Vermeer – interpretacja

Autorka interpretacji: Paulina Słoma.
Zdjęcie Wisławy Szymborskiej z papierosem w ręku

Wisława Szymborska, fot: Jurek Holzer, TT News Agency / Alamy

Wi­sła­wa Szym­bor­ska to naj­po­pu­lar­niej­sza pol­ska po­et­ka – jej twór­czość jest bar­dzo cha­rak­te­ry­stycz­na. Głów­na ce­cha utwo­rów no­blist­ki to po­zor­na pro­sto­ta, pod któ­rą czę­sto ukry­wa się głę­bo­ki, in­te­lek­tu­al­ny prze­kaz. Se­rią naj­cie­kaw­szych wier­szy są te od­no­szą­ce się do ma­lar­stwa – jed­nym z przy­kła­dów jest utwór „Ve­er­mer”.

Spis treści

Johannes Vermeer „Mleczarka”

Ob­raz, któ­ry sta­no­wi głów­ną te­ma­ty­kę utwo­ru, to dzie­ło miesz­czą­ce się w zbio­rze in­nych prac ma­la­rza. Po­wsta­nie dzie­ła okre­śla się na lata 1658-1661. Daty te su­ge­ru­ją, że pra­ca zo­sta­ła na­ma­lo­wa­na przez Ver­me­era w mo­men­cie, w któ­rym był on już do­świad­czo­nym twór­cą. Zbiór prac, o któ­rym mowa, do­ty­czy uwiecz­nio­nych przez ma­la­rza po­sta­ci ko­bie­cych wy­ko­nu­ją­cych prze­róż­ne czyn­no­ści – po­rząd­ko­we, co­dzien­ne, go­spo­dar­cze.

Mleczarka Vermeer

Mleczarka, Jan Vermeer, 1658-1661

„Mle­czar­ka” – funk­cjo­nu­ją­ca rów­nież pod inną na­zwą: „Dziew­czy­na ze szklan­ką mle­ka” – to ob­raz pre­zen­tu­ją­cy ko­bie­tę, słu­żą­cą, prze­le­wa­ją­cą mle­ko z dzban­ka do więk­sze­go na­czy­nia znaj­du­ją­ce­go się na sto­le. Po­stać wy­ko­nu­je swo­je za­da­nie w sku­pie­niu – su­ge­ru­ją to opusz­czo­ne oczy i uważ­na po­sta­wa.

Ko­lo­ry­sty­ka ob­ra­zu jest zróż­ni­co­wa­na, mie­sza w so­bie bar­wy zim­ne i cie­płe. Mle­czar­ka ubra­na jest w żół­tą suk­nie z nie­bie­skim do­łem – przy­ku­wa to w spo­sób zna­czą­cy uwa­gę ob­ser­wa­to­ra, po­dob­nie jak na­rzu­ta na sto­le o ko­lo­rze zie­lo­nym. Na sto­le, prócz garn­ka, znaj­du­je się rów­nież pie­czy­wo i kosz z chle­bem. Stół ulo­ko­wa­ny jest w po­bli­żu okna, za któ­re­go spra­wą po­miesz­cze­nie oświe­tlo­ne jest na­tu­ral­nym świa­tłem. Świa­tło w szcze­gól­ny spo­sób po­kry­wa me­ta­lo­wy dzba­nek. Tech­ni­ka, za spra­wą któ­rej osią­gnię­ty zo­stał efekt świetl­ny, na­zy­wa się pointylizmem i od­no­si się do sku­pie­nia uwa­gi na kon­kret­nym przed­mio­cie przy po­mo­cy gry świa­teł. Nie­zwy­kłość i emo­cje bi­ją­ce z ob­ra­zu zde­cy­do­wa­ła się uchwy­cić Wi­sła­wa Szym­bor­ska, umiesz­cza­jąc dzie­ło jako głów­ny te­mat swo­je­go wier­sza.

Veermer - analiza utworu i środki stylistyczne

Krót­ki wiersz jest re­flek­sją, któ­ra przy­szła do gło­wy pod­mio­to­wi li­rycz­ne­mu w cza­sie ob­ser­wa­cji ob­ra­zu. Pod­miot li­rycz­ny w utwo­rze nie ujaw­nia się – po­zo­sta­je w cie­niu i dzie­li się je­dy­nie swo­imi prze­my­śle­nia­mi do­ty­czą­cy­mi dzie­ła sztu­ki.

Zna­czą­ca dla ca­ło­ści utwo­ru jest metafora i rów­no­cze­śnie epitet: „na­ma­lo­wa­na ci­sza”, za któ­rej spra­wą moż­li­we sta­ło się do­strze­że­nie głów­ne­go prze­sła­nia utwo­ru.

Sło­wo „Świat” w wier­szu na­pi­sa­ne zo­sta­ło dużą li­te­rą – jest to za­bieg ce­lo­wy, ma­ją­cy uwy­dat­nić na­zwę wła­sną i po­słu­żyć jako kon­trast dla ostat­nie­go wer­su utwo­ru, w któ­rym sło­wo to – tym ra­zem pi­sa­ne małą li­te­rą – po­ja­wia się po­now­nie.

