Lament interpretacja

Autor wiersza Tadeusz Różewicz
Interpretacja stworzona przez: Iga Matusiak
Wiersz Różewicza „Lament” powstał w latach 1946-47, tuż po wojnie, a ówczesna rzeczywistość zostawiła po sobie ogromne piętno na poezji z tamtego okresu.
W utworze widzimy konkretnie ukształtowany podmiot liryczny (PL), wyrażający się w pierwszej osobie liczby pojedynczej. PL w wierszu znajduje się w sytuacji wyznaniowej. Wiersz jest również apelem do osób wymienionych w pierwszej strofie, zatem jest to liryka bezpośrednia. Tekst nie posiada rymów, jest nieregularny, podzielony na strofy o różnej ilości wersów.
Tekst rozpoczyna się od apostrofy, w której wymieniani są adresaci wiersza. Są to różne grupy społeczne, począwszy od kapłanów, nauczycieli i sędziów, poprzez artystów, szewców, do lekarzy, referentów oraz ojca. Prawdopodobnie jest to ojciec PL. Oceniając różnorodność wymienionych ludzi można powiedzieć, że wypowiedź ta jest zaadresowana do wszystkich. W tekście można też odnaleźć porównanie ([i]ślepy jak miecz[/i]), metafory (np. otwarte czoło), liczne wyliczenia, mnogość epitetów o pozytywnym zabarwieniu (np. cherubiński śmiech, słodka warga) zestawionych ze zwrotami o zabarwieniu negatywnym (np. [i]jestem mordercą[/i]), paralelizm składniowy pierwszych wersów drugiej i trzeciej strofy, oraz anafory (rozpoczynanie wersów od słowa „ani”, „jestem” w czwartej strofie, oraz „nie wierzę” na końcu tekstu).
Początkowa apostrofa kończy się zwrotem „wysłuchajcie mnie”. Następnie rozpoczyna się wyznanie. PL stwierdza, że nie jest młody, daje jednak do zrozumienia, że jego wygląd wskazuje na co innego. Ma smukłe ciało, białą szyję, otwarty umysł, młodzieńczy wąs pod nosem, uśmiech godny anioła, porusza się elastycznie, płynnie. Charakteryzuje go niewinność, czystość, zdaje się być kruchy i delikatny, słaby, o nieskomplikowanym charakterze. Prosi jednak, aby te cechy nie wzruszały słuchających go, nie zwodziły. PL przyznaje się, że ma dwadzieścia lat, co nie zaprzecza to cechom człowieka młodego, które wymienił. Zaraz potem stwierdza jednak, że jest mordercą, co wyjaśnia jego dojrzałość, brak młodości. Dodaje, że jest narzędziem ślepym, jak miecz w rękach kata, zatem usprawiedliwia swój czyn, twierdzi, że morderstwo to nie było jego celem, było przez niego niezamierzone, wręcz nie zdawał sobie sprawy, że czyni zło. Podmiot mówi, że zabił człowieka, a następnie zakrwawionymi dłońmi dotykał kobiecych piersi. Ma to podkreślić rangę tej zbrodni, wyolbrzymiając jednocześnie fakt jego niewiedzy. Wywnioskować można, że nie czuł wstydu, nie mógł też zmyć siebie tego czynu, który ciążył mu przez cały czas. Został okaleczony, co doprowadziło do tego, że nie miał możliwości widzieć nieba, czy róży, był zamknięty, nie miał dostępu do literatury, stąd słowa o Achillesie i Hektorze. Trwało to sześć lat, w trakcie których codziennie czuł zapach krwi, oraz swojego morderstwa. Końcowe wersy są odrzuceniem Boga i religii chrześcijańskiej. PL wyznaje, że nie wierzy już w cuda, takie jak zamiana wody w wino, nie wierzy w to, że po śmierci Bóg odpuści grzechy, ani że Jezus zmartwychwstał.
W obliczu czasu powstania utworu, jego interpretacja odnosi się do sześciu lat wojny i okupacji niemieckiej. Mowa jest w nim o obozach koncentracyjnych, zbrodniach, jakie w nich popełniono. Ludzie mordujący tam innych byli często narzędziami w rękach zwierzchnictwa, a jeszcze częściej tymi narzędziami byli sami więźniowie zmuszani do znęcania się nad współwięźniami, co często doprowadzało do morderstw. Wiersz przedstawia w całej swojej krasie ówczesną rzeczywistość, Różewicz twierdzi, że takich grzechów nie da się odpuścić, nie wierzy w to, odrzucając tym samym chrześcijaństwo. Jest to parafraza katolickiego wyznania wiary:

