Yellow bahama w prążki – problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Yellow bahama w prążki” to powieść należąca do gatunku literatury młodzieżowej. Po raz pierwszy wydano ją w roku 2009, a jej autorką jest Ewa Nowak. Dzieło to przybliża losy piętnastoletniej Hani, nastolatki z kompleksami, która pragnie stać się bohaterką kolejnej książki pewnej pisarki. W związku z tym Hania pisze do niej wiadomości mailowe, w których opisuje najróżniejsze wydarzenia z życia swojego, a także rodziny i znajomych. 

Spis treści

Dojrzewanie

Główną bohaterką jest Hania, która prowadzi narrację pierwszoosobową, czytelnik zatem ma bezpośredni wgląd w jej perspektywę, przeżycia i emocje. Hania ma piętnaście lat, zatem zmaga się ze wszystkimi problemami okresu dojrzewania, takimi jak poczucie odosobnienia i niezrozumienia, niską samooceną, kłopotami z rówieśnikami w szkole, pierwszym zauroczeniem i wieloma innymi kwestiami, przez które przechodzi każdy nastolatek. Zastosowanie narracji pierwszoosobowej pozwala odbiorcy bezpośrednio wczuć się w sytuację Hani, która czuje się gorsza od innych, mniej ciekawa, bardziej nijaka i nieładna. Innym przykładem dojrzewającego dziecka jest jej rówieśnik, Jacek, który kwestionuje wszystkie normy obowiązujące w świecie i analizuje każdy absurd popełniony przez dorosłych. Z tego powodu chłopak jest uznany za sprawiającego kłopoty wychowawcze.

Samoocena

Dziewczyna przejmuje się swoją wagą, czuje się gruba, a jej otoczenie często jej o tym przypomina, na przykład nakładając jej mniejszy kawałek tortu. Z tego powodu Hania nie wierzy, że uda jej się spotkać kogoś, kto ją polubi ze wzajemnością. Jest wręcz zaskoczona, gdy umawia się z Hubertem, a ten faktycznie dotrzymuje słowa i ją odwiedza. Hania wątpi w siebie i musi dopiero nauczyć się wierzyć w siebie, zamiast myśleć o kompleksach.

Szkoła

Z powyższymi zagadnieniami wiąże się też problematyka problemów dotyczących szkoły. Nie wszyscy nauczyciele traktują uczniów dobrze i sprawiedliwie, czego przykładem jest nauczycielka języka polskiego. Hanię dręczą też rówieśnicy, którzy przezywają ją z powodu wagi i tego, że radzi sobie dobrze z nauką wybranych przedmiotów. Na szczęście w jej obronie staje Jacek.

Zauroczenie

Hani podoba się Hubert i za wszelką cenę próbuje nawiązać z nim relację, co ułatwia niespodziewanie waran Krzysiek. Autorka opisuje związane z tym stanem lęki i niepewność, jakie przeżywa z pewnością każda nastolatka.

Podsumowując, w książce pojawia się przede wszystkim problematyka spojrzenia oczami nastolatki na świat. Dzieje się tak, ponieważ narratorką pierwszoosobową w tekście jest właśnie piętnastoletnia Hania, niepewna i trochę zagubiona w świecie.


Przeczytaj także: Yellow bahama w prążki – główne wątki

Aktualizacja: 2024-09-21 12:05:57.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.