Mania, dziewczyna inna niż wszystkie – streszczenie

Autorka streszczenia: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” to książka autorstwa Julity Grodek, w której znajdują się ilustrację wykonane przez Katarzynę Fus. Pisarka stworzyła biografię słynnej Marii Skłodowskiej-Curie, w formie przystępnej dla dzieci i młodzieży. Dzieło to po raz pierwszy wydano w 2017 i ukazuje ono Skłodowską już jako małą dziewczynkę, co stanowi przeciwieństwo znanego wizerunku poważnej i nagradzanej naukowczyni, z jaką się ona przede wszystkim kojarzy.

Spis treści

Mania, dziewczyna inna niż wszystkie –streszczenie krótkie

Książka przedstawia biografię Marii Skłodowskiej-Curie, ukazując jej życie, zaczynając od dzieciństwa w Warszawie. Dorosła już Maria wyjeżdża do Paryża, gdzie osiąga sukcesy naukowe, zdobywa stopień naukowy i poznaje swojego przyszłego męża, Piotra Curie. Razem odkrywają pierwiastki polon i rad, co przynosi Marii dwie Nagrody Nobla. Całe życie poświęca nauce, a jej badania przyczyniają się do rozwoju leczenia raka. Skłodowska-Curie podróżuje, wygłasza wykłady, jednak z powodu pracy z promieniowaniem zapada na białaczkę, która staje się przyczyną jej śmierci, choć jej osiągnięcia pozostają żywe w nauce.

Mania, dziewczyna inna niż wszystkie – streszczenie szczegółowe

Powieść zaczyna się od momentu, kiedy mama czesze niesforne loki Mani. Dziewczynka życzy ojcu dobrej nocy i odczytuje w jego gazecie słowo „Warszawa”, co jest imponujące, ponieważ ma ona wtedy zaledwie cztery lata. Tata tłumaczy jej, że mieszkają w Warszawie, a książka przedstawia opis miasta z 1871 roku. Mama Mani uczyła w szkole dla dziewcząt, a ojciec prowadził szkołę dla chłopców. W ich domu czytano, grano na instrumentach i układano puzzle. W parku dzieci ćwiczyły sport z ojcem. Wspólnie układali klocki w kształt Europy i zgadywali stolice. Maria posiada czwórkę starszego rodzeństwa: Zosię, Józia, Helę i Bronkę.

Pojawia się też informacja o trudnej sytuacji Polski pod zaborami i zachętach ojca do nauki języków. Mania jeździła na rowerze typu damka, a jej ojciec na bicyklu. W szkołach dziewczęta uczono gracji, a bogatsze dzieci uprawiały jazdę konną i tenis. Mania miała psa Lanceta, którego rysowała. W szkole wychowawczyni miała trudności z czesaniem wyższej od siebie Mani i uznała, że dziewczynka ma trudny charakter. Kobiety nie miały wstępu na uniwersytety, więc uczyły się na Uniwersytetach Latających. Tam po gimnazjum kształciły się Maria i jej siostra Bronisława. 

Studia odbywały w tajemnicy, w ryzyku poważnych problemów z władzami. Kolej parowa, szanowana i punktualna, wiąże się z wyjazdem Bronki do Paryża, by studiować medycynę. Siostry ustaliły, że będą się wspierać finansowo, studiując na zmianę. Maria wysyłała Bronce pieniądze i sama później wyjechała do Francji. Jechała czwartą klasą, w nieogrzewanym przedziale. Uczyła w majątku Żórawskich, zakochała się w ich synu Kazimierzu, ale nie była dla niego wystarczającą partią. Mimo wszystko wróciła i kontynuowała pracę, ucząc dzieci wiejskie. Maria rozpoczęła naukę na Sorbonie w wieku 24 lat, gdzie studiowała matematykę i fizykę, wyróżniając się wśród kolegów. Tam poznała Piotra Curie, który pomógł jej w badaniach i udostępnił laboratorium. 

Wkrótce para pobrała się, a ich podróż poślubna była rajdem rowerowym. Maria odkryła pasję do chemii, choć nigdy wcześniej się nią nie zajmowała. Odkryła promieniowanie i nowe pierwiastki – polon i rad. Opublikowała pierwsze prace naukowe i zdobyła tytuł profesorski na Sorbonie. Dwa razy otrzymała Nagrodę Nobla za badania nad promieniotwórczością oraz za odkrycie polonu i radu. Maria wychowywała córki samotnie po śmierci Piotra. Zaangażowała się w pomoc medyczną podczas I wojny światowej, a jej córka Irena także pomagała, prowadząc samochody rentgenowskie. Maria przyjaźniła się z Einsteinem, ich odkrycia miały różny wpływ na świat – jej badania pomogły w leczeniu nowotworów, a jego odkrycia doprowadziły do powstania bomby atomowej. Maria założyła Instytut Radowy, pracując z córką, Ireną. Zachorowała na białaczkę i zmarła, a jej ciało spoczęło we francuskim Panteonie.


Przeczytaj także: Nawiązania Nocy i dni do innych dzieł polskiej literatury

Aktualizacja: 2024-09-05 14:05:35.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.