„(…)
Wierzę w Ducha Świętego, Święty Kościół Powszechny,
świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie,
ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny.”

Tadeusz Różewicz nigdy nie pogodził się z konsekwencjami wojny, ani z zamordowaniem przez Gestapo jego brata, któremu poświęcił zbiór wspomnień pt. „Nasz starszy brat”.

Komentarze

zajec

bardzo mi sie przydalo ... dzieki wielkie

Agusia

Praca jest świetna!! Nie tylko pomaga zanalizować wiersz lecz również wskazuje kierunek nowej, własnej interpretacji dla każdego!! Dzieki:)))

nos

dzięki, wielkie dzięki, na pewno łatwiej będzie ruszyć z robotą

wrobel

pomoglo

marzenka

bardzo fajnie napisane lecz troche za krotko przydalo by sie wiecej rozwiniec

edyta

e tam... zadna rewelacja

heros

dzieki :] no to mozna isc na polski na pewniaka :>

Baby

dzięx:-) Bóg Ci to w dziciach wynagrodzi ;]

surf

no i co? ok. w sam raz dla leni, ale nie dla mnie... plagiat nie w modzie :p

:)

dzieki temu streszczonku mam wiecej czasu dla mojego misiaczka:)

Necroprzemo

Super interpretacja ! :-) Pomogło

kylo

mam nadzieje że będzie dobrze

Krzychu

naprawde fajna prace jutro sie okaze co z niej dostane ale mysle ze bedzie dobrze :) dzieki wielkie :)

Batman

Dzięki za gotową prace bardzo Mi się przydała twoja prca .Jeszcze rza bardzo dzięki za nią .Pozdrawiam Starogard Gdański

Dimitriimartinov

Interpretacja ta jest w porządku. Do kilku rzeczy można by się przyczepić, ale ogólnie jest dobra. Jestem tylko ciekaw czy moja polonistka to łyknie. P.S. Jeżeli chodzisz do klasy 3D to odwal się od tej interpretacji, ja byłem pierwszy!

Belcia85

Interpretacja całkiem niezła, chociaż uważam że pominołeś w interpretacji kilka rzeczy :) Jednak mimo wszystko podoba mi sie! Pozdrawiam :)

aga

A o samym Różewiczu można by coś więcej napisać.

aga

żartowałam. Ta praca jest dobra

aga..

dzieki wielkie.....fajnie ze istnieja jeszcze tacy ludzie jak Ty...pozdrawiam:)

siberia

niezła praca, która nieco nakierowała mnie w interpretacji tego wiersza, który potrzebowaem na korki z pola! Wielkie dzieki :)

ołjejor

suuper:) dzięki..przydaje się:)

??czekolada

siwetne omowienie wiersza, bardzooo mi pomoglo w interpretacji tego utworu na polskim , dzieki wielkie

2pac

Taka sobie praca moim zdaniem zbyt skupiłeś sie na tym co samo się nasuwa po przeczytaniu wiersza. Ty poprostu opisałeś ten wiersz. Ale złe nie jest. Pozdro

fifo

bardzo przejzyste i zrozumiałe na 5

róża

fajna praca

Paulina

bardzo ciekawie napisana praca...bardzo mi sie przyda przed jutrzejszym wypracowaniem w szkole...

