Wierna rzeka - streszczenie

Autorka streszczenia: Adrianna Strużyńska.

Po­wieść Ste­fa­na Żerom­skie­go „Wier­na rze­ka” uka­za­ła się w 1912 roku. Jej ak­cja roz­gry­wa się w cza­sie po­wsta­nia stycz­nio­we­go. Au­tor opa­trzył utwór pod­ty­tu­łem „klech­da do­mo­wa”, co su­ge­ru­je, że opie­rał się na prze­ka­zach lu­do­wych.

Spis treści

Wierna rzeka - streszczenie krótkie

Po klę­sce po­wstań­ców pod Ma­ło­gosz­czem, do dwo­ru w Nie­zdo­łach do­cie­ra ranny książę Józef Odrowąż. Fol­wark na­le­ży do pań­stwa Ru­dec­kich, a jego za­rząd­cą jest An­to­ni Bry­nic­ki, oj­ciec Sa­lo­mei. Dziew­czy­na, z po­mo­cą ku­cha­rza Szcze­pa­na, zaj­mu­je się po­wstań­cem. Do dwor­ku przyjeżdża oddział rosyjskich żołnierzy, ale miesz­kań­cy ukry­wa­ją ran­ne­go w sia­nie. W domu po­ja­wia­ją się też głod­ni po­wstań­cy, któ­rym po­ma­ga­ją Szcze­pan i Sa­lo­mea.

Rana Jó­ze­fa nie chce się goić, po­nie­waż kula wciąż tkwi w udzie. Dziew­czy­na spro­wa­dza z mia­sta dok­to­ra Ku­lew­skie­go, ale ten nie jest w sta­nie udzie­lić po­mo­cy. W domu po­ja­wia się też pan Bry­nic­ki, za­nie­po­ko­jo­ny obec­no­ścią po­wstań­ca. Do dwo­ru przy­jeż­dża­ją człon­ko­wie Rzą­du Na­ro­do­we­go: Hubert Olbromski i jego mło­dy to­wa­rzysz. Prze­wo­żą waż­ne do­ku­men­ty po­wstań­cze. W domu po­ja­wia­ją się Ro­sja­nie, a Hu­bert gi­nie w wal­ce. Przed śmier­cią wrzu­ca do­ku­men­ty do rze­ki. Ofi­cer Wie­sni­cyn znaj­du­je Od­ro­wą­ża, ale zo­sta­wia go w spo­ko­ju, po­nie­waż jest za­ko­cha­ny w Sa­lo­mei.

Kula w koń­cu wy­cho­dzi z cia­ła Jó­ze­fa i ran­ny czu­je się le­piej. Mię­dzy mło­dy­mi rodzi się romans. Do domu wra­ca­ją go­spo­da­rze. Pan Ru­dec­ki umie­ra jed­nak po kil­ku dniach od przy­jaz­du. Nie­ba­wem przy­cho­dzi też wia­do­mość o śmierci pana Brynickiego. Pod ko­niec maja w domu pojawia się księżna Odrowążowa, mat­ka Jó­ze­fa. Ko­bie­ta do­my­śla się, że Sa­lo­mea ko­cha jej syna. Ubo­ga szlach­cian­ka nie jest jed­nak od­po­wied­nią par­tią dla księ­cia. Od­ro­wą­żo­wa postanawia zabrać syna za granicę, aby nie wró­cił do po­wstań­ców. Księż­na daje Sa­lo­mei pie­nią­dze i każe za­po­mnieć o Jó­ze­fie. Dziew­czy­na nie przyznaje się, że jest w ciąży. Od­ro­wąż po­słusz­nie wy­jeż­dża z mat­ką, a Sa­lo­mea wrzu­ca pie­nią­dze do rze­ki i tra­ci przy­tom­ność.

Wierna rzeka - streszczenie szczegółowe

Rozdział I. Ak­cja roz­po­czy­na się w lu­tym 1863 roku pod­czas bitwy pod Małogoszczem, za­koń­czo­nej klę­ską po­wstań­ców. Na po­bo­jo­wi­sku znaj­du­je się stos mar­twych ciał, z któ­re­go wy­grze­bu­je się ranny mężczyzna. Po­dą­ża za dźwię­kiem ar­mat, po­nie­waż chce wró­cić do wal­czą­cych. Po dro­dze jed­nak kil­ka­krot­nie mdle­je, dla­te­go po­sta­na­wia uciec, aby lu­dzie, zbie­ra­ją­cy zwło­ki z pola bi­twy, nie uzna­li go za zmar­łe­go. W od­da­li do­strze­ga wieś, ale dzie­li go od niej rze­ka. Po­sta­na­wia więc przez nią przejść. Ran­ny spo­ty­ka chło­pów, ale ci za­miast mu po­móc, za­sta­na­wia­ją się, czy poj­mać go i od­dać w ręce Ro­sjan, czy za­bić na miej­scu. Stwier­dza­ją jed­nak, że ran­ny męż­czy­zna wkrót­ce umrze i uda­je mu się uciec do bu­dyn­ków dwor­skich. Ran­ny spo­ty­ka w kuch­ni sta­re­go ku­cha­rza, któ­ry nie­chęt­nie czę­stu­je go ka­szą. Męż­czy­zna krą­ży do­oko­ła domu, aż spotyka młodą, piękną dziewczynę. Nie­zna­jo­ma po­ta­jem­nie za­bie­ra go do swo­je­go po­ko­ju, myje, opa­tru­je rany i kła­dzie we wła­snym łóż­ku.

