Kapelusz za sto tysięcy – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Kapelusz za sto tysięcy” to młodzieżowa powieść autorstwa Adama Bahdaja. Po raz pierwszy wydano ją w roku 1966 i opowiada ona o wakacjach nad morzem niejakiej Krysi Cuchowskiej, która wdaje się w śledztwo dotyczące tytułowego kapelusza. Książka zawiera w sobie zatem zagadkę kryminalną, w której uczestniczy wielu bohaterów tekstu. Ostatecznie Krysi z pomocą innych udaje się rozwiązać zagadkę, zaś kapelusz okazuje się wart sto tysięcy i z tego powodu staje się ważnym elementem fabuły.

Spis treści

Krystyna Cuchowska 

Główna bohaterka. Dziewczynka ma dwanaście lat, ale mimo swojego młodego wieku rządzi młodzieżowym gangiem działającym na warszawskiej Saskiej Kępie. Krysia znana jest też jako „Dziewiątka” i chodzi do szóstej klasy. W trakcie akcji powieści wyjeżdża z rodzicami i młodszym bratem na wakacje nad morzem, gdzie angażuje się w śledztwo dotyczące tytułowego kapelusza za sto tysięcy. Dziewczynka jest bardzo bystra, odważna i rezolutna, szybko łączy fakty i rozwiązuje zagadki, jakie pojawiają się na jej drodze. Silny charakter i treningi judo pozwalają jej na zajęcie wysokiej pozycji wśród rówieśników i stanięcie na czele gangu. W akcję związaną ze znalezieniem kapelusza wplątuje się w przypadkowo, ale chętnie bierze udział w przygodzie. Jej żywiołowy charakter i temperament zwracają uwagę, dziewczyna wyróżnia się również ogromną odwagą.

Walery Kolanko 

Gość kawiarni Jantar oraz wiolonczelista. To właśnie jemu podmieniono w lokalu kapelusz. By odzyskać swoją zgubę, korzysta z pomocy Krysi Cuchowskiej w trakcie śledztwa. Bardzo mu zależało na odzyskaniu zguby, ponieważ to właśnie w niej wiolonczelista ukrył wygrane na loterii sto tysięcy złotych. Początkowo jednak nie chce się do tego przyznać. Okazuje się również przyjacielem profesora.

Goguś

Czyli Wiesław Kardasiewicz, to inżynier, bardzo elegancko ubrany mężczyzna. Staje się on jedną z osób podejrzanych w trakcie śledztwa przez Krysię. To on zabiera w kawiarni kapelusz wiolonczelisty i zostawia tam własny. Zamieszkuje hotel „Pod Trzema Żaglami”, ale często bywa w różnych miejscach. Ostatecznie okazuje się, że Gogusiów jest dwóch, co ujawnia śledztwo Krysi.

Profesor Barabasz 

Jest brodaczem i przyjacielem wiolonczelisty. Prowadzi badania nad wytrzymałą masą plastyczną, a swoje działania opatruje kryptonimem „Kapelusz pełen deszczu”. Wyniki swoich działań przechowuje w niebieskiej teczce. Jest on profesorem chemii.

Maciej 

Ornitolog, który mieszka w Willi Marysieńka. Krysia poznaje go w czasie wakacji nad morzem, a nastolatek pomaga jej w trakcie śledztwa prowadzonego w sprawie kapelusza. Zdarza się, że jest roztargniony.

Pani Monika Płoszańska 

Rzekoma aktorka z Rzeszowa. Zawsze jest bardzo elegancko ubrana i starannie pomalowana. Odrzuca zaloty Gogusia. Próbowała ukraść teczkę profesora.

Mama Krysi 

Często w pochmurne popołudnia gra w brydża ze znajomymi.

Tata Krysi 

Zajmuje się wędkowaniem i twierdzi, że ryby najlepiej biorą w czasie deszczu. W czasie ładnej pogody chce się relaksować na plaży.

Babcia Maćka 

To starsza pani czytająca kryminały i zajmująca się morsowaniem w morzu.

Kaleka 

Starszy pan jeżdżący na wózku. Często rozwiązuje krzyżówki. Ostatecznie okazuje się, że jest oszustem i zajmuje się chemią.


Przeczytaj także: Jak zorganizowane jest społeczeństwo Utopii?

Aktualizacja: 2024-12-19 12:32:36.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.