Kasia

Czy ktos moze mi powiedzieć czy ten tekst będzie dobry do tematu "Analiza i interpretacja wiersza "Lament"- esej?? prosze o odpowiedz

RAFAŁ

Bardzo dobra analiza Dzieki:)

wiolcia

dzieki moge byc spokojna i bede miala szustke i o to mi chodzilo. bog ci to wynagrodzi. jestem ci naprawde wdzieczna. kocham cieeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):):):) jestem wniebowzieta

selerman

Niezła praca :)

lola

ogromne dzieki, bardzo dobra praca i bardzo mi sie przydała!! (: pozdrawiam (:

ika

dzięki

balboa

siema:) fajnie ze wposor kupy intepretacji mozna znalezc dobra:) ktora pozwala poznac tematyke i przede wszystkim przeslanie wiersze, szczegolnie kiedy wiersz jest o tematyce ktora ciagle powraca. mam nadzieje ze cos mi skapnie z tej mej analizy_heheh...nie no zartuje pewnie nic bo to nie o to chodzi pozdrawiam pa....

Łukasz

Dobra interpretacja jak dla mnie. Troche długa, ale dobra interpretacja musi być długa.

mdklaJFs.e dfdsf

ale beznadziejne

michal

" Tekst nie posiada rymów, jest nieregularny, podzielony na strofy o różnej ilości wersów. " popularnie nazywany wierszem wolnym. :-)

michal

" W obliczu czasu powstania utworu, jego interpretacja odnosi się do sześciu lat wojny i okupacji niemieckiej." "Wiersz przedstawia w całej swojej krasie ówczesną rzeczywistość." Musisz popracować nad stylem, bo te zdania brzmią dziwacznie conajmniej - szczególnie pierwsze.

anulaka

praca super przydała mi sie bardzo dzieki

Jaaaaa

"PL przyznaje się, że ma dwadzieścia lat, co nie zaprzecza to cechom człowieka młodego, które wymienił." - to zdanie nie jest poprawne stylistycznie; brakuje własnej oceny!, a poza tym interpretację można było znacznie rozwinąć. To tylko jej zalążek - czegoś mi w niej brakuje. Wiersz uderza, a interpretacja jest bezbarwna. Ponadto ostantnie zdanie jest nie na temat.Szkoda :(

Kasia

Praca dobra ale można było pogłębić się bardziej w treść

Andziulka })i({

Wielkie dzięki.. dzięki Tobie mam natchnienie i już wiem co mam umieścić w mojej pracy :):):):)

wredna_xyz

Niesprawiedliwe jest wobec autorki tej interpretacji to, że niektórzy zrzynają po prostu wszystko. Ludzie, to ma pomóc, a nie załatwić sprawę :/.

karolajna

praca taka sobie mozna by bylo ja bardziej zinterpretowac malo nowego wnosi duzo zywcem przepisanych fragmentow wiersza bez wyjasnienia pozdrawiam

TIGER

Jednum słowem ... Praca jest bardzo dobra ,bardzo mi pomogła dzieki ...;)

xzer01

Dobra ,acz nie genialna :)

Bobela

ładnie dzia

Mrs X

ta interpretacja bedzo mi pomogla-moglam uzupelnic swoja, jednka nie ze wszytskimi rzeczami sie zgadzam :) ale interprestacja to w sumie sprawa wzgledna w kazdym razie dzieki

n

za malo odniesien do tradycji ;)ale ogolnie wporzadku

Kasia

Bardzo fajna interpretacja, przyda mi się do ustnej maturki :)

margeritah

super streszczenie i problematyka utworu.bardzo mi pomogla:)dzieki

Carinka

Dzięki bardzo mi pomogłaś

Kasiunia

fajna praca, przyda sie:) nie narzekajcie, że za mało- trzeba troche pomyśleć..jak ja teraz:) oby wiecej takich tekstow....buzka:)

seba

dobre :D

dorotka bdg

praca jest super..:)

@la

ok

tata

bełkot!

