Kazik (Kazimierz Nowak) - charakterystyka

Autor charakterystyki: Grzegorz Paczkowski.
Autor Inny

Kazimierz Nowak to postać historyczna, a przy okazji główny bohater powieści przygodowej autorstwa Łukasza Wierzbickiego, pt. Afryka Kazika. Był to człowiek obdarzony niezwykłą odwagą, determinacją, ale przede wszystkim ciekawością świata. Właśnie te ostatnie cechy pozwalały mu niejednokrotnie unikać niebezpieczeństw oraz wychodzić z sytuacji, które innych przyprawiałyby o zawrót głowy ze strachu lub dezorientacji. 

Charakterystyka Kazimierza Nowaka

Kazimierz Nowak był człowiekiem, któremu trudno odmówić wyobraźni i odwagi w realizowaniu swoich szalonych pomysłów. Trzeba bowiem mieć w sobie odrobinę wariactwa, żeby zdecydować się na wyruszenie w podróż do Afryki na rowerze. Świadczy to o tym, że mężczyzna był bardzo beztroski jeśli chodzi o planowanie swoich podróży, jednak owa swawola pozwalała mu nieraz na dynamiczne i szybkie działanie, jakie wymagała od niego sytuacja. 

Kazimierz Nowak był człowiekiem niezłomnym w swoim postanowieniu, nie zawrócił z raz obranej drogi chociaż napotykał wiele trudności, przy których inni być może by zrezygnowali. W nim jednak zwyciężała ciekawość świata, która kazała mu omijać główne szlaki i podążać mniej uczęszczanymi drogami. Dzięki temu widział i poznał więcej niż przeciętny podróżnik. Przez to narażał się również na niebezpieczeństwo, jak np. atak lwa, napaść grupy wojowników, ciężka choroba czy zagubienie się na pustyni. Mężczyzna był bardzo mocno zdeterminowany i wykazywał ogromną siłę woli, by ukończyć swoją podróż. 

Podróżnik miał również niesamowity dar zjednywania sobie ludzi. Trudno tu nie wspomnieć o sytuacji, w której został otoczony przez grupę wojowników, która ostatecznie poczęstowała go wodą, o zaprzyjaźnieniu się z królem Rwandy czy pomocy pewnemu szamanowi z wioski ludożerców. Wszystko to świadczy o tym, że chyba nie istniały takie warunki, w których Kazimierz Nowak nie potrafiłby się odnaleźć, a pamiętajmy, że znalazł się on kiedyś na bezludnej wyspie, na której musiał uciekać na drzewo przed stadem hipopotamów. 

Kazimierz Nowak to przykład podróżnika z krwi i kości, człowieka, który czuje się najlepiej właśnie poza domem, w drodze, na obcym lądzie. Wówczas jest w stanie w pełni wykorzystać wszystkie swoje najlepsze i najważniejsze cechy. Podróżnik ten udowadnia swoim życiem, że nie ma rzeczy niemożliwych dla ludzi, którzy rzeczywiście pragną odkrywać świat i że nie są do tego potrzebne biura podróży i drogie wycieczki. Czasem wystarczy zwykły rower, dużo chęci, determinacji oraz otwartości na to, co może się wydarzyć. 


Przeczytaj także: Afryka Kazika – bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.