Akademia pana Kleksa - problematyka

Autor Jan Brzechwa
Autorką problematyki jest: Adrianna Strużyńska.

Książka Jana Brzechwy Akademia pana Kleksa opowiada o tytułowej szkole, która zdecydowanie różni się do tradycyjnych placówek, jakie znamy. Jej problematyka jest jednak znacznie szersza, dlatego warto się bliżej przyjrzeć tej kwestii.

W powieści pojawia się między innymi problematyka dorastania. W akademii uczą się nastoletni chłopcy, Adaś Niezgódka, główny bohater, ma dwanaście lat. Jest to miejsce, gdzie zmieniają się, porzucają dziecinne nawyki, uczą się odpowiedzialności, chociażby przez wykonywanie prac domowych. Akademia pana Kleksa to miejsce, w którym uczniowie nie tylko chcą się uczyć, ale także są zafascynowani nauką. To tu budzi się ich ciekawość świata i zachęca do jej zaspokajania. Szkoła oferuje wszystko, co dobre w edukacji, eliminując jednocześnie elementy, które mogą być uciążliwe i nudne dla młodych ludzi.

Uczniowie akademii zdobywają praktyczne umiejętności w sposób naturalny, poprzez zabawę i codzienne obowiązki. Wszyscy zaangażowani w proces nauczania i uczenia się czerpią z tego korzyści – zarówno uczniowie, jak i profesor Kleks, który jest autorytetem dla swoich podopiecznych.

Akademia pana Kleksa przedstawia również różnicę w podejściu do życia, która pojawia się między dziećmi i dorosłymi. Dziecięca wyobraźnia jest w akademii ceniona tak samo, a może i bardziej, niż książkowa wiedza. Nie ma tutaj miejsca na tradycyjne oceny: nagrodą są piegi, a karą – noszenie krawata w kropki. Jest to świat znacznie przyjaźniejszy dla młodego człowieka, który dopiero uczy się odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji swoich czynów. W Akademii pana Kleksa wyobraźnia jest traktowana jako najcenniejszy skarb każdego ucznia. To dzięki niej dzieci mogą odkryć swoje pasje i rozwijać kreatywność. W przeciwieństwie do szkolnej rzeczywistości, gdzie często panuje presja ocen i wyników, tutaj dzieci mają swobodę wyrażania siebie i eksplorowania własnych możliwości. Jest to więc obraz całkowicie innego podejścia do edukacji.

Powieść niesie również pouczenie moralne dla młodego czytelnika. Pojawia się między innymi problematyka znęcania się nad zwierzętami. Adaś odwiedza psi raj, gdzie spotyka chłopców karanych za dręczenie psów. Autor stara się uświadomić młodemu odbiorcy, że zwierzęta również mają uczucia, dlatego człowiek powinien się nimi opiekować, a nie wykorzystywać swoją przewagę. Złe czyny zostają w powieści ukarane: lalka Alojzy zostaje rozkręcona za karę, gdy niszczy sekrety pana Kleksa. Książka pokazuje, że liczą się koleżeńska postawa, uczciwość i gotowość pomocy, a złe uczynki prędzej czy później będą wiązać się z konsekwencjami.


Przeczytaj także: Akademia pana Kleksa - główne wątki

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.