na zachowanie żywej lalki Alojzego, która terroryzuje innych uczniów, pozostawia wiele do życzenia. Pan Kleks nie podejmuje stanowczych kroków wobec tego problemu i przez długi czas pozwala, aby skandaliczne zachowanie ucznia pozostawało bezkarnie. Ta ludzka strona dyrektora, pomimo jego wyjątkowego wyglądu i nadnaturalnych umiejętności, sprawia, że jest on podatny na błędy i niedoskonałości. Jednakże właśnie te wady sprawiają, że Ambroży Kleks staje się bardziej realną postacią, z którą czytelnicy mogą się utożsamiać i zrozumieć. W końcu, nawet najbardziej niezwykłe osoby mają swoje słabości, co czyni je bardziej ludzkimi.

Pan Kleks zdecydowanie jest postacią pozytywną, mimo swojego zapominalstwa i braku stanowczości. W końcu Ambroży od początku wiedział, że nic nie trwa wiecznie również bajka o akademii.


Przeczytaj także: Akademia pana Kleksa - plan wydarzeń (szczegółowy i krótki)

Aktualizacja: 2024-04-02 21:22:14.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.