Podobieństwa i różnice między filmem a książką Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” to powieści autorstwa Andrzeja Maleszki, która zapoczątkowała całą serię książek tego pisarza. Opowiada ona historię trójki rodzeństwa. Tosia, Filip i Kuki znajdują magiczne, czerwone krzesło, które dzięki swoim niezwykłym właściwościom potrafi spełniać życzenia. Dzieci w powieści mierzą się z problemem jednego niechcianego życzenia ich ciotki, które sprawia, że ich rodzice wypływają w roczny rejs dookoła świata, by na statku pracować jako członkowie orkiestry. Rodzeństwo zatem ze wszystkich sił próbuje odwrócić efekt życzenia wypowiedzianego przez niesympatyczną ciotkę, która na dodatek ma się nimi opiekować.

Powieść Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” to dzieło, które doczekało się swojej ekranizacji. Film powstał w roku 2009 i jego reżyserem jest sam autor książki. Pokazuje on, jak w czasie burzy pada wielowiekowy dąb, który ma niesamowite, magiczne właściwości. Mieszkańcy pobliskich okolicy wykorzystali go do wykonania wielu przedmiotów codziennego użytku, takie jak na przykład czerwone krzesło. Krzesło to potem odnajduje trójka rodzeństwa Rossów. Tosia, Filip i Kuki przekonują się, że mebel potrafi latać, sam chodzi, a także spełnia pragnienia i życzenia osoby, która na nim siedzi. Należało zatem postępować z nim ostrożnie, by przypadkiem nie wyrazić wtedy na głos jakiegoś niebezpiecznego życzenia, którego konsekwencje trudno było przewidzieć. To właśnie taka nieostrożność sprawiła jednak, że rodzice dzieci wyjechali do pracy za granicę, a rodzeństwo trafiło pod opiekę nielubianej przez dzieci ciotki. Kuki, Tosia i Filip zamienili ją jednak w małą dziewczynkę i zabrali ją ze sobą na poszukiwania rodziców przebywających na statku o nazwie Queen Victoria.

Film pod względem najważniejszych wydarzeń jest zgodny z powieścią, o co nie było trudno, jeśli reżyserował go jej autor. Utrzymuje też podobne, szybkie i intensywne tempo, co jego literacki pierwowzór. Bez trudu można w nim też rozpoznać postaci, które poznało się w trakcie lektury. Zachowano też najważniejsze elementy, takie jak magiczne czerwone krzesło z drewna dębowego, nielubiana ciotka, czy rejs na pokładzie statku Queen Victoria, przed którym należy uratować rodziców. Czytelnicy książki bez trudu odnajdą ją w tej produkcji filmowej i będą mogli cieszyć się przeniesieniem swoich ulubionych wydarzeń na ekran telewizora.

Różnice dotyczące filmu i książki dotyczą raczej szczegółów, nie zaś najważniejszych wydarzeń. Nie wszystkie elementy z książki dało się bowiem opowiedzieć językiem filmu. Dotyczy to takich detali jak zepsucie fletu Tosi, sposób znalezienia krzesła przez rodzeństwo, stroju rodziców pracujących na jarmarku, wyczarowania niebieskich koni, a także krowy dającej mleko, czy też chuligani przeszkadzający w koncercie na rynku. Autor i reżyser w jednym zdecydował się zatem, aby zrezygnować z niektórych szczegółów, ale zachował główną koncepcję swojej książki. Dzięki temu czytelnik i widz stają się odbiorcami tej samej historii, a jej przekaz pozostaje niezmienny. Wciąż z sympatią można śledzić losy trójki rodzeństwa, które musi odnaleźć swoich rodziców, zanim znikną oni z ich życia na rok. To także dzieła utrzymane w magicznej konwencji fantastyki.


Przeczytaj także: Nasza mama czarodziejka – plan wydarzeń

Aktualizacja: 2024-10-04 14:22:51.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.