MAJKA

ja juz 2 godziny szukam cosik Różewiczu i cos mam dzieki wam p.s. w poniedzialek mam referat o jego twórczości trzymajcie kciuki:)

marcia

świetna praca,mam nadzieje ze pomoze na maturze :D:D:D

panda

dzięki za opbulikowanie tej pracy! naprowadziła mnie torchę, bo mam do napisania analizę, przede wszystkim dzięki za szczegółowe wymienienie środków stylistycznych... :) pozdrawiam. łódź.

hmmm

Słowa o Achillesie i Hektorze nie znaczą że autor nie miał dostępu do literatury tylko to że autor przez swe życie będąc "ślepym" nie widział szlachetnośći i bohaterstwa.

kup

Szczerze mówiąc interpretacja ma spore braki. Zbyt mały nacisk położono na metaforyczne, filozoficzne przesłanie wiersza. Źle nie ma ale mogło być lepiej.

lizz

praca ok. mało kontekstów

inka

przyda mi sie:)

qwerty

to nie jest interpretacja, tylko opis tresci.

Magdusia

Wiersze Różewicza określamy terminem "wiersz różewiczowski"czyli lapidarne, dosadne określanie rzeczywistości, używanie ascetycznych środków stylistycznych, ujawnia się fragmentaryczność, a także wiersze Różewicza to wiersze wolne i białe. Zapomiałaś o tym napisać, a to jest ważne :) poza tym twoja interpretacja jest w porządku. Pozdrawiam

paulina

ja sie tego wiersz aucze na polski jest spoko a to mi pomoze go omowic jutro napisze jak mi poszlo

anka

super barzdo mi sie to przydało.

izka

super interpretacja jest wnim wszystko o czym mowilismy na lekcji a nawet nieco wiecej :* buski ludziska!

;)

praca jak praca, nie najgorsza, ale znalazlam ksiazke za 1,80 :) i w niej jest wiecej i lepiej zinterpretowany ten i inne wiersze Różewicza

kilop

kikikikikiiiukii hrtbfcyju65u8cur8u4yvyhufr jguit jhyotr kyixbnt pfgotn jwekui

celinka

a nie ma ktoś interpretacji wiersza ,,jak dobrze" bardzo by sie przydała

gosia

wlasnie pisze prace na mature i napewno mi sie przyda ten wiersz na prezentacje wielkie dzieki.jesli ktos ma podobny temat jak ja i nie wie jak rozpoczac to piszcie na gg 6143322 "różne motywy funkcjonowania winy i kary w 19 i 20 wieku" pozdro:))))

kasia

super praca,bez ciebie bym zginela:)

makoko

no super przydało się ......dzieki

doda

nie źle opracowane, dzieki :-)

Karolcia

praca super!!!! dzięki!!!! jutro odpowiadam z interpretacji wierszy Różewicza!!!! bardzo mi to pomoze DZIĘKI!!!!!!!!!! mam nadzieje ze nikt z klasy IIILB nie zaglądał na ta stronke,bo nie chciałabym żebyśmy wszyscy mieli tak samo :D :P pozdro dla wszystkich

karola

dziex ziomy

Justyna

bardzo mi sie podoba chociaz zostalo pominiete pare szczegolow ale ogolnie moze byc:))) dzieki pozdro

kadzik

niezle ale nie powalajace

Paulina

dzięki bardzo uratowałaś mnie przed pałką, bo już limit kropek wykorzystałam :):):):):)

Kasssia

praca chaotyczna..takie masło maślane, mimo to pomogła mi Twoja analiza. Dzięki

mariczka

suer praca tylko... dlaczego nie bylo odpowiedzi na moje pytanie( na czym polega skarga PL w utworze "LAMENT" T.R)...:-{

emmi

DZIĘKUJE...

