Szkice węglem – problematyka

Autorka problematyki: Aleksandra Sędłakowska.

„Szkice węglem” to nowela autorstwa Henryka Sienkiewicza. Jest ona krytyczną analizą społecznych zależności i konfliktów w realiach XIX-wiecznej polskiej prowincji, obfitująca w wątki ujawniające problemy ówczesnego społeczeństwa.

Spis treści

Władza w relacje międzyludzkie

Głównym problemem podejmowanym w utworze jest opresyjna rola władzy w relacjach międzyludzkich. Postać pisarza gminnego, Zołzikiewicza, to uosobienie degeneracji władzy wynikającej z poczucia wyższości, wykształcenia i społecznego uprzywilejowania. Zołzikiewicz manipuluje innymi, wykorzystując ich niewiedzę oraz swoją pozycję do osiągania osobistych celów. Postać ta obrazuje zjawisko korupcji i pogardy wobec niższych warstw społecznych, czego konsekwencją są tragiczne losy takich bohaterów jak Rzepa czy jego żona. Rzepowie stają się ofiarami Zołzikiewicza, który do samego końca nie zostaje ukarany za swoje postępowanie.

System sprawiedliwości

Nieudolność wójta Buraka staje się przyczyną problemów gminy, gdyż prawdziwą władzę dzierży Zołzikiewicz, który, mimo swojego wykształcenia, ukazuje wypaczenia wynikające z nowoczesnych idei pozbawionych moralnego fundamentu. Ten dysonans generuje nie tylko napięcia w relacjach międzyludzkich, ale także wyzwania w zarządzaniu społecznością. Istotnym wątkiem jest problem braku sprawiedliwości i ochrony jednostki w starciu z systemem. Scena, w której Rzepa zostaje podstępem zmuszony do podpisania umowy, której konsekwencji nie rozumie, ukazuje dramat ludzi nieświadomych i bezsilnych wobec mechanizmów władzy. Jego bezsilność wobec decyzji sądu i manipulacji pisarza pokazuje, jak brak edukacji i pozycji społecznej czyni człowieka ofiarą wyzysku, co z kolei prowadzi go do granic ludzkiej wytrzymałości. W noweli jest to powodem tragedii.

Sytuacja kobiety

Wątek Zołzikiewicza z Rzepową, którą pisarz stawia sobie jako trofeum, uwidacznia uprzedmiotowienie i pogardę wobec kobiet. Przemoc psychiczna i fizyczna, jakiej Rzepowa doznaje zarówno ze strony wykształconego urzędnika, jak i własnego doprowadzonego do ostateczności męża, wpisuje się w szerszy problem patriarchalnego społeczeństwa, w którym kobiety często były traktowane jako obiekty zależne od mężczyzn. Jednocześnie Rzepowa jest przykładem osoby walczącej o swoje prawa, próbującej zdziałać coś w różnych urzędach i dworach, co czyni ją wzorem heroizmu. Innym przykładem kobiety w noweli jest Jadwiga, idealizowana przez Zołzikiewicza, której postać symbolizuje w jego mniemaniu ostateczny klasowy awans, do jakiego aspiruje i o jakim marzy do samego końca historii przedstawionej w dziele. 

Problem alkoholizmu

Powieść dotyka także tematu alkoholizmu i jego destrukcyjnego wpływu na społeczeństwo. Karczma, jako miejsce spotkań i sporów, staje się symbolem zarówno wspólnoty, jak i jej degeneracji. Przykład Rzepy, który po pijanemu podpisuje zgubny kontrakt, jest ostrzeżeniem przed lekkomyślnością i brakiem odpowiedzialności.


Przeczytaj także: Szkice węglem – bohaterowie

Aktualizacja: 2024-12-28 17:12:47.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.