Autorką charakterystyk bohaterów jest: Ilona Kowalska.

„Jądro Ciemności” Josepha Conrada to jedna z najwybitniejszych opowieści w światowej literaturze. Opowiada o kolonizacji Afryki i niewolniczym wykorzystywaniu ciemnoskórych mieszkańców przez Europejczyków, chcących zmaksymalizować zyski z handlu kością słoniową. Chociaż głównymi bohaterami są Marlow i Kurtz, w powieści przejawia się również wiele innych bohaterów.

 • Bohaterowie pierwszoplanowi
 • Bohaterowie drugoplanowi
 • Bohaterowie epizodyczni
 • Bohaterowie pierwszoplanowi

  Charlie Marlow to główny bohater powieści. Jest marynarzem, kapitanem parowca, który płynie przez rzekę Kongo do stacji kierowanej przez Kurtza. Jest to pracowity, uczciwy i skromny mężczyzna, który od dzieciństwa marzył, by prowadzić morski tryb życia. Od początku wiedział, jak naprawdę wygląda kolonizacja czarnego lądu, a jej głównym celem nie jest niesienie edukacji i cywilizacji, a chciwość i chęć zarobienia pieniędzy. Afryka go przerażała, bał się jej i tego, co czai się w dżungli. Słyszy wiele historii o Kurtzie, a wszystkie opowiadają o nim w samych superlatywach. Wyobrażenia sprawiają, że Marlow jest zafascynowany Kurtzem i pragnie go poznać. Prawda jednak go rozczarowuje. Jest mężczyzną honorowym – chociaż Kurtz okazał się być kimś zupełni innym, niż Marlow sobie wyobrażał, dotrzymuje obiecanego słowa i spełnia ostatnią wolę zmarłego.

  Kurtz to kierownik stacji handlowej i drugi z głównych bohaterów powieści. Jest doskonałym agentem handlowym, ponieważ dostarcza zdecydowaną większość kości słoniowej do Europy. Jest bezwzględny, nie boi się zabijać. Tubylcy uważali go za boga, a on skrzętnie to wykorzystywał. Miał kochanki i własne wojsko, a przed jego domem stała palisada, na którą wbite były głowy czarnoskórych buntowników. Uwielbia podziw i cześć, jaką składają mu niewolnicy. Uważa, że osoby czarnoskóre powinny zostać wytępione. Nie ma skrupułów, by wykorzystywać ich do pracy, nie patrząc na płeć czy wiek – pracowały dzieci, kobiety w ciąży i starcy. Jest schorowany, dlatego oczekuje na statek Marlowa, który ma zabrać go do Europy na leczenie. W czasie podróży umiera, prosząc Marlowa, by spełnił jego ostatnią wolę.

  Czarnoskórzy niewolnicy to bohater zbiorowy. Są to wykorzystywani przez białych Europejczyków tubylcy, pracujący ponad siły i możliwości. Smagani batem i katowani, straszeni bronią oraz okaleczeniami całe dnie pracowali bez jedzenia i wody. Trudne warunki pogodowe, brak posiłków i wycieńczająca praca sprawiały, że umierali w trakcie roboty. Nie robiło to na nikim wrażenia.

  Bohaterowie drugoplanowi

  Fresleven to poprzedni kapitan statku Marlowa. Zginął w Afryce, kiedy próbował uderzyć czarnoskórego niewolnika. Marlow przejmuje jego parowiec.

  Lekarz to osoba, która przeprowadzała wstępne badania, by orzec, czy Marlow może płynąć do Afryki. Pracuje w Brukseli. Uważa, że życie w Afryce jest pozbawione prawa, a wszechmocna wolność zmienia ludzką psychikę. Nie był psychiatrą ani psychologiem, jednak fascynował się tymi dziedzinami. Mierzył Marlowowi głowę przed wyjazdem, by móc porównać ją ponownie po przyjeździe, chociaż nie wierzy, że mężczyzna wróci z Afryki.

  Księgowy to jeden z pracowników stacji rządowej, która jest pierwszym afrykańskim przystankiem na trasie Marlowa. To zadbany mężczyzna, który jest schludnie ubrany. Ma jasne spodnie, lakierki i koszulę z kołnierzykiem. Uważa Kurtza za wybitną jednostkę w handlu kością słoniową. Jest uśmiechnięty i radosny, a jego ubiór i bogactwo kontrastują z życiem niewolników, którzy budują w Kongo kolej.

  Dyrektor to osoba zarządzająca stacją centralną – drugim przystankiem Marlowa w Kongo. Wygląda nijako, nie ma żadnej charakterystycznej cechy. Marlow opisuje go jako osobę pospolitą. Uwielbia Kurtza i mówi, że to inteligentny mężczyzna, potrafiący rozmawiać i jednać sobie ludzi. Płynie z Marlowem do stacji Kurtza. W czasie drogi okazał się tchórzliwy i bezmyślny. Marlow go nie lubi i czuje w nim fałsz i obłudę. Stara się go unikać.

  Ludożercy to czarnoskórzy pracownicy, którzy zostali zatrudnieni przez Marlowa, by pracowali na jego statku. Są wysocy, silni i dobrze zbudowani. Pracują fizycznie. Początkowo wszyscy się ich obawiali, Marlow również. Doskwierał im głód, jednak nie zaatakowali Europejczyków, co było szokiem dla żeglarzy, którzy słyszeli wiele historii związanych z ludożercami. Marlow podziwiał ich zapał do pracy, upór i chęci. Marzył, by móc z nimi pracować stale, ponieważ lubił ludzi, którzy nie migają się od pracy.

  Rosjanin to opiekun Kurtza na jego stacji. Jest to młody, wesoły chłopak, który widzi przyszłość w handlu kością słoniową. Jest wręcz zakochany w Kurtzie i uważa, że mężczyzna zmienił jego duszę. Przypomina z wyglądu arlekina, ponieważ nosi połatane, kolorowe ubranie. Ciężko i rzetelnie pracuje, co przynosi mu radość i satysfakcję.

  Narzeczona Kurtza do samego końca wierzyła w swojego partnera, kochała go i uwielbiała. Była zafascynowana jego mądrością i wierzyła, że pojechał do Afryki, by nieść pokój i wiedzę. Marlow przekazał jej listy i okłamał, że ostatnim słowem Kurtza było jej imię.

  Bohaterowie epizodyczni

  Dyrektor różnych towarzystw to kapitan statku „Nellie”, na którym Marlow rozpoczyna swoją historię o wyprawie do Kongo. Jest bardzo lubiany.

  Prawnik to starszy człowiek, jeden z pasażerów „Nellie”. Cnotliwy i prawy. Ma kołdrę i poduszkę na wyłączność.

  Księgowy to kolejny z pasażerów statku „Nellie”. Lubi grać w domino.


  Przeczytaj także: Charakterystyka porównawcza Marlowa i Kurtza

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.