Osią fabularną dramatu jest historia Anity (czterdziestoletniej Portorykanki), która dowiaduje się o śmierci swojego ukochanego – Johna. Okazuje się, że John ma zostać pochowany na Hart Island. Problem tkwi w tym, że jest to miejsce spoczynku kryminalistów i ludzi wyjętych spod prawa. Anita chce uchronić ukochanego przed tym losem, jednakże, żeby to zrobić, musiałaby wykraść ciało. Sytuacja ta jest problematyczna, ze względu na brak środków oraz możliwości swobodnego poruszania się.
Kobieta jest zdesperowana, prosi o pomoc dwóch mężczyzn, Saszę (czterdziestoletniego Żyda pochodzenia Rosyjskiego) oraz Pchełkę (około czterdziestoletniego Polaka), mieszkających w parku razem z nią. Nie są oni przyjaciółmi, kolegują się raczej ze wspólnej chęci przetrwania, ale najważniejszy jest dla nich jednak własny interes. Akcja utworu rozgrywa się w ciągu jednej nocy, co wprost nawiązuje do dramatu antycznego, gdzie wydarzenia rozgrywały się w ciągu jednego dnia.
Utwór porusza problemy uniwersalne, takie jak miłość czy przyjaźń, ale także akceptacja i radzenie sobie z przeszłością. Zawiera w sobie także pewne wątki dotyczące antysemityzmu (przedstawione w relacji Saszy i Pchełki). Mówi także sporo o nadużyciach policji, instytucjonalnej przemocy i braku empatii ze strony funkcjonariuszy. Jest to jednak w głównej mierze zwrócenie uwagi na problem bezdomności. Ludzie w Tompkins Square park żyją obok siebie i pomimo różnic kulturowych i etnicznych, tworzą jedną społeczność, jednakże nie jest to społeczność szczęśliwa. Alkohol stanowi towar podstawowy, bez którego ludzie nie mogą się obejść. Wskazuje na to wiele scen w dramacie, w których bohaterowie kłócą się o alkohol i jego równy podział. Robią wszystko, żeby zdobyć choć kilka dolarów na jego zakup. Wielu z nich miało kiedyś swoje rodziny, życie i marzenia, rzeczywistość okazała się jednak nazbyt brutalna.
Dramat ten jest swego rodzaju wezwaniem do empatii wobec wszystkich ludzi i pokazaniem, że w gruncie rzeczy nie różnimy się od siebie aż tak bardzo. Dzieło zmusza nas do spojrzenia na problem bezdomności z innej, bardziej empatycznej perspektywy i dostrzeżenia, że taki los może spotkać każdego z nas. Wskazuje na to ogólny wydźwięk utworu, ukazanie przeszłości i aspiracji bohaterów.
Aktualizacja: 2024-06-29 10:36:43.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.