Wiersz jest kom­po­zy­cją za­mknię­tą. Skła­da się wła­ści­wie z jed­ne­go zda­nia, któ­re ca­ło­ścio­wo uj­mu­je myśl pod­mio­tu li­rycz­ne­go.

Vermeer - interpretacja wiersza

Wiersz jest wy­ra­zem prze­my­śleń, któ­re to­wa­rzy­szy­ły pod­mio­to­wi li­rycz­ne­mu w trak­cie po­dzi­wia­nia ob­ra­zu. Z pierw­sze­go wer­su czy­tel­nik może wy­wnio­sko­wać, że oglę­dzi­nom pod­le­gał ory­gi­nał – mowa ko­bie­cie „z Rijk­smu­seum”, czy­li mu­zeum ho­len­der­skie­go, w któ­rym moż­na po­dzi­wiać ob­raz od 1908 roku.

Dal­sze kil­ka wer­sów pre­cy­zyj­ne opi­su­je ob­raz. Opis jest wy­jąt­ko­wo po­etyc­ki – nie sku­pia się na szcze­gó­łach dzie­ła, ale na re­flek­sjach zwią­za­nych z po­dzi­wia­nym dzie­łem. Wers:

w namalowanej ciszy i skupieniu

Od­no­si się do na­stro­ju pa­nu­ją­ce­go w wier­szu. Ko­bie­ta na ob­ra­zie prze­le­wa mle­ko w po­zie bez­po­śred­nio su­ge­ru­ją­cej peł­ne sku­pie­nie. Ob­ser­wa­tor może wy­wnio­sko­wać, że je­dy­nym dźwię­kiem, jaki to­wa­rzy­szy czyn­no­ści, jest od­głos prze­le­wa­ją­ce­go się mle­ka. Wers wy­do­by­wa za­tem głów­ne ce­chę ob­ra­zu – za­koń­czo­ną suk­ce­sem pró­bę ma­lar­skie­go przed­sta­wie­nia za­rów­no ci­szy, jak i sku­pie­nia.

Dwa ostat­nie wer­sy sku­pia­ją się na ko­lej­nym cha­rak­te­ry­stycz­nym wy­róż­ni­ku ob­ra­zu Ve­er­me­ra:

mleko z dzbanka do miski dzień po dniu przelewa

Ma­la­rzo­wi uda­ło uchwy­cić się pro­stą co­dzien­ną czyn­ność słu­żą­cej i za­cho­wać ją w cza­sie. Dzię­ki uchwy­ce­niu na ob­ra­zie mle­czar­ki prze­le­wa­ją­cej mle­ko moż­li­wa jest ob­ser­wa­cja tej czyn­no­ści w nie­skoń­czo­ność. Dzień po dniu bę­dzie ona trwa­ła tak samo, z iden­tycz­ną dozą sku­pie­nia i prze­bi­ja­ją­cej z ob­ra­zu ci­szy.

Dwa pierw­sze oraz dwa ostat­nie wer­sy utwo­ru za­wie­ra­ją sens prze­my­śleń pod­mio­tu li­rycz­ne­go. Roz­my­śla on o tym, że do­pó­ki ko­bie­ta z ob­ra­zu prze­le­wa swo­je mle­ko:

nie zasługuje Świat na koniec świata.

Wer­sy te za­wie­ra­ją w so­bie pro­stą, ale rów­no­cze­śnie głę­bo­ką myśl – rzecz tak cha­rak­te­ry­stycz­ną dla twór­czo­ści Szym­bor­skiej. Nie­ujaw­nia­ją­cy się w utwo­rze pod­miot li­rycz­ny dzie­li się z od­bior­cą re­flek­sją, że „Świat” (pi­sa­ny z wiel­kiej li­te­ry z roz­my­słem) nie za­słu­gu­je na ko­niec świa­ta do­pó­ki moż­li­wa jest ob­ser­wa­cja ob­ra­zu. Świad­czy to o tym, że od­biór dzie­ła jest wy­jąt­ko­wo po­zy­tyw­ny – za spra­wą wszyst­kich na­ma­lo­wa­nych de­ta­li oraz emo­cji i spo­ko­ju bi­ją­ce­go z ob­ra­zu, moż­li­wa jest jego cią­gła kon­tem­pla­cja.

Tym sa­mym ob­raz może dzie­lić się z od­bior­cą za każ­dym ra­zem swo­im na­stro­jem. Spo­kój, jaki osią­gnąć moż­na w trak­cie po­dzi­wia­nia dzie­ła pod­miot li­rycz­ny uwa­ża za coś bar­dzo waż­ne­go w ży­ciu – dzię­ki har­mo­nii za­war­tej w ma­lun­ku, od­po­wied­nie­mu do­bo­ro­wi barw i szcze­gó­łów moż­na w peł­ni sku­pić się na ich śle­dze­niu i za­po­mnieć o ota­cza­ją­cych pro­ble­mach. Tę ce­chę ob­ra­zu pod­miot li­rycz­ny uzna­je za waż­ną. Stąd wy­róż­nie­nie dzie­ła sztu­ki przy po­mo­cy po­ezji na jego te­mat.


Prze­czy­taj tak­że: Dłoń – interpretacja

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-06-27 21:34:22.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.