Za co można polubić Pana Kleksa?

Autor Jan Brzechwa
Autorką opracowania jest: Ilona Kowalska.

Pan Ambroży Kleks jest tytułowym bohaterem powieści „Akademia Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy. Mężczyzna jest założycielem szkoły, jej dyrektorem i pedagogiem. Jest to niezwykły człowiek, który ma niesamowite umiejętności i pragnie, by jego uczniowie zdobywali wiedzę w ciekawszy sposób niż w tradycyjnych szkołach. Jest bardzo sympatyczną postacią, którą można lubić z wielu różnych powodów.

Jednym z nich jest wygląd dyrektora placówki. Jest to mężczyzna w średnim wieku i o średnim wzroście, który zawsze nosi za duże, wielobarwne ubrania. Nigdy nie ubiera krawata, a pod szyją wiąże aksamitną kokardkę. Jego włosy są we wszystkich kolorach tęczy, a twarz zdobi długa, czarna broda. Sporą część twarzy zajmuje nos, który przekrzywia się na lewo lub prawo w zależności od pory roku. Nosi też pomarańczowe wąsy.

Pan Kleks jest człowiekiem wyjątkowym również przez swoje niecodzienne zwyczaje. Jego ulubionym daniem są motyle i pigułki na porost włosów. Zbiera piegi, a bez nich czuje się źle i jest słaby psychicznie. Często unosi się w powietrzu, a na obiad przygotowuje posiłki za pomocą jadalnych farb we wszystkich smakach. Lubi gotować i niepodzielnie rządzi w swoim małym, kuchennym królestwie, do którego nie dopuszcza nikogo poza Adasiem.

Pan Ambroży jest bardzo szanowany przez swoich uczniów, którzy szczerze go kochają. Co rano mężczyzna całuje ich w czoła i posyła ciepły, krzepiący uśmiech. Jest pierwszym kompanem do zabaw i wygłupów, którego kreatywność nie zna granic. Można się z nim pośmiać i pożartować, pograć w piłkę i w inne gry. Jednocześnie pan Kleks jest statecznym, poważnym, dorosłym mężczyzną, który odpowiedzialnie prowadzi swoją Akademię. Chłopcy mogą zwrócić się do niego z każdym problemem, a pan Kleks nigdy ich nie wyśmieje. Nie złości się, nie gniewa, ale tłumaczy w spokoju poprzez rozmowę. Zawsze pomaga i potrafi rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy. Podchodzi do chłopców z dużą wyrozumiałością i miłością ojcowską. Docenia starania uczniów i wie, kto ile włożył pracy, nawet jeśli nie uda się osiągnąć efektu końcowego. Zawsze ma w zanadrzu coś słodkiego dla swoich podopiecznych.

Najbardziej pana Kleksa można jednak lubić za to, w jaki sposób prowadzi swoją szkołę. Uczy on poprzez zabawę i interesowanie uczniów światem dookoła. W jego Akademii nie ma więc typowych zajęć szkolnych. Chłopcy uczą się kleksografii, przędzenia liter czy leczenia chorych sprzętów. Geografia odbywa się poprzez grę w piłkę podobną do globusa. Zajęcia prowadzi sam pan Kleks oraz jego wierny przyjaciel – uczony szpak Mateusz. Chłopcy z chęcią wstają rano, nie mogąc doczekać się kolejnego dnia pełnego przygód. Nie wiedzą, co ich ulubiony nauczyciel wymyśli tym razem. Bardzo lubią zajęcia szkolne, ponieważ są one interesujące i zabawne, pobudzają wyobraźnię i pokazują świat dookoła z zupełnie innej strony. Pan Kleks doskonale wie, czego potrzeba młodym ludziom i wykorzystuje to, by zapewnić im odpowiednią edukację, która nie będzie dla nich smutnym obowiązkiem, a wesołą przyjemnością.

Pan Kleks jest postacią, której nie sposób nie lubić. Jest sympatyczny i oddany swoim uczniom. Robi wszystko, by w Akademii panowała rodzinna atmosfera pełna przyjaźni. Stara się zaciekawić chłopców światem zewnętrznym i nauczyć ich o wiele ważniejszych rzeczy niż ortografia czy arytmetyka.


Przeczytaj także: Jakie przesłanie niesie ze sobą bajka o psim raju z akademii pana Kleksa?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.