„Rzeka” to powieść autorstwa pisarki, tłumaczki i ilustratorki Emilii Kiereś, córki Małgorzaty Musierowicz i siostrzenicy Stanisława Barańczaka. Jej dzieło to przykład literatury dziecięcej. Wydano je po raz pierwszy w roku 2014. Opowiada ono zakończeniu długiej wojny i oczekiwaniu na powrót z niej ojca głównego bohatera, jednak mimochodem traktuje także o dojrzewaniu i sposobach na radzenie sobie ze zmianami w życiu. W książce pojawiają się postacie pełniące różne role w życiu chłopca.
Spis treści
Syn Gedeona z Gór. Posiada szczupłą twarz, ostry podbródek, wyraźne kości policzkowe, a także skośne oczy w kolorze gryczanego miodu oraz popielate włosy. Matka powtarza mu, że jest podobny do ojca. To dobry i pracowity chłopiec chętnie spełniajacy swoje obowiązki. Któregoś razu intuicyjnie decyduje, że musi zdobyć Najwyższy Szczyt, aby dzięki temu odnaleźć także ojca, który nie wrócił z zakończonej już wojny. Chłopak na początku odznacza się stosunkową łatwowiernością. Spotyka na swojej drodze sokoła, który udziela mu wyraźnych wskazówek, ale mimo to od razu zawierza swój los pierwszej napotkanej w mieście osobie, czyli Ursynowi. Z desperacji i tęsknoty daje się przekonać, że zbój Sambor w przebraniu to jego ojciec. W trakcie napadu na wieś Kilian nieświadomie atakuje swojego prawdziwego ojca, co z kolei sprawia, że po czasie odczuwa wstyd i uważa, że nie jest wystarczająco godny, by nosić koszulę wyhaftowaną przez matkę. Po tych wydarzeniach Kilian ma siebie za tchórza, a także zdrajcę swoich ideałów i bliskich. Wszystkie te wydarzenia sprawiają jednak, że dorastając ulega przemianie wewnętrznej. Próbuje naprawić zawinione krzywdy. Z tego powodu walczy z Samborem i pokonuje go, ratując tym samym wieśniaków. Sprawia to z kolei, że ojciec przebacza mu i razem wracają do swojego domu, co sprawia radość matce Kiliana.
Prawdziwy ojciec Kiliana to bohater i dzielny wojownik z rodu Sokołów. Po wojnie zasłynął jako obrońca okolicznych wsi, których mieszkańcy bardzo go cenią. Mężczyznę wyróżniają jasne, popielate włosy, żółte oczy, bystre spojrzenie, ostry podbródek, orli nos i bardzo stanowczy charakter. Syn jest do niego podobny. Gedeon wyruszył na wojnę, pozostawiając w domu żonę z małym synkiem, przez co dziecko słabo go pamięta. W tym czasie walczył z bandytą Samborem, a także jego bandami. Przez nieświadomy atak Kiliana i upadek z konia, Gedeon traci pamięć. Pod mężczyznę podszywa się Sambor, w pewnym momencie zdobywa nawet jego haftowaną koszulę. Ostatecznie wybacza synowi jego czyny i jest z niego dumny.
Okrutny przywódca buntowników; spala i bezlitośnie niszczy okoliczne wsie. Podszywa się pod ojca Kiliana, ale ma bardzo szeroką twarz, ciemne brwi i wielką bliznę na ustach, co wzbudza nieufność chłopca. Kilian go nie przypomina. Sambor to człowiek okrutny i skupiony tylko na zyskach. Ostatecznie jednak Kilianowi udaje się go pokonać w walce i zakończyć jego terror.
Zbój należący do bandy Sambora, spełnia jego wszystkie polecenia. To właśnie Ursyn oszukuje Kiliana i zwabia go do obozu Sambora, przez co chłopak wierzy, że tamten jest jego ojcem. Ursyn reflektuje się nad swoimi czynami i chce przestać niszczyć wsie, ale Sambor nie liczy się z jego zdaniem.
Prawdziwy doradca i obrońca Kiliana. Ptak towarzyszy chłopcu w podróży, jest mądry i przenikliwy. Zostaje mu powierzona misja przetransportowania haftowanej koszuli do Łucji, jednak zostaje zraniony przez kruka.
Służy Samborowi, to ptak okrutny i przebiegły jak sam bandyta. Śledzi Kiliana i przeszkadza mu w trakcie podróży.
Dziewczyna w wieku Kiliana, mieszka w chatce razem z babcią. Postanawia udzielić schronienia Kilianowi i zaprzyjaźnia się z chłopcem. Jej ojciec nazywa się Wit, jest towarzyszem Gedeona, który również nie wrócił do domu. Dziewczyna ma czarne warkocze i oczy niczym srebro.
Mężczyzna, który pozwala Kilianowi zanocować w swoim szałasie i opowiada mu o Gedeonie i jego niezwykłych czynach.
Wiernie czeka na powrót swojego ukochanego z wojny, a potem także i syna. Haftuje im magiczne koszule działające jak zbroja i pozwalające na przykład na odbicie strzały od ciała. Jest szczęśliwa, gdy ojciec i syn wracają cało ze swej wyprawy.
Aktualizacja: 2025-02-12 13:01:50.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.