Rozdział II. Oka­zu­je się, że ta ko­bie­ta to Salomea Brynicka, cór­ka za­rząd­cy ma­jąt­ku Ru­dec­kich, któ­rzy są jej krew­ny­mi. Dwór znaj­du­je się we wsi Nie­zdo­ły. Oj­ciec Sa­lo­mei oraz Pa­weł Ru­dec­ki i jego trzej sy­no­wie (Ju­lian, Gu­staw i Ksa­we­ry) wy­je­cha­li, aby uczest­ni­czyć w po­wsta­niu. Chłopcy zginęli, dla­te­go pani Ru­dec­ka szu­ka ich ciał. Do­wie­dzia­ła się też, że mąż jest we więzieniu, dla­te­go ma sta­rać się o jego uwol­nie­nie. Dwaj młod­si sy­no­wie Ru­dec­kich uczą się w Kra­ko­wie. W domu zo­sta­li więc tyl­ko Sa­lo­mea i ku­charz Szcze­pan Pod­ku­rek. Ran­ny męż­czy­zna to książę Józef Odrowąż. Sa­lo­mea opo­wia­da mu o ży­ciu w Nie­zdo­łach przed po­wsta­niem. W nie­za­miesz­ka­łej czę­ści domu po­dob­no straszy duch wuja Dominika, star­sze­go bra­ta pana Ru­dec­kie­go. Obec­nie, Sa­lo­mea utrzy­mu­je kon­takt wy­łącz­nie z Ryfką, cór­ką ży­dow­skie­go karcz­ma­rza.

Rozdział III. Szcze­pan przy­go­to­wu­je tu­nel w sia­nie, aby ukryć Jó­ze­fa, w ra­zie na­dej­ścia ro­syj­skich żoł­nie­rzy. Trze­ciej nocy, Ryf­ka stu­ka w szy­bę, ostrze­ga­jąc przed Ro­sja­na­mi. Ku­charz szybko ukrywa Odrowąża, któ­ry ma­ja­czy w go­rącz­ce. Żoł­nie­rze prze­szu­ku­ją dwór i znaj­du­ją krew na ma­te­ra­cu, ale Sa­lo­mea kła­mie, że to ona go po­pla­mi­ła. Ro­sja­nie po­sta­na­wia­ją prze­no­co­wać w Nie­zdo­łach. Sa­lo­mea boi się, że znaj­dą Jó­ze­fa, po­nie­waż ich ko­nie je­dzą sia­no, w któ­rym jest ukry­ty. Rosyjski oficer Wiesnicyn zakochuje się w dziewczynie.

Rozdział IV. Wcze­snym ran­kiem żoł­nie­rze od­jeż­dża­ją, ale Szcze­pan ostrze­ga, że mogą wró­cić. Nie­ba­wem po­ja­wia się od­dział pod do­wódz­twem Wie­sni­cy­na. Dwór po­now­nie zo­sta­je prze­szu­ka­ny. Po od­jeź­dzie żoł­nie­rzy, Szcze­pan wy­cią­ga Jó­ze­fa z kry­jów­ki. Ksią­żę prze­marzł, a jego rany się otworzyły. Sa­lo­mea nie jest w sta­nie mu po­móc, a we­zwa­nie le­ka­rza to duże ry­zy­ko.

Rozdział V. Od­ro­wąż go­rącz­ku­je. Po­wierz­chow­ne rany się goją, ale w jego udzie wciąż tkwi kula. W nocy, miesz­kań­cy dwo­ru po­now­nie sły­szą stu­ka­nie w okno. Szyb­ko ukry­wa­ją Jó­ze­fa w ka­dzi go­rzel­nia­nej. Oka­zu­je się, że przy­by­sza­mi są powstańcy z oddziału rozbitego po klęsce pod Miechowem. Żąda­ją je­dze­nia i gro­żą miesz­kań­com bro­nią. Szcze­pan przy­go­to­wu­je im po­si­łek z ziem­nia­ków i ka­szy.