LALLAAA

FAJNY TEKST>..........

x

brak wnikliwej analizy, praca pobieżna

Darika

praca ogolnie niezla ale jako streszczenie zapoznanie sie z wierszem lament ale jako wypracowanie brakuje jescze wiele wnioskow i informacji

gosia

dzieki Tobie rusze doprzodu z zadaniem

Wianeka

Chciałem się odnieść do komentarza, w którym autor pochopnie stwierdził, że Różewicz przestał wierzyć. Takie rozumowanie jest dobre na lekcjach szkolnych, na których, prawie zawsze,nauczyciel nie zna twórczości tego Poety. Charakterystycznym elementem twórczości tego autora jest tzw. gra poetycka. Świadomie używa kontrowersyjnych sformułowań. "nie wierzę w przemianę wody w wino nie wierzę w grzechów odpuszczenie nie wierzę w ciała zmartwychwstanie". Zauważcie, że treść tego fragmentu nie neguje Absolutu, Boga. Czemu nie wierzy w ciała zmartwychwstanie? Ponieważ widział ludzi bijanych jak zwierzęta, widział ich rozkład. Choć zginęli "męczeńsko"- nie zmartwychwstali. Różewicz zwątpił nie w Boga, lecz jego "wszechobecną" ingerencję. W studium na Różewiczem można dostrzec konsekwencje, zadziwiającą konsekwencję. W jednym z wierszy określił się, że nie jest ateista, ponieważ nie jest w tym dobry, jest beznadziejny. Ale W wierszu "BEZ":" Życie bez Boga jest możliwe Życie bez Boba jets niemożliwe" Jeżeli znajdę czas to wypowiem się dalej na temat poezji Różewicza. Pozdrawiam. Pamiętajcie Różewicz nie jest nihilista i ateistą.

;)

"Został okaleczony, co doprowadziło do tego, że nie miał możliwości widzieć nieba, czy róży, był zamknięty, nie miał dostępu do literatury, stąd słowa o Achillesie i Hektorze. " Ten fragment odnoszacy sie na poczatku do sw. Franciszka a potem do Achillesa i Hektora nie oznacza tego, co napisalas. "nie widzialem sw. Franciszka" oznacza, ze nie widzial on dobroci, radosci z zycia, milosaci dla calego swiata. Nie mogl cieszyc sie zyciem, w ktorym nie blyo miejsca na wartosci takie jak milosc. Achilles i Hektor- oznaczaja odwage, honor, sa symbolem kultury europejskiej. Oznaczato to rowniez brak rycerskich wartosci. pzdr ;)

daro

takie ooooooo

jowita

no zobaczymy

ralf

co ro a być

emi

super tego potrzebowałam

hesia hehe:p

dzieeeeeki :*:*:*:*

halski

Właśnie tego szukałem, zwięźle i na temat dzięki!! pozdro! kl. III Pb

mila=)

Bardzo rozbudowana praca, z której fajnie mi sie korzystało... Thx.

Xima

dzieki bardzo mi to pomoglo

pisarka

Podobalo mi sie.Aczkolwiek malo perfekcyjnie.Ale jesli ktos nie moze sobie poradzic to jest to dobry wstep:)

Valdi

Liiiii praca ale nie bylo nic lepszego, jest malpa na silke i nie chce mi sie tego pisac

tośka

przepisałam żywcem! he he dzięki wielkie :)

paulina

przydała mi sie ta interpretacja wiersza..:0

myszunia22@vp.pl

no nawet dobrze;p pozdro ;)

dziunio

co za głąb interpretował ten wiersz ;].. podmiot liryczny zwraca się do "ojca" no ale ewidentnie chodzi tu o Boga a nie o ojca podmiotu lirycznego !!

simone

Tragedia. Interpretacja na miarę (maksymalnie) IV klasy podstawówki.

iza

wielkie dzieki;p gdyby nie Ty to bylaby moja piata kosa z polaka buzka

P!otr3k

Na moje oko to tak na 3- ta interpretacja, sporo pomyłek i samo nasuwające się wnioski, ale bravo za podjęcie tematu.

