Autorem charakterystyki jest: Piotr Kostrzewski.

Wacław Milczek to postać z komedii Aleksandra Fredry Zemsta. Ten młody mężczyzna jest synem Rejenta Milczka, głównego antagonisty Cześnika Raptusiewicza. Wątek jego miłości z Klarą Raptusiewiczówną stanowi jeden z dwóch elementów fabularnych utworu i motor napędowy działań Wacława. Młody Milczek, mimo iż kierują nim dobre intencje, jest postacią niezwykle podobną do swojego ojca, naznaczoną również nie do końca chwalebną przeszłością.

Charakterystyka Wacława

Wacław to młody mężczyzna, o którego przystojnej aparycji świadczyć mogą pewne fakty z lat spędzonych w Warszawie. Jest on bowiem wszechstronnie wykształcony, sam również daje dowody swojej inteligencji. Robi przy tym wrażenie osoby dosyć niepozornej, cichej. Wykazuje tym podobieństwo do swojego ojca, są to mianowicie tylko dobrze wykreowane pozory.

Młody Milczek to przebiegły człowiek, umiejący wykorzystywać ludzi dla swojej korzyści. Dobrym przykładem jest tutaj odegranie roli jeńca Papkina w celu dostania się do domu Cześnika Raptusiewicza, a następnie opłacenie milczenia Lwa północy o swoim pochodzeniu. Kreuje to Wacława na przebiegłego, a nawet nieco bezwzględnego młodzieńca. Mało go bowiem obchodzą obiekcje Papkina, czy jego strach. Liczy się jedynie cel. Motorem zaś działań Wacława jest miłość do Klary. Jest dla niej w stanie zrobić wszystko, łącznie z ucieczką. Jego ukochana ma na niego wyraźnie dobry wpływ, być może dzięki niej porzucił dawny tryb życia.

O przeszłości Wacława wiadomo, iż uczęszczał do szkół w Warszawie. Tam też większą część czasu spędzał na hulankach, brylując również jako amant. Jego podboje miłosne można ocenić jako imponujące, zdołał przecież zawrócić w głowie samej Podstolinie. Podawał się wtedy za litewskiego księcia Radosława, co stanowi kolejny dowód jego przebiegłej, ojcowskiej nieco, natury.

Gdy nadarza się okazja odnowienia romansu, Wacław nie korzysta z niej jednak, składając wcześniejsze zachowanie na karb młodzieńczej niedojrzałości. Rozmowa z Podstoliną ujawnia jego zdolności krasomówcze, gdy stara się ją za wszelką cenę odwieść od wspomnień o dawnych namiętnościach. Być może chce jedynie ukryć swoją dawną zażyłość, możliwe, jednak iż zmienił się dzięki prawdziwej miłości do Klary. Dawne życie musi być dla niego jednak kłopotliwym elementem życiorysu, nie ujawnia go bowiem dla swojej ukochanej.

Wacław Milczek nosi cechy młodych szlachciców z czasów przedstawionych w komedii Aleksandra Fredry. Jego bezgraniczne oddanie dla Klary i walka o ich wspólną przyszłość łączy się zarazem z podporządkowaniem dla władzy rodzicielskiej. Sam Wacław nie jest jednak biernym, cichym chłopakiem. Pozory te skrywają osobę zdolną do podejmowania ryzyka, a nawet szaleństw. Świadczy o tym nie tylko jego przeszłość i propozycja ucieczki z Klarą, ale również zachowanie po schwytaniu przez Cześnika. Jest więc młody Milczek bardzo podobnym do swojego ojca człowiekiem, może jedynie nie aż tak wyrachowanym. Związek z Klarą zapewne uszlachetnia jego działania, kierując wrodzone talenty ku wspólnemu dobru obojga młodych.


Przeczytaj także: Klara - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.