Ulubiony bohater z lektury Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Andrzej Maleszka to autor powieści zatytułowanej „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Zapoczątkowała ona całą serię stworzoną przez tego pisarza. Opisał on w tym dziele historię przygód trójki rodzeństwa - Filipa, Tosi i Kukiego - które znajduje magiczne, czerwone krzesło. Jego właściwości sprawiają, że spełnia ono życzenia osoby, która na nim siedzi. Niestety w wyniku wypowiedzianego niefortunnie życzenia ich niemiłej ciotki dzieci muszą zmierzyć się z faktem, że ich rodzice dołączają do orkiestry statku Queen Victoria, na którym mają odbyć roczny rejs dookoła świata. Dzieci zaś mają w tym czasie pozostać pod opieką wyniosłej ciotki. Buntują się przeciwko temu i z pomocą krzesła próbują odnaleźć rodziców i odwrócić życzenie ciotki.

W powieści pojawia się niewiele postaci. To przede wszystkim państwo Ross, muzycy i rodzice dzieci, samo rodzeństwo, czyli Tosia, Filip i Kuki, siostra ich mamy, czyli niemiła ciotka Maryla, a także oszust i gangster z jarmarku, czyli Max Rozmus. Wszyscy bohaterowie są jednak bardzo ciekawi i wiarygodnie opisani. Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się jednak ciotka Maryla, która doświadcza niezwykłej przemiany. To właśnie sprawia, że jest ona najciekawszą postacią z całej powieści.

Ciotka Maryla to siostra mamy, która zdecydowanie się od niej różni. To kobieta bardzo wyniosła i sprawiająca wrażenie antypatycznej. Z rodziną pozostaje raczej w chłodnych relacjach, krytykuje to, co robi jej siostra, oszczędza, nie je słodyczy i jest zwolenniczką surowego wychowania dzieci. To ona namawia państwa Ross, by przyjęli posadę, przez którą przez rok będą daleko od dzieci i poza domem. Ma drogi samochód i duży, elegancki dom, ale nie sprawia wrażenia, by ją to cieszyło. Ceni ciszę i spokój do tego stopnia, że zatrudnia wyłącznie osoby, które nie mówią i nie słyszą. Jej dom jest utrzymany w czerni i bieli, panuje tam bezwzględny ład. Trudno się dziwić, że na wieść o spędzeniu tam całego roku Tosia, Filip i Kuki postanowili coś z tym zrobić i odszukać rodziców. Po drodze jednak natknęli się na ciotkę i krzesło pozwoliło im zmienić ją w siedmioletnią dziewczynkę.

Ciotka pod postacią dziecka jest zupełnie inną osobą, milszą, odważniejszą, bardziej otwartą na przygody. Dzieci nawet zaczynają ją lubić i towarzyszy im ona w podróży. Nie ucieka z krzesłem, gdy ma do tego okazję i nie mści się na rodzeństwie. Prosi nawet, by zwracać się do niej jej drugim imieniem, czyli Wiki. Jest to symbol przemiany, jaką przeszła ciotka, porzucając swoją starą osobowość. Nie chce być ona przywrócona do poprzedniego stanu, dlatego ostatecznie rodzina pozwala jej zostać dzieckiem. Wiki bardzo różni się od Maryli, można zatem powiedzieć, że jest jej ukrytą stroną charakteru lub nawet zupełnie inną osobą. Dzięki magii ciotka wydobywa z siebie wszystko to, co w niej dobre i ciekawe, wzbudzające sympatię rodziny. Jest to bardzo spektakularna przemiana. 

Ze względu na tak ogromną zmianę ciotka Maryla, czyli Wiki, wydaje się najciekawsza osobą w powieści „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Dzięki tym wydarzeniom odkrywa ona swoją nową, zapewne lepszą i dającą się lubić stronę. Jej przemianę z wdzięcznością witą i akceptuje cała rodzina, a państwo Ross opiekują się chętnie małą Wiki.


Przeczytaj także: Podobieństwa i różnice między filmem a książką Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Aktualizacja: 2024-10-04 14:21:37.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.