Kwiat kalafiora – główne wątki

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Kwiat kalafiora” to trzeci tom serii „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz, którego nazwa wzięła się od tego, że akcja poszczególnych powieści rozgrywa się w poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Podobnie ma miejsce też w tej powieści, której bohaterowie, rodzina Borejków, mieszkają w kamienicy przy ulicy Roosevelta 5. Dzieło to opisuje wiele wydarzeń z życia tej rodziny, a główną bohaterką jest bez wątpienia siedemnastoletnia Gabriela Borejko, która zmaga się z wieloma obowiązkami i przeżywa zauroczenie Pyziakiem. W powieści autorka umieściła wiele ciekawych wątków.

Spis treści

Wątek rodziny

Wątek życia rodziny Borejko stanowi najważniejszy element powieści „Kwiat kalafiora”. Musierowicz pokazała, jak wygląda codzienność ubogiej, choć inteligenckiej rodziny, w której rodzice woleli kupować książki, znacznie częściej niż czekoladę dla dzieci. Ojciec Borejko był bowiem bibliotekoznawcą i filologiem klasycznym, z kolei mama Borejko zajęła się wychowywaniem czterech córek - Gabrysi, Idy, Natalii i Patrycji. Autorka pokazuje codzienne radości i zmartwienia bohaterów, a także rzeczywistość, w jakiej oni żyją.

Wątek choroby 

Kolejną ważną kwestią jest wątek choroby mamy Borejko. Trafia ona do szpitala z powodu perforacji wrzodu żołądka. Ponieważ to ona zajmowała się domem i opieką nad dziećmi, dlatego jej nieobecność powoduje wielkie zmiany w funkcjonowaniu rodziny. Wiele jej obowiązków przejmuje najstarsza córka, Gabrysia, ponieważ ojciec jest nieporadny i zagubiony, nie umie prawidłowo wykonywać tych zadań. W związku z tym Gabriela zaczyna rozumieć, jak wielka odpowiedzialność ciąży każdego dnia na jej mamie, dzięki której mogą żyć we względnej równowadze, jednak kiedy jej brakuje, codzienność domowników się sypie. Zaczyna też uczyć się takich obowiązków jak gotowanie, czy prasowanie. Wątek zachorowania na świnkę dotyczy trzech młodszych sióstr i ojca, którzy niemal równocześnie zaczynają chorować na tę chorobę. Sprawia to, że codzienność Gabrieli staje się jeszcze bardziej wymagająca. Autorka pokazuje zatem, jak ta nastolatka radzi sobie z kolejnym wyzwaniem pod nieobecność swojej matki.

Wątek pierwszego zauroczenia

Wątek znajomości Gabrieli i Pyziaka to historia pierwszego zauroczenia, które zaczęło się od seryjnego podrywania koleżanek przez Pyziaka. Zraniona Gabriela nie miała ochoty się z nim więcej widywać, ale dalsze wydarzenia sprawiają, że nieustannie trafia ona na nieszczęsnego adoratora. Jego obecność i starania w końcu wzbudzają w niej cieplejsze uczucia. Gabriela akceptuje wreszcie to, że Pyziak staje się dla niej ważną osobą.

Wątek sąsiadki

Wątek pani Szczepańskiej i hałasów w piwnicy to wątek sąsiadki, która słyszy wszystko, co dzieje się w mieszkaniu Borejków i boi się dźwięków dobiegających w nocy w piwnicy. Źródłem podsłuchu okazuje się dziura w ścianie między mieszkaniami. Borejkowie popadają w swoisty konflikt ze starszą kobietą, co ma jednak szczęśliwy finał. Okazuje się też, że nocne strachy to sąsiedzi, którzy chowają w piwnicy mięso.

Wątek grupy ESD

Wątek Grupy ESD to część powieści dotycząca tego, jak działa dobro wśród ludzi. Nastolatkowie z grupy próbują je wysyłać do innych i sprawdzać, jak to działa. Ich nauczyciele błędnie podejrzewają, że zażywają narkotyki, a to przez donos pani Szczepańskiej.

Wątek obowiązków szkolnych

Wątek obowiązków szkolnych pokazuje rzeczywistość nastolatków i uczniów szkół podstawowych. Gabrysia ma problemy z fizyką, a jej młodsza siostra z akceptacją wśród koleżanek. Jest to element zwyczajnej codzienności młodych osób, które muszą jeszcze się uczyć.


Przeczytaj także: Wybierz i opisz najciekawsze wydarzenie w lekturze Harry Potter i Kamień filozoficzny

Aktualizacja: 2024-11-05 14:19:37.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.