Miłość (Nie widziałam cię już od miesiąca) – interpretacja

Autorką interpretacji jest: Adrianna Strużyńska.

Wiersz „Miłość (Nie widziałam cię już od miesiąca)” został wydany w 1926 roku, jako część trzeciego tomiku Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, zatytułowanego „Pocałunki”. Utwór jest zwięzły, ma formę miniatury poetyckiej. Mówi o relacjach damsko-męskich, które wiążą się nie tylko ze szczęściem, ale bardzo często też z cierpieniem.

 • Miłość (Nie widziałam cię już od miesiąca) - analiza utworu i środki stylistyczne
 • Miłość (Nie widziałam cię już od miesiąca) - interpretacja utworu
 • Miłość (Nie widziałam cię już od miesiąca) - analiza utworu i środki stylistyczne

  Utwór składa się z jednej, czterowersowej strofy. Pojawiają się rymy krzyżowe (abab) i rym wewnętrzny (śpiąca-milcząca), które nadają rytm. Pawlikowska-Jasnorzewska skondensowała całą sytuację liryczną w zaledwie czterech wersach, wiersz jest miniaturą poetycką.

  Wiersz należy do liryki bezpośredniej, podmiot liryczny ujawnia swoją obecność. Świadczy o tym zastosowanie czasowników w pierwszej osobie liczby pojedynczej („widziałam”, „jestem”). Z użytych form gramatycznych wynika, że osobą mówiącą w wierszu jest kobieta. Nie został określony adresat utworu, jednak sytuacja liryczna sugeruje, że jest to mężczyzna, z którym rozstał się podmiot liryczny. Kobieta przedstawia swoje osobiste przeżycia, wiersz jest przykładem liryki wyznania.

  Ze względu na długość utworu, pojawia się niewiele środków stylistycznych. Najważniejszą rolę w interpretacji odgrywają znaki interpunkcyjne. Utwór kończy wykrzyknienie („można żyć bez powietrza!”). Poetka zastosowała także równoważnik zdania („I nic.”), podkreślający nagłe zakończenie miłości.

  Miłość (Nie widziałam cię już od miesiąca) - interpretacja utworu

  Kobieta, wypowiadająca się w wierszu, wyraża swoje przeżycia związane z rozstaniem. Wspomina mężczyznę, którego darzyła lub nadal darzy uczuciem. Jest to silna miłość, która przenika całe jej życie. Obecność ukochanego zawsze wydawała się jej tak niezbędna do funkcjonowania jak powietrze. Kobieta myślała, że taki stan będzie trwał wiecznie, jednak doszło do rozstania. Nie podaje przyczyn miłosnego niepowodzenia, być może uczucie się wypaliło, nie przetrwało próby czasu.

  Mimo podejmowanej tematyki, wiersz nie jest pełen rozpaczy, podmiot liryczny wydaje się spokojny i opanowany, chociaż z utworu bije nastrój melancholii i przygnębienia. Brak ukochanego mężczyzny nie prowadzi do płaczu, histerii, załamania. Tęsknota wywołuje objawy podobne do anemii czy braku świeżego powietrza, senność, bladość, apatię. Nie prowadzi jednak do śmierci, mimo że kobieta wcześniej traktowała obecność mężczyzny, jako warunek konieczny do dalszego funkcjonowania.

  Podmiot liryczny uświadamia sobie, że widocznie się mylił. Kobieta jest rozgoryczona, czuje się oszukana, w końcu prawdziwa miłość powinna przetrwać wszystko. Być może to, co wydawało się silnym, szczerym uczuciem wcale nim nie było.

  Podmiot liryczny przekonuje się, że wbrew pozorom, „można żyć bez powietrza”. Kobiecie towarzyszy ból, związany z rozstaniem, ale nie uniemożliwia on jej normalnego życia, jest w stanie funkcjonować, wykonywać codzienne czynności. Utrata miłości to trudne doświadczenie, ale nie jest równoznaczne ze śmiercią. Życie toczy się dalej, nie doszło do katastrofy. Podmiot liryczny przekonuje się, że nawet z najtrudniejszych sytuacji można się podnieść. Prędzej czy później, kobiecie uda się osiągnąć całkowity spokój ducha.

  Utwór jest trafnym przedstawieniem psychiki osoby, która została porzucona. Pawlikowska-Jasnorzewska nie mówi o miłości w patetyczny sposób, melancholijny nastrój przełamuje ironiczna pointa. Poetka nie gloryfikuje miłości ani też jej nie krytykuje. W utworze to uczucie zostało przedstawione w sposób realistyczny. Nie jest romantyczną siłą, która determinuje los człowieka, ale naturalnym życiowym doświadczeniem, które z czasem przemija.


  Przeczytaj także: Wagi interpretacja

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.