Rozdział VI. Rana Od­ro­wą­ża się nie goi. Ksią­żę ję­czy z bólu, przez co ukry­wa­nie go w sia­nie jest po­zba­wio­ne sen­su. Pew­ne­go dnia, pra­wie zo­sta­je od­na­le­zio­ny przez żoł­nie­rzy, któ­rzy spraw­dza­ją sia­no, wbi­ja­jąc w nie ba­gne­ty. Sa­lo­mea po­sta­na­wia za wszelką cenę sprowadzić lekarza. Z po­mo­cą Ryf­ki, zdo­by­wa ko­nie i san­ki, a na­stęp­nie przez las je­dzie do dok­to­ra Ku­lew­skie­go. Swo­ją nie­ustę­pli­wo­ścią zmu­sza me­dy­ka, aby po­mógł po­wstań­co­wi. Ku­lew­ski nie po­tra­fi jed­nak wy­do­być kuli. Pró­bu­je wy­ko­rzy­stać dziew­czy­nę w ra­mach za­pła­ty. Sa­lo­mea od­wo­zi go do mia­sta i przed świ­tem od­da­je ko­nie.

Rozdział VII. W nocy pojawia się ojciec Salomei. Jest za­nie­po­ko­jo­ny fak­tem, że jego cór­ka ukry­wa po­wstań­ca. Pro­si Szcze­pa­na, aby strzegł dziew­czy­ny oraz ostrze­ga Od­ro­wą­ża przed wy­rzą­dze­niem jej krzyw­dy. Przed świ­tem wra­ca do swo­je­go od­dzia­łu.

Rozdział VIII. W mar­co­wy wie­czór, po­ja­wia się dwóch go­ści: Hubert Olbromski, ko­mi­sarz Rzą­du Na­ro­do­we­go oraz jego mło­dy to­wa­rzysz. Męż­czyź­ni wio­zą waż­ne do­ku­men­ty po­wstań­cze. Hu­bert zna ojca Sa­lo­mei. Dziew­czy­na za­czy­na wąt­pić w sens po­wsta­nia. W nocy po­ja­wia­ją się Ro­sja­nie. Miesz­kań­cy szyb­ko ukry­wa­ją Jó­ze­fa w ka­dzi, a sami cho­wa­ją się w za­ro­ślach. Hu­bert i jego to­wa­rzysz za­bi­ja­ją ro­syj­skich war­tow­ni­ków i za­bie­ra­ją im ko­nie. Młod­sze­mu uda­je się uciec, ale Olbromski zostaje osaczony nad rzeką. Przed śmier­cią wrzu­ca do­ku­men­ty do wody. Prze­ku­pie­ni przez Ro­sjan chło­pi nie od­naj­du­ją akt ani miesz­kań­ców dwo­ru. Wie­sni­cyn krą­ży po domu i znaj­du­je Od­ro­wą­ża. Zo­sta­wia go jed­nak w spo­ko­ju, bo jest za­ko­cha­ny w Sa­lo­mei i od­jeż­dża, ra­zem z ca­łym od­dzia­łem.

Rozdział IX. Sa­lo­mea i Szcze­pan wra­ca­ją do domu i opie­ku­ją się Jó­ze­fem. Po­sta­na­wia­ją też po­cho­wać Ol­brom­skie­go, mimo za­ka­zu Ro­sjan.

Rozdział X. W po­ło­wie kwiet­nia, wrzód na no­dze Od­ro­wą­ża pęka i kula w koń­cu wy­cho­dzi. Jó­zef jest roz­ża­lo­ny zbli­ża­ją­cą się per­spek­ty­wą wy­jaz­du, po­nie­waż mię­dzy nim i Sa­lo­meą rodzi się uczucie. Dziew­czy­na jest peł­na obaw, po­nie­waż co­raz wię­cej osób wie o obec­no­ści po­wstań­ca. W tro­sce o swo­ją re­pu­ta­cję, prze­no­si Jó­ze­fa do in­ne­go po­ko­ju i nie czu­wa przy nim no­ca­mi.

Rozdział XI. Pod­czas wio­sen­nej bu­rzy, Sa­lo­mea nie może spać. Wie, że zwią­zek księ­cia i ubo­giej szlach­cian­ki nie ma szans na prze­trwa­nie. Oba­wia się też opi­nii ojca. Gdy w koń­cu za­sy­pia, bu­dzi ją ha­łas. Sa­lo­mea ma wra­że­nie, że wi­dzi du­cha Do­mi­ni­ka, dla­te­go prze­ra­żo­na bie­gnie do Jó­ze­fa. Od­ro­wąż ją obej­mu­je. Mię­dzy mło­dy­mi do­cho­dzi do po­ca­łun­ku, aż w koń­cu spędzają razem noc.

