Tadeusz Różewicz, fot: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Na tematykę wiersza T. Różewicza wskazuje rzeczownik "ojciec" umieszczony w tytule.
Omawiany utwór spełnia charakterystyczne dla wiersza wolnego warunki. Składa się z trzech strof o nieregularnej liczbie wersów i nieregularnym metrum. Po pierwszej, oktawicznej strofie następują dwie septetyczne.
Podmiot liryczny wypowiada się na temat ojca, nie określając go jednak jako własnego rodzica. Dystansuje się w ten sposób do opisanej postaci, również za pomocą epitetu "stary ojciec". Podmiot czynności twórczych odwołuje się w swoim utworze do tradycji ludowej. Zmieniając semantykę znanego przysłowia określa charakter ojca i prowadzonego przez niego życia.
"nie składał ziarnka do ziarnka
(...)
jakoś nie zebrała się miarka"
Odnosi się również do dwóch innych przysłów, używając porównania "żył jak ptak" i określenia "z dnia na dzień". Spójnik "ale" umieszczony w samym środku tekstu rozdziela wiersz na dwie umowne części. Po pierwszej, opisowej, następuje druga, którą możemy nazwać refleksyjną. Zaczyna się ona od pytania retorycznego ("powiedzcie czy może / tak żyć niższy urzędnik / przez wiele lat"), wprowadzając czytelnika w refleksję na temat opisanej wcześniej postawy.
Pomimo zdystansowania podmiotu lirycznego do postaci ojca, możemy wysnuć wniosek, że był on postacią bliską i znaczącą dla niego, na podstawie powtórzenia metafory, w pierwszym wersie, pierwszej i ostatniej strofy: "Idzie przez moje serce". W ostatniej strofie przywołuje kreację ojca w swoich wspomnieniach.
Konstrukcja wiersza zamknięta jest ironiczną puentą ("i wierzy święcie / że pójdzie do nieba"). Według podmiotu lirycznego ojciec nie zdaje sobie sprawy ze swojego obojętnego postępowania.
10 grudnia
A.D. 2006
Aktualizacja: 2024-06-27 21:40:28.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.
Wg mnie dobra interpretacja, ale czy nie dałoby się wyciągnąć więcej informacji z treści wiersza? Znaleźć szerszego kontekstu? Nie wiem. Ale wydaje mi się, że tekst nie wyczerpuje tematu.