Nasza szkapa – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Aleksandra Sędłakowska.

„Nasza szkapa” to nowela autorstwa Marii Konopnickiej. Dzieło było po raz pierwszy wydane w 1890 roku. Pisarka przedstawiła w nim rodzinę borykającą się z biedą i trudami codziennego życia. Bohaterowie to członkowie rodziny, których życie w trudnych warunkach staje się symbolem determinacji i zmagania z przeciwnościami losu. Główne postacie to ojciec Filip Mostowiak, matka Anulka, trzej chłopcy – narrator oraz jego dwaj bracia Piotruś i Wicuś, a także Felek, starszy brat, oraz ukochany koń rodziny – szkapa.

Spis treści

Filip Mostowiak 

Stara się utrzymać rodzinę w trudnych warunkach materialnych. Jego celem jest zapewnienie dzieciom i żonie podstawowych warunków do życia, nawet kosztem własnych wartości materialnych. To człowiek troszczący się o bliskich, choć zdesperowanym do tego stopnia, że sprzedaje rodzinne przedmioty, takie jak łóżko, kożuch czy krzesła. Jego decyzja o sprzedaży szkapy budzi duży opór w rodzinie, szczególnie u dzieci, dla których koń stał się źródłem radości i emocjonalnego wsparcia. Filip jest postacią pełną wewnętrznego konfliktu, który stara się balansować między rzeczywistością, a emocjami rodziny. Choć z pozoru twardy i zdeterminowany, moment, w którym płacze grając na harmonijce, ukazuje jego wrażliwość oraz żal spowodowany utratą nie tylko materialnych przedmiotów, ale i symboli rodzinnych.

Anulka

Matka dzieci, żona Filipa. Jest chora, co staje się coraz większym ciężarem dla całej rodziny. Choć jej stan zdrowia się pogarsza, stara się dbać o dzieci i męża, mimo że w jej sercu rośnie bezradność. Jest to postać pełna miłości do swoich dzieci, a jej ból i rozczarowanie w związku z trudami życia są widoczne w momentach, gdy zmuszona jest patrzeć na sprzedaż przedmiotów, które miały dla rodziny wartość sentymentalną. Wkrótce umiera.

Felek 

Narrator i starszy brat, który ma świadomość ciężkiej sytuacji rodzinnej, jednak stara się wspierać zarówno ojca, jak i młodszych braci. Jest odpowiedzialny, ale także krytyczny i bystry – wyśmiewa litość sąsiadów i próbuje nie dopuścić, by zrozumienie i współczucie innych przesłoniły rzeczywistość. Jego reakcje na zmiany w rodzinie, zwłaszcza po śmierci matki, stanowią kontrast – z jednej strony poczucie straty, z drugiej wciąż dziecięca radość z obecności szkapy. Felek ma także silne poczucie odpowiedzialności, dzieląc się ostatnim jedzeniem z psem, co pokazuje jego wrażliwość i troskę o innych.

Piotruś Wicuś 

Młodsze dzieci, które przeżywają dzieciństwo w cieniu problemów dorosłych. Piotruś, jako najmłodszy, wyraża swoje emocje przez płacz i tęsknotę za matką. Jego postać jest w dużym stopniu symbolem niewinności dziecięcej, dla której codzienność potrafi byc tak radosna jak i pełna cierpienia z powodu trudności, z jakimi boryka się rodzina. Jego reakcje są naturalne – jest pełen ciekawskii, spontaniczny, ale także przerażony nadchodzącą zmianą, oznaczoną przez sprzedaż szkapy i śmierć matki.

Szkapa 

Ukochany koń rodziny Mostowiaków. Choć jest zwierzęciem, dla dzieci staje się niemal członkiem gromady. Szkapa to źródło radości i nadziei w czasie, gdy cała rodzina boryka się z trudnościami. Jej sprzedaż staje się dla rodziny wielką tragedią, a jej powrót po transakcji symbolizuje nie tylko odzyskanie materialnej rzeczy, ale także emocjonalne wsparcie dla dzieci. To dzięki szkapie dzieci mogą choć na chwilę zapomnieć o swoich troskach, czując się otoczone miłością i opieką.


Przeczytaj także: Nasza szkapa – motywy literackie

Aktualizacja: 2025-02-27 16:56:13.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.