Kłamczucha – główne wątki

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Małgorzata Musierowicz to znana poznańska autorka powieści dla młodzieży. Stworzyła cykl zatytułowany „Jeżycjada”, którego akcja toczy się w Poznaniu, w dzielnicy Jeżyce. Drugi tom serii zatytułowany został „Kłamczucha” i przedstawia losy piętnastoletniej Anieli Kowalik, która od pierwszego wejrzenia zakochuje się w niejakim Pawle i z jego powodu przeprowadza się z Łeby do Poznania. W dziele pojawia się wiele ciekawych wątków, a wszystko ukazują rozmaite przygody Anieli związane z jej burzliwą relacją z Pawłem i próbami zadomowienia się w nowym mieście.

Spis treści

Relacja Anieli i Pawła

Najważniejszym elementem, wokół którego autorka rozbudowuje fabułę powieści, jest wątek relacji Anieli i Pawła. Gdyby bohaterka nie spotkała w Łebie Pawła Nowackiego i błyskawicznie się w nim nie zakochała, to inne wydarzenia z powieści nie mogłyby mieć miejsca. To z powodu miłości do Pawełka Aniela porzuciła rodzinną Łebę, zaczęła naukę w Liceum Poligraficznym, przeprowadziła się do Poznania i zamieszkała u rodziny swojego ojca. Te akcje doprowadziły ją też do zagrania Hamleta w szkolnym przedstawieniu pod opieką polonisty ze szkoły Pawła i zrozumienia, że kłamstwo przede wszystkim szkodzi, zamiast pomagać. Miłość Anieli do Pawła skończyła się, gdy okazało się, że wiedział o jej kłamstwach, a na dodatek sam ją oszukiwał, miał bowiem w Poznaniu dziewczynę o imieniu Danka. Z wielkiej miłości nic nie wyszło, ale Aniela zaczęła nowe życie.

Przeprowadzka do Poznania

Z miłością do Pawła łączy się wątek przeprowadzki Anieli do Poznania. Zrobiła to, by być bliżej ukochanego, specjalnie zapisała się do liceum poligraficznego, odwiedziła też rodzinę swojego ojca. Wiele problemów związanych z tą przeprowadzką Aniela rozwiązywała, uciekając się do kłamstwa, ostatecznie jednak wyznała wszystkie swoje winy, a jej przeprowadzka okazała się sukcesem. Aniela zdobyła też w Poznaniu nowe znajomości i stała się zupełnie inną osobą.

Przedstawienie

Wątek przedstawienia „Hamleta” również wiąże się z miłością do Pawła, ponieważ to jego szkoła wystawiała tę sztukę. Aniela zaś pracowała dla jego matki jako pomoc domowa, była zatem świadkiem prób i w ten sposób został odkryty jej talent. Najpierw miała grać Ofelię, ale zrezygnowała z tej roli dla Danki, której bardzo na tym zależało. Za to szybko zdobyła główną rolę, a samo przedstawienie okazało się ogromnym sukcesem nie tylko dla niej, ale też dla innych szkolnych aktorów.

Pomoc domowa

Wątek pomocy domowej Franciszki Wyrobek pojawia się też za sprawą miłości Anieli do Pawła. Któregoś dnia dzieci Tosi i Mamerta próbowały oszukać na pieniądze córkę przełożonej Tosi. Aniela idzie zatem z nimi do wicedyrektor, pragnąc ochronić Tosię przed wyrzuceniem z pracy i przebiera się za pomoc domową Franciszkę Wyrobek. Pod tą postacią zostaje zatrudniona i dowiaduje się, że wicedyrektor to matka jej ukochanego Pawła, który jej nie poznaje. Franciszka Wyrobek dostaje też rolę Hamleta, a pewnego dnia Paweł zdradza, że wie, kim jest Frania, co rozjusza Anielę. Od tego momentu stosunki między nimi zdecydowanie pogarszają się, a Aniela traci zainteresowanie pięknym, ale nieszczerym adoratorem, dla którego wcześniej chciała zmienić całe swoje życie.

Rodzina Kowalików

Ważny jest także wątek rodziny Kowalików, czyli wuja Anieli, który przygarnął ją do siebie. Autorka opisuje codzienne życie Mamerta, Tosi, Tomcia i Romci, a także trudności związane z wychowywaniem dzieci oraz zwykłe kłopoty, jakich mogła w tamtych czasach doświadczać rodzina.


Przeczytaj także: Wybierz i opisz najciekawsze wydarzenie z lektury Kłamczucha

Aktualizacja: 2024-10-12 15:45:26.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.