Czy pieniądz może być najważniejszą wartością w życiu człowieka? Wypracowanie na podstawie Opowieści wigilijnej

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.

Akcja powieści Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna” w dużej mierze koncentruje się wokół motywów chciwości i bogactwa. Dla głównego bohatera, Ebenzera Scrooge'a znaczenie miały wyłącznie pieniądze. Przedstawione przez autora wydarzenia udowadniają jednak, że nic nie jest w stanie zastąpić szczerych relacji międzyludzkich.

Ebenzer Scrooge był właścicielem kantoru. Całe jego życie było skoncentrowane wokół majątku. Nie dbał nawet o relacje z jedynym krewnym, siostrzeńcem Fredem. Scrooge nie miał też szacunku do swojego pracownika, Boba Cratchita. Płacił mu bardzo niską pensję i nie ogrzewał tak pomieszczenia, które zajmował Cratchit. Scrooge nie zważał na to, że jego pracownik ma do utrzymania dużą rodzinę. Dla głównego bohatera, pieniądze były najwyższą wartością. Scrooge był w stanie wyzbyć się empatii i podstawowej życzliwości wobec drugiego człowieka, żeby tylko pomnażać majątek. Odnosił się do wszystkich z niechęcią, ponieważ obawiał się, że zostanie oszukany. Prowadził więc smutne, samotne życie, dlatego stawał się coraz bardziej zgorzkniały i zdziwaczały.

Główny bohater oceniał ludzi na podstawie tego, co posiadają. Scrooge odnosił się z wielką niechęcią do ubogich. Nie rozumiał, że ktoś mógł mieć w życiu mniej szczęścia, niż on. Ebenezer był przekonany, że biednym nie należy pomagać. Zdecydowanie odmawiał uczestnictwa we wszelkich kwestach. Irytowali go nawet kolędnicy, krążący po domach. Scrooge był przekonany, że biedni powinni być umieszczani w przytułkach lub więzieniach, a gdyby zabrakło w nich miejsca, jedynym wyjściem była dla nich śmierć. Ebenezer ironicznie uzasadniał swoje poglądy przeludnieniem na świecie. Bohater nie zwracał uwagi na to, jakim kto jest człowiekiem ani jakie wartości wyznaje. Największe znaczenie miał dla niego status majątkowy.

Podobne podejście do życia, jak główny bohater, miał jego dawny wspólnik Jakub Marley. W czasie, gdy rozgrywa się akcja powieści, mężczyzna już nie żył. Okazało się jednak, że nie trafił w zaświaty. Duch Marleya snuł się po ziemi, żeby odpokutować swój materializm i egoizm. Przewinienia Jakuba sugerował już wygląd zjawy. Duch był skrępowany łańcuchami, na których zawieszono szkatułki z pieniędzmi i księgi rachunkowe. Marley pojawił się w domu Scrooge'a, żeby ostrzec go przed powielaniem swoich błędów. Zapowiedział też wizytę trzech duchów (Ducha Wigilijnej Przeszłości, Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia i Ducha Przyszłych Wigilii). Zadaniem zjaw było przebudzenie Scrooge'a i uświadomienie mu, że postępuje niewłaściwie.

Duchy pokazały Ebezenerowi święta innych ludzi, dzięki czemu zderzył się ze światopoglądem, całkowicie odmiennym od swojego. Scrooge zobaczył święta w domu Boba Cratchita. Na pierwszy rzut oka można było zauważyć, że rodzina jest uboga. Cratchitowie zajmowali niewielkie mieszkanie, na stole brakowało jedzenia, nie było też możliwości zakupu kosztownych prezentów. Dodatkowo, najmłodszy synek Boba, mały Tim był niepełnosprawny. Wszystkie te problemy nie były jednak w stanie odebrać rodzinie dobrego nastroju. Cratchitowie cieszyli się, że są razem. Bob wzniósł nawet toast za swojego pracodawcę, chociaż Scrooge tak źle go traktował. Ebenezer zaczynał rozumieć, że pieniądze nie są ważniejsze od rodziny.

Bohater przypomniał sobie również swoje rozstanie z dawną ukochaną, piękną Bellą. Kobieta odeszła od niego, ponieważ Scrooge'owi zależało wyłącznie na pieniądzach. Jak się później okazało, Bella założyła rodzinę z innym mężczyzną. Jej mąż widywał Ebenezera, siedzącego samotnie w kantorze. Scrooge postawił na pierwszym miejscu pieniądze i faktycznie udało mu się zgromadzić pokaźny majątek. Nie był jednak szczęśliwy, ponieważ nie miał nikogo bliskiego.

Z powieści można wyciągnąć jasne wnioski. Dickens zdecydowanie opowiada się po stronie uczuciowych Cratchitów, a nie chłodnych materialistów, takich jak Scrooge lub Marley. Główny bohater zrozumiał swoje błędy i przeszedł przemianę. Zdał sobie sprawę, że pieniądze nigdy nie powinny być najważniejszą wartością w życiu człowieka, ponieważ rzeczy materialne nie dają prawdziwego szczęścia. Majątek nie jest w stanie zastąpić drugiego człowieka.


Przeczytaj także: Wyobraź sobie, że po wizycie duchów Ebenezer Scrooge mógł się spotkać ze swoją dawną ukochaną, Bellą. Napisz opowiadanie o tym, jak potoczyłyby się dalsze losy Scrooge’a

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.