Dzieci z Bullerbyn – problematyka

Autor problematyki: Grzegorz Paczkowski.
Autor Inny

Dzieci z Bullerbyn to jedna z najsłynniejszych na całym świecie powieści przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. To magiczna opowieść o świecie dzieciństwa spędzanego w zgodzie z naturą, ze wszystkimi blaskami i cieniami tego wieku. Ta powieść jednak, gdy się w nią wczytać, zawiera w sobie dużo więcej głębi, co sprawia, że jest to dobra lektura dla czytelnika w każdym wieku. 

Problematyka Dzieci z Bullerbyn

Dzieci z Bullerbyn to powieść, która opowiada o sześciorgu (a później już siedmiorgu) dzieci, mieszkających w malutkiej osadzie na szwedzkiej prowincji. Trzy rodziny żyją w Bullerbyn w zgodzie i przyjaźni, zarówno ze sobą nawzajem, jak i z otaczającą ich zewsząd przyrodą. To obraz życie niemal idealnego, gdzie każdy element egzystencji ma swoje miejsce i pasuje do niego najlepiej jak tylko potrafi. Rodzice są dla dzieci wzorami i autorytetami, zwierzęta przyjaciółmi, o których trzeba się troszczyć, a piękny krajobraz dookoła niewyczerpanym polem do popisu dla wyobraźni i ogromnym placem zabaw. Czytając Dzieci z Bullerbyn ma się wrażenie, że autorka chciała jak najmocniej zbliżyć się do obrazu idealnego dzieciństwa. Idealne dzieciństwo bowiem nie jest gwarantem szczęścia w przyszłym, dorosłym życiu, lecz na pewno jest solidną podstawą, fundamentem do tego, by jako dorosły, człowiek potrafił jak najbardziej odpowiedzialnie, twórczo i bezpiecznie kierować swoim życiem. 

W powieści pojawia się wiele wątków dydaktycznych, które autorka w sprawny sposób przemyca pomiędzy kolejnymi zapierającymi dech w piersiach przygodami dzieci. Są to nauki z pewnej perspektywy mogące uchodzić za banał, ale zawierają w sobie wiele głębi i życiowej mądrości. Dzieci poznają życie i uczą się rozwiązywać problemy, zauważają, jak ważne jest wsparcie przyjaciół i rodziny. Dochodzą do wniosku, że we wspólnocie dużo łatwiej jest przetrwać trudne momenty i dużo przyjemniej można spędzać czas. Dzieci poznają wagę pracy, a także w bezpiecznych warunkach poznają konsekwencje swoich nie zawsze odpowiedzialnych i rozsądnych decyzji

Dzieci z Bullerbyn prezentują najbardziej chyba podstawową wspólnotę rodzinno-sąsiedzką, jaką można sobie wyobrazić. Kilkanaście osób, trochę zwierząt oraz zasoby przyrody dookoła w zupełności wystarczają do tego, by żyć w sposób dostatni, godny i szczęśliwy. Jest to powiedziane dobitnie do tego stopnia, że już ośmioletnia Lisa planuje swoje życie tak, by nie tylko ona mogła zostać w Bullerbyn na zawsze, lecz by w niezmienionej formie mogła przetrwać cała ta wspólnota. Myśli o tym, w jaki sposób można by powiązać rodziny małżeństwami tak, by życie do końca mogło biec swoim sprawdzonym, przewidywalnym i bezpiecznym, ale właśnie dlatego szczęśliwym torem. 

Dzieci z Bullerbyn prowokują do refleksji nad tym, co dzisiaj dla nas znaczy szczęście i czy na pewno doszukujemy się go w odpowiednich przestrzeniach naszego życia. Okazuje się bowiem, że ludzie wiele lat temu posiadali dużo mniej w kwestii materialnej i żyli teoretycznie w dużo mniej wygodnych od nas warunkach, a jednak byli nieporównywalnie szczęśliwsi i spokojniejsi od nas w dzisiejszych czasach. 


Przeczytaj także: Historia zęba Ollego – streszczenie historii

Aktualizacja: 2024-06-27 22:27:34.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.