Romeo i Julia - motywy literackie

Autorką listy motywów literackich jest: Adrianna Strużyńska.

Głównym wątkiem dramatu Williama Szekspira „Romeo i Julia” jest motyw miłości. Tytułowi bohaterowie zakochują się w sobie do pierwszego wejrzenia. Pochodzą ze zwaśnionych rodów, ale nie zamierzają rezygnować ze swojego uczucia. Wiedzą, że nie zyskają aprobaty krewnych, dlatego decydują się na potajemny ślub. Wolą się wyrzec swoich rodzin, niż porzucić ukochaną osobę. Przed zakochanymi piętrzą się jednak przeszkody, dlatego ich miłość nie ma szans na spełnienie.

Jedynym wiernym sojusznikiem zakochanych jest ojciec Laurenty. Jego intryga kończy się jednak tragedią. Na skutek pomyłek i niedopowiedzeń, młodzi popełniają samobójstwo. Zakochani płacą najwyższą cenę za swoje uczucie. W utworze pojawia się również wątek miłości Romea do Rozaliny. To uczucie jest jednak niedojrzałe i nieodwzajemnione. Monteki nie podejmuje zdecydowanego działania, aby zdobyć serce swojej ukochanej. Pogrąża się w melancholii oraz izoluje się od przyjaciół i rodziny. Miłość do Julii jest całkowicie inna. Bohater dojrzewa i jest gotowy do poświęceń.

W utworze pojawia się też motyw śmierci. Spór między Kapuletami i Montekimi jest tak poważny, że niektórzy bohaterowie płacą za niego życiem. Tybalt zabija w pojedynku Merkucja. Romeo postanawia więc pomścić śmierć przyjaciela i odbiera życie Tybaltowi. Przez ten czyn zostaje wygnany z Werony. Pani Monteki nie może się z tym pogodzić, dlatego umiera z rozpaczy. Niepomyślny splot wydarzeń prowadzi też do samobójczej śmierci Romea i Julii. Są oni ostatnimi ofiarami konfliktu, między zwaśnionymi rodami dochodzi do pojednania.

Z motywem śmierci powiązany jest motyw walki. W spór angażują się też służących zwaśnionych rodów, między którymi dochodzi do przepychanki. Szczególnie skłonny do walki jest Tybalt, który z całego serca nienawidzi rodu Montekich. Chce walczyć z Romeo już w momencie, gdy dostrzega go wśród gości balu maskowego. Wyzywa go na pojedynek, ale Monteki początkowo nie daje się sprowokować. Tybalt zabija Merkucja, co doprowadza Romea do wściekłości. Tybalt ponosi konsekwencje swojej zapalczywości, umiera w pojedynku z Montekim. Do walki dochodzi również między Parysem i Romeem. Hrabia traci życie, próbując schwytać swojego rywala, gdy ten wchodzi do grobowca Julii.

Istotną rolę odgrywa również motyw przeznaczenia. Romeo i Julia są bohaterami tragicznymi, skazanymi na porażkę. Walczą o swoją miłość i są gotowi do poświęceń, ale ich uczucie nie ma szansy się spełnić. Młodzi ponoszą skutki trwającego od wieków konfliktu między ich rodzinami. Nawet pomoc ojca Laurentego nie jest w stanie uchronić ich przed tragedią. Zawiła intryga kończy się śmiercią zakochanych. Romeo i Julia płacą najwyższą cenę za swoją miłość. Opamiętanie przychodzi zbyt późno. Kapulet i Monteki godzą się dopiero nad grobem swoich dzieci.

W dramacie pojawia się motyw przemiany wewnętrznej. Romeo i Julia są bohaterami dynamicznymi. Zmieniają się pod wpływem nowych doświadczeń i trudności, z którymi muszą się zmierzyć. Romeo początkowo jest znudzonym młodzieńcem, pogrążonym w melancholii. Cierpi z powodu nieodwzajemnionej miłości do Rozaliny, unika towarzystwa rodziny i przyjaciół. Przełomowym punktem w jego życiu jest spotkanie z Julią. Romeo zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Staje się dojrzały i odważny, postanawia zorganizować potajemny ślub. Ma siłę przeciwstawić się problemom, próbuje też zapanować nad swoją popędliwością, początkowo unikając pojedynku z Tybaltem. Julia również przechodzi przemianę. Po spotkaniu Romea, nie jest już grzeczną córką, ale kobietą gotową do walki o własne szczęście. Ma nawet odwagę bezpośrednio zbuntować się przeciwko rodzicom, gdy zmuszają ją do ślubu z Parysem.


Przeczytaj także: Romeo i Julia jako dramat elżbietański - cechy

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.