Wymień główne cechy powieści "konradowskiej" na przykładzie Jądra ciemności

Autorka opracowania: Ilona Kowalska.

Joseph Conrad to angielski autor polskiego pochodzenia. Naprawdę nazywał się Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Wiele lat spędził jako marynarz francuskiej żeglugi morskiej, co było inspiracją dla jego późniejszych powieści. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych światowych twórców, którzy wywarli ogromny wpływ na dalszy rozwój literatury.

Akcja powieści Conrada zwykle ma miejsce w okolicznościach morskich, a ich bohaterami są marynarze i żeglarze. Miało to związek z wieloma latami przepracowanymi na statku przez autora, które później posłużyły za inspirację. Jednocześnie życie morskie, podróże, odkrywanie nowych lądów i kultur stało się świetnym pretekstem do rozważań etycznych, które charakteryzują twórczość autora. Conrad zastanawiał się nad kwestiami, które nie mają łatwych odpowiedzi. Zadawał pytania o granice odpowiedzialności człowieka, etykę życia, lojalność, próby charakteru czy ludzką solidarność. Często stawia swoich bohaterów w trudnych sytuacjach, w których muszą dokonywać moralnych wyborów między dobrem a złem.

Conradowi nigdy nie udało się stworzyć jednego systemu zasad moralnych, którymi kierowały się stworzone przez niego postaci, jednak większość z nich przestrzegała zasad etycznych, a wszelkie odstępstwa były krytykowane. Nie powoływał się na słowa filozofów, których zdanie nie było dla niego zbyt istotne. Samoistnie wybierał ścieżki, którymi bohaterowie podążali i zgodnie z intuicją wybierał wartości, które uważał za ważne i moralne. Najważniejszy był dla niego człowiek, więc wszystkie problemy moralne kręciły się zawsze dookoła ludzi.

Najwybitniejszym dziełem, które jest jednocześnie reprezentatywnym przykładem conradowskiej powieści jest „Jądro Ciemności”. Fabuła opowiadająca o tworzeniu europejskich kolonii w Afryce jest potępieniem idei, którą przedstawia. Powieść inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, których Joseph Conrad był świadkiem podczas podróży przez Kongo. Chęć narzucenia swojej kultury przez Europejczyków została nazwana przez Conrada regresem społecznym. Morderstwa, gwałty, grabieże i niewolnictwo – to wszystko, co przywiózł biały człowiek tubylcom z Afryki.

W wielu powieściach Conrada mamy do czynienia z kontrastem między dobrem a złem, które uosabiane są przez konkretnych bohaterów i ich zachowania. W „Jądrze ciemności” dobrą stronę reprezentuje Marlow, a złą Kurtz.

Kurtz odrzucił prawo i zasady etyczne, które obowiązywały w Europie. Nieskrępowaną wolność wykorzystywał w okrutnych celach, umacniając swoją pozycję boga. Chwalony przez pracodawców za doskonałe wyniki pracy, coraz mocniej wierzył w to, że jego czyny są słuszne. Nie bał się zabijać, katować, porywać i zmuszać do katorżniczej pracy, za którą niewolnicy nie otrzymywali zapłaty czy jedzenia. Brak jakichkolwiek reguł prawnych, które kontrolowałyby ludzi sprawił, że Kurtz odrzucił człowieczeństwo i wybrał instynktowną chęć władzy silniejszego.

Marlow zaś jest postacią przeciwną do Kurtza. To skromny, pracowity marynarz, którego zadaniem było popłynięcie po schorowanego Kurtza. Brzydził się kłamstwem i manipulacją, szybko wykrywał w ludziach fałsz i obłudę. Marlow to prawdopodobnie alter ego Conrada, ponieważ autor również przemierzał rzekę Kongo, by dostać się po schorowanego pracownika handlowego towarzystwa. Marlow reprezentuje poglądy Conrada i jest strażnikiem moralności w powieści. Jest negatywnie nastawiony do kolonizatorów i ich poczynań, uważając, że jest to swojego rodzaju napaść i próba narzucania siłą własnych poglądów.


Przeczytaj także: Jak rozumiesz znaczenie ostatniego słowa wypowiedzianego przed śmiercią przez Kurtza? Dlaczego Marlow nie zdobył się na powtórzenie go narzeczonej zmarłego?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.