Znaki przestankowe – interpretacja

Autor wiersza Jan Brzechwa
tekst wiersza
Autorką interpretacji jest: Adrianna Strużyńska.

Duża część twórczości Jana Brzechwy została skierowana do najmłodszych. Do wierszyków dla dzieci należy również utwór „Znaki przestankowe”. W humorystyczny sposób zapoznaje on czytelnika z zasadami polskiej interpunkcji.

  • Znaki przestankowe - analiza utworu i środki stylistyczne
  • Znaki przestankowe - interpretacja utworu
  • Znaki przestankowe - analiza utworu i środki stylistyczne

    Wiersz jest dosyć długi, składa się z ośmiu strof o różnej ilości wersów. Najdłuższa zwrotka jest siedmiowersowa, a najkrótsza liczy zaledwie jeden wers. Naprzemiennie pojawiają się wersy ośmio- i dziewięciozgłoskowe. W całym utworze zastosowano rymy parzyste.

    Wiersz należy do liryki pośredniej, podmiot liryczny jest obiektywnym obserwatorem wydarzeń. W utworze pojawia się, aż dziewięciu bohaterów. Są nimi tytułowe znaki przestankowe: kropka, znak zapytania, przecinek, wykrzyknik, dwukropek, myślnik, cudzysłów, średnik i nawiasy. Osoba mówiąca oddaje w części utworu głos bohaterom lirycznym, pojawiają się elementy dialogu.

    Warstwa stylistyczna wiersza jest dosyć rozbudowana. Zgodnie z tematyką, ważną rolę odgrywa interpunkcja. Pojawiają się niedopowiedzenia, sygnalizowane przez wielokropki („Bo beze mnie nie ma zda­nia...”, „A bez zna­ku za­py­ta­nia?...”, „Bez prze­cin­ka nie ma zda­nia...”, „Bez śred­ni­ka nie ma zda­nia...”). Obecne są też pytania retoryczne („A bez zna­ku za­py­ta­nia?”) oraz wykrzyknienia („Nie­zły ko­mik, nie­zły zbyt­nik!”, „Ale je­stem wy­krzyk­ni­kiem!”, „Za­my­ka­my całe zda­nie! Ko­niec! Krop­ka! Od­po­czy­nek!”). Pojawiają się epitety („róż­ne zna­ki”, „cni pa­no­wie, za­cne pa­nie”). Kluczową rolę pełnią personifikacje, znaki przestankowe zachowują się w sposób, typowy dla ludzi.

    Znaki przestankowe - interpretacja utworu

    Utwór opisuje abstrakcyjną sytuację - kłótnię znaków przestankowych. Każdy z nich oczywiście uważa, że jest najważniejszy i oczekuje potwierdzenia od pozostałych. Jako pierwszy, głos zajmuje dwukropek. Jest przekonany, że najczęściej pojawia się w tekstach. Nieśmiało wtrąca się znak zapytania, który ze względu na pełnioną funkcję nie ma pewności i siły przebicia. W końcu potrafi wyłącznie zadawać pytania, a nie stanowczo wyrażać swoje poglądy.

    Do kłótni włącza się również cudzysłów, ponieważ twierdzi, że bardzo często pojawia się w wierszach. Utwór Brzechwy stanowi potwierdzenie tej tezy, ponieważ faktycznie cudzysłów służy do cytowania wypowiedzi kolejnych bohaterów. Przecinek uznaje to za złośliwość w swoją stronę, w końcu to on pojawia się w każdym zdaniu.

    Jako kolejny do kłótni włącza się wykrzyknik, który ze względu na pełnioną przez siebie funkcję, wypowiada się w stanowczy, agresywny sposób. Łatwo wpada w irytację, próbuje stwarzać pozory skromności, ale w rzeczywistości chce zdominować grono znaków przestankowych. Myślnik jest zasmucony sprzeczką, ale zachowuje milczenie, w przeciwieństwie do średnika, który twierdzi, że musi pojawić się w każdym zdaniu.

    Kres kłótni kładzie dopiero kropka, co wydaje się logiczne, ponieważ to ona kończy zdanie. Sprowadza do pomocy dwa nawiasy i nakazuje spokój. Zdanie zostaje zamknięte przez kropkę, ale swoje zdanie musi jeszcze wtrącić przecinek, znany ze skłonności do przerywania. Zachowanie znaków przestankowych podczas kłótni ma silny związek z funkcjami, które pełnią w zdaniu.


    Przeczytaj także: Na wyspach Bergamutach interpretacja

    Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.