Cudowny chłopak – problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Cudowny chłopak” to powieść autorstwa Raquel Jaramillo Palacio, opowiadająca o losach dziesięcioletniego Augusta Pullmana, czyli chłopca, który ze względu na mutację genu urodził się ze zdeformowaną twarzą. Jego życie koncentruje się wokół tego problemu i prób zmiany trudnej sytuacji, między innymi poprzez liczne operacje, co sprawia, że August większość życia spędza w szpitalu. Za pośrednictwem historii tego dzielnego chłopca, autorka porusza w swojej książce bardzo zróżnicowaną problematykę.

Spis treści

Choroba

Problematyka życia z nieuleczalną chorobą to właściwie główny wątek powieści. August i jego siostra są nosicielami pewnej mutacji genu, ale tylko u chłopca jest ona aktywna. W wyniku tego Auggie ma zdeformowaną twarz. Dopiero liczne operacje - przeszedł ich aż dwadzieścia siedem - sprawiły, że chłopiec może normalnie funkcjonować, czyli między innymi jeść i oddychać. Lekarze nie znajdują rozwiązania tego problemu, zatem August jest po prostu skazany na życie ze skutkami deformacji. Mimo młodego wieku przeżył już wiele bólu i cierpienia. 

Deformacja twarzy

Z deformacją twarzy wiąże się też problematyka odtrącenia przez rówieśników. Twarz Augusta przeraża dzieci w jego wieku, trudno jest mu zatem zawierać przyjaźnie. Ponadto ze względu na liczne operacje i pobyty w szpitalu był on zmuszony do nauki w domu, a nie w szkole, gdzie miałby kontakt z innymi dziećmi. Na jego widok niektórzy po prostu uciekają. Przez to August nie może cieszyć się towarzystwem innych dzieci, a to przekłada się na jego poczucie osamotnienia. 

Samotność

Nikt nie chce się wyróżniać, a August wydaje się skazany na samotność, i to w bardzo młodym wieku, kiedy trudno sobie jeszcze wyjaśnić powody takiego podejścia społeczeństwa. Przechodzi dwadzieścia siedem operacji, które mają go upodobnić do innych, ale jego twarz wciąż pozostaje zdeformowana. Chłopiec nie ma możliwości rozwiązania tego problemu. Zdeformowana twarz nie tylko odstrasza od niego innych, ale też sprawia, że chłopiec po prostu czuje się inny. Nie wygląda tak jak inne dzieci i ma to na niego duży wpływ. Takie rzeczy mogą rzutować na poczucie własnej wartości, zwłaszcza w młodym wieku. August próbuje żyć jak inne dzieci, grać w piłkę, jeździć na rowerze i jeść lody, ale nie da się ukryć, że wszystko to mimo wszystko sprowadza się właśnie do poczucia obcości, inności, której zdecydowanie nie powinno odczuwać żadne dziecko.

Miłość

Problematyka miłości w rodzinie pokazuje z kolei, jak troskliwie zajmują się swoim dzieckiem rodzice Augusta. Starają się zapewnić mu jak najbardziej normalne życie i walczą o jego powrót do zdrowia. Pokazuje to też, jak ważne jest wsparcie bliskich w trudnych sytuacjach i jak wiele może znaczyć kochająca rodzina, zawsze gotowa, by pomóc. Wsparcie jest potrzebne każdemu, zwłaszcza w bardzo trudnych chwilach.


Przeczytaj także: *** (już tylko głaskam...) interpretacja

Aktualizacja: 2024-11-22 13:03:11.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.