Żabusia – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Aleksandra Sędłakowska.

Tytułowa bohaterka tragifarsy Gabrieli Zapolskiej, „Żabusia” jest postacią o skomplikowanej tożsamości. Jej charakterystyka stanowi doskonałe studium ludzkich pragnień, aspiracji oraz nieudanych prób odnalezienia sensu w pędzącym świecie przełomu XIX i XX wieku, w realiach mieszczańskich sieci powiązań międzyludzkich. Jest młodą kobietą, jakiej życie zdominowane jest przez ulotne i płoche marzenia o lepszym, pełniejszym istnieniu, co prowadzi ją do szeregu błędnych wyborów i decyzji.

Charakterystyka Żabusi

Żabusia, czyli Helena Bartnicka, to postać negatywna, która, mimo swojego pozornego uroku i dziecięcej lekkości, kryje w sobie nierozwiązanych problemów, wskutek których cierpią jej bliscy – dziecko i mąż. W społecznym kontekście wydaje się być uosobieniem ideału kobiety, postrzeganą przez otoczenie jako wcielenie dobroci, a przynajmniej tak opisuje ją Bartnicki swej służącej oraz sąsiadce. Jednak jej zachowanie, sposób bycia oraz relacje z innymi postaciami wskazują na znacznie bardziej zniuansowaną osobowość.

Żabusia to kobieta, która jest infantylna i impulsywna. Prawie nie bywa w domu, czas spędzając na miastowych uciechach, tuszowanych przed bliskimi, a córką opiekuje się na własnych zasadach. W scenach z Jadzią, wyraźnie pokazuje, jak bardzo przywiązuje wagę do gry po swojemu, nie idąc na kompromis nawet z własnym dzieckiem, doprowadzonym wskutek tego do płaczu. Nie jest więc dobrą opiekunką, jest zbyt niedojrzała psychicznie. Pomimo tego, że Żabusia angażuje się w codzienne obowiązki, jej sposób postrzegania świata zdaje się być bardzo powierzchowny, co wywołuje krytykę ze strony postaci takich jak Marja, siostra męża, czy Maniewiczowa, sąsiadka. Dla tych osób jej życie jest zbyt lekkie, budzące zażenowanie lub politowanie, a zaangażowanie w wychowaniu dziecka – zbyt powierzchowne.

Żabusia jest postacią, która lubi konstruować swoją rzeczywistość na zasadzie iluzji. Potrafi zakładać różne maski, na przykład by podobać się mężczyznom. Jednym z nich jest Juljan, dla którego stroi się w różową suknię i wyprawia męża poza dom. W rozmowach z Maniewiczową lub innymi postaciami potrafi zbudować pozory pełnej harmonii i szczęścia. Wydaje się nieświadoma swojego postępowania, frywolnie wprowadza w błąd osoby z jej otoczenia, aby uniknąć konsekwencji. Działa impulsywnie, wpadając w pułapkę własnych pożądań.


Przeczytaj także: Żabusia – bohaterowie

Aktualizacja: 2024-12-29 15:50:27.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.