:))Martitka

Praca dobra:))) dzieki za pomoc:)))

Julius

http://1cad5a6cd73c0c373a15e54c0764da04-t.vefivje.info 1cad5a6cd73c0c373a15e54c0764da04 [url]http://1cad5a6cd73c0c373a15e54c0764da04-b1.vefivje.info[/url] [url=http://1cad5a6cd73c0c373a15e54c0764da04-b2.vefivje.info]1cad5a6cd73c0c373a15e54c0764da04[/url] [u]http://1cad5a6cd73c0c373a15e54c0764da04-b3.vefivje.info[/u] 1ec40c9f5f69b56a04356fcd453c9762

ZIOM

Sid downie nie pisz tego ja to pisze

hehe

pozdro dla 3A pewnie polowa klasy stad wezmie dzis

3A

to prawda właśnie biorę stąd ;d , reszta też weźmie ;d

:)

no i ja również stąd ;) pozdro dla 3 a :) ale czy to pierwszy raz połowa klasy będzie miała to samo :) hahahaha

Majkel

opracowanie spoko,przydało się:)

dioptria

Trochę błędów... czerwone rece i nagie piersi - chodzi o to, ze kolo wojny, ogromu zbrodni i masowej smierci jako kontrast zyje niewinnosc, ktora tacy jak on mogą nieumyślnie skazć... Św Franciszek - nie chodzi o literaturę, ale o milość bliźniego jakiej nie było, gdy zabijał... Hektor, Achilles - też nie o literaturę chodzi, ale o brak bohaterstwa i rycerskich postaw... P.S. głównie występuję tu liryka zwrotu do adresata - na drugiej pozycji należy dodać, że jest to liryka bezpośrednia. Aha no i grupy społeczne... kapłani, nauczyciele, artyści - chodzi prawdopodobnie o to, że były to grupy społeczne kształtujące osobowość człowieka - apel, by zobaczyli co się teraz z człowiekiem dzieje. Dopiero nawiązanie do szewców jest zwrotem do ogółu społeczeństwa

klopas

hehe ja chodze do 3D frajerze. i co mi zrobisz:P praca bardzo dobra to i skorzystam troszku:)

justysia

dobrze że istniejesz , bo jakbyś nie jstniał to...niebyłoby pięknych wierszy :-)

Colt

http://15e4d55f68867fee6563b6df7ae901fa-t.j8y98l.info 15e4d55f68867fee6563b6df7ae901fa [url]http://15e4d55f68867fee6563b6df7ae901fa-b1.j8y98l.info[/url] [url=http://15e4d55f68867fee6563b6df7ae901fa-b2.j8y98l.info]15e4d55f68867fee6563b6df7ae901fa[/url] [u]http://15e4d55f68867fee6563b6df7ae901fa-b3.j8y98l.info[/u] f387025df2d4d6b2338a196d07ea4f60

mati

spoko praca... Napewno się przyda... Wielkie dzięki

Laki_Luk

Praca super gratuluje dobrej interpretacji. Pozdrawiam

Jason

http://50dd0d009939428a50e5641b77509ef6-t.ghoiou0.info 50dd0d009939428a50e5641b77509ef6 [url]http://50dd0d009939428a50e5641b77509ef6-b1.ghoiou0.info[/url] [url=http://50dd0d009939428a50e5641b77509ef6-b2.ghoiou0.info]50dd0d009939428a50e5641b77509ef6[/url] [u]http://50dd0d009939428a50e5641b77509ef6-b3.ghoiou0.info[/u] 196c3da0ce3e9a23267e7eab02ad2b11

Aleksandra

wszystko okej, ale interpretacja od strony języka... no brakuje tutaj np. po co w wierszu są tak liczne wyliczenia, dlaczego jest zestawienie epitetów pozytywnych z negatywnymi zwrotami... W interpretacji na maturze z rozsz. polaka musimy pisać nie tylko że coś jest, ale po co! Generalnie bardzo dobra praca.

jasiu

Reawea!! Nic więcej nie trzeba ;)

MM

Tekst trochę niespójny, słaby stylistycznie. Solidna analiza i interpretacja, niemniej odczytane zostają tylko podstawowe, prawie oczywiste informacje.

Nasza witryna korzysta z plików COOKIES („ciasteczka”). Dowiedz się więcej o COOKIES z naszej Polityki Prywatności.
ROZUMIEM