Afryka Kazika - Kazik był odważny, bo...

Autor Inny
Autorem opracowania jest: Grzegorz Paczkowski.

Kazimierza Nowaka można określić mianem człowieka odważnego z wielu powodów, tak samo jak zresztą wiele jest definicji odwagi. Przede wszystkim trzeba umieć w perfekcyjny sposób zapanować nad strachem i swoimi wątpliwościami, żeby postanowić wyruszyć w samotną podróż, w dodatku bez rodziny, w dodatku rowerem! Niektórzy na pewno upatrywali by w tym większej dozy brawury, jednak bez granica między tymi dwoma zjawiskami bywa bardzo cienka i trudna do zauważenia.

Kolejnym rodzajem odwagi, którą wykazał się Kazimierz Nowak była ta, którą można by określić mianem wytrwałości. W drodze po zupełnie obcym kontynencie spotykało go wiele sytuacji i nieprzyjemności, po doświadczeniu których słabsi i mniej odważni ludzie na pewno wycofaliby się z dalszej misji. On jednak nie dawał się złamać i miał przed oczami ciągle to, że postawił przed sobą cel, który chciał zrealizować za wszelką cenę. Trzeba być odważnym, żeby umieć w ten sposób zaryzykować i to niejednokrotnie.

Kazimierz Nowak prezentował również ten najpopularniejszy rodzaj odwagi, który najczęściej kojarzymy z zachowywaniem tzw. "zimnej krwi" w sytuacjach kryzysowych. Tych zaś w ciągu pięciu lat wędrówki po Afryce nie brakowało. Został napadnięty przez lwa, musiał uciekać przed hipopotamami na bezludnej wyspie, spotykał wiele wojowniczo nastawionych dzikich plemion,a nawet kanibali. Zgubił się na pustyni, a warunki klimatyczne często pozbawiały go nie tylko wody i podstawowych środków do przeżycia, lecz także zdrowia i przytomności. Pomimo tych trudnych doświadczeń, z każdej sytuacji Kazimierz Nowak potrafił wyjść zwycięsko i ostatecznie zażegnać kryzys. Każdemu człowiekowi można by życzyć takiej odwagi, która w sytuacjach kryzysowych zawsze pozwalałaby zachować się tak, jak należy.


Przeczytaj także: Etos rycerski w Dziejach Tristana i Izoldy

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.