Rozdział XII. Do dwo­ru wracają państwo Rudeccy. Go­spo­dar­stwo znaj­du­je się w ru­inie przez gra­bie­że ro­syj­skie­go woj­ska. Pan Ru­dec­ki cho­ru­je i umie­ra po kil­ku dniach od przy­jaz­du. Jó­zef rów­nież źle się czu­je, a we­zwa­ny le­karz mu nie po­ma­ga. Pani Ru­dec­ka nie zwra­ca uwa­gi na ro­mans Od­ro­wą­ża i Sa­lo­mei.

Rozdział XIII. W maju Jó­zef wciąż cho­ru­je. Pani Ru­dec­ka ku­pu­je nowy in­wen­tarz oraz za­trud­nia służ­bę, aby na­pra­wić sy­tu­ację, pa­nu­ją­cą w fol­war­ku. Ko­bie­ty nie­cier­pli­wie cze­ka­ją na po­wrót pana Bry­nic­kie­go. W Nie­zdo­łach po­ja­wia się żoł­nierz, któ­ry do­no­si, że ojciec Salomei umarł z powodu odniesionych ran. Jest za­sko­czo­ny nie­chę­cią lo­kal­nych chło­pów wo­bec po­wstań­ców.

Rozdział XIV. Sa­lo­mea i pani Ru­dec­ka mu­szą same za­jąć się go­spo­dar­stwem. W po­ło­wie maja, w domu pojawia się księżna Odrowążowa, mat­ka Jó­ze­fa. Od mie­się­cy szu­ka­ła syna, aż w koń­cu dok­tor Ku­lew­ski do­niósł jej, że jest w Nie­zdo­łach. Sa­lo­mea nie wpusz­cza ko­bie­ty do Jó­ze­fa, po­nie­waż oba­wia się, że wzru­sze­nie mu za­szko­dzi.

Rozdział XV. Księż­na spro­wa­dza le­ka­rzy i służ­bę oraz pła­ci Szcze­pa­no­wi za opie­kę nad sy­nem. Sa­lo­mea i mat­ka Jó­ze­fa pro­wa­dzą dłu­gie roz­mo­wy i zbli­ża­ją się do sie­bie. Księż­na do­my­śla się, że dziew­czy­na ko­cha jej syna. Ubo­ga szlach­cian­ka nie jest jed­nak dla nie­go od­po­wied­nią par­tią. Sa­lo­mea przy­go­to­wu­je Jó­ze­fa na spo­tka­nie z mat­ką.

Rozdział XVI. Jó­zef w koń­cu za­czy­na czuć się le­piej i spo­ty­ka się z księż­ną. Mat­ka chce zabrać syna za granicę, aby nie wró­cił do po­wstań­ców. W ta­jem­ni­cy przed Sa­lo­meą przy­go­to­wu­je do­ku­men­ty i trans­port. Gdy wszyst­ko jest go­to­we, pro­si Sa­lo­meę, aby prze­ko­na­ła Jó­ze­fa do wy­jaz­du. Dziew­czy­na nie­śmia­ło pyta o swój dal­szy los. Księż­na stwier­dza, że Sa­lo­mea jest mło­da i szyb­ko za­po­mni o Jó­ze­fie. Ich mał­żeń­stwo jest nie­moż­li­we. Sa­lo­mea po­sta­na­wia nie przyznawać się do ciąży. Od­ro­wą­żo­wa daje jej pie­nią­dze.

Rozdział XVII. Księż­na okła­mu­je syna, że musi wy­je­chać na za­gra­nicz­ne le­cze­nie, a na­stęp­nie wró­ci do po­wstań­ców. Mówi mu też, że w Kra­ko­wie sta­cjo­nu­ją pol­skie woj­ska, co nie jest praw­dą. Jó­zef nie my­śli o Sa­lo­mei, za­le­ży mu wy­łącz­nie na po­wsta­niu. Księż­na nie po­zwa­la mło­dym zo­stać sam na sam. Sa­lo­mea po­ma­ga uko­cha­ne­mu przy pa­ko­wa­niu i od­da­je Od­ro­wą­żo­wej kulę, któ­ra tkwi­ła w jego ra­nie. Józef wyjeżdża. Sa­lo­mea idzie nad rze­kę i wrzu­ca do wody pie­nią­dze, któ­re do­sta­ła od księż­nej. Snu­je się po oko­li­cy, aż tra­ci przy­tom­ność. Szcze­pan znaj­du­je ją i nie­sie do domu, peł­ny złych prze­czuć.


Prze­czy­taj tak­że: Wierna rzeka - bohaterowie

Ak­tu­ali­za­cja: 2022-08-11 20:23:59.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.