Afryka Kazika – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

W powieści Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika” przedstawione zostały przygody prawdziwego polskiego podróżnika: Kazimierza Nowaka. Czytelnik poznaje wiele postaci, spotykanych przez niego podczas jego wędrówki przez Afrykę.

Spis treści

Afryka Kazika - bohaterowie pierwszoplanowi

Kazimierz Nowak

Główny bohater powieści pochodził z Poznania, gdzie mieszkał z żoną, synem i córką. Wyruszył w podróż przez Afrykę na swoim starym rowerze. Nie podążał utartymi ścieżkami, lecz z entuzjazmem odkrywał nowych ludzi, kultury i potrawy. Zrealizował swoje marzenie o przebyciu Afryki i, mimo licznych zagrożeń, wrócił do swojej rodziny.

Krzyś

Chłopiec, który poznaje przygody Kazimierza Nowaka, czytając książkę o jego wędrówce. Jego dziadek również był podróżnikiem i zainspirował chłopca do poznawania świata.

Dziadek

Dziadek Krzysia, który w dzieciństwie miał okazję spotkać Kazimierza Nowaka. Sam również został podróżnikiem i udał się do Afryki. Podarował wnukowi książkę o Nowaku, aby obudzić w nim ciekawość świata.

Afryka Kazika - bohaterowie drugoplanowi

Mama Krzysia

Udała się z synem na dworzec, aby odebrać wracającego z podróży dziadka. Razem z nimi była świadkiem odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kazimierza Nowaka.

Marysia

Żona Kazimierza Nowaka. Obawiała się, czy męża nie spotka żadne nieszczęście, ale szanowała jego pasję do podróży i pozwoliła mu realizować marzenia.

Dzieci Kazimierza Nowaka

Nowak miał syna i córkę. Dziewczynka prosiła, aby przywiózł jej małpkę, a chłopczyk chciał dostać zdjęcie lwa

Pustynni wojownicy

Początkowo podeszli do Kazika z nieufnością. Okazali się jednak dobrymi, życzliwymi ludźmi, bo gdy zrozumieli, że nie ma złych intencji, dali mu wodę i pożywienie.

Doktor

Pomógł Kazikowi w oazie, gdy ten stracił wzrok przez odbijające się od piasku słońce. Doradził mu, aby nosił okulary przeciwsłoneczne.

Szillukowies

Plemię żyjące na wyspach wśród bagien. Umieli przekazywać sobie wiadomości za pomocą bębnów – tam-tamów. Podarowali Kazikowi włócznię, która uratowała go przed lwem.

Inżynier

Należał do stacjonujących nad rzeką poszukiwaczy złota. Był hojny, chciał podarować Kazikowi grudkę złota.

Pigmejowie

Niskie plemię żyjące w dżungli. Byli bardzo gościnni, życzliwie przyjęli Kazika, a nawet mógł wziąć z nimi udział w polowaniu na słonia.

Król Mutara

Król Rwandy, który spotkał się z Kazikiem. Był bardzo zamożny, ale wciąż się martwił, ponieważ nie wiedział, co zrobić, żeby jego lud żył w zgodzie i dostatku.

Remo

Chłopiec mieszkający w buszu z psem i kozą. Kazik pomógł mu uratować pieska przed wężem, a następnie przeprowadzić się do wioski Beni, gdzie samotny chłopiec był bezpieczny.

Wiśniewski

Polak mieszkający w Afryce, hodował owce. Pomógł Kazikowi i podarował mu dwa konie: Rysia i Kowboja, dzięki czemu podróżnik mógł kontynuować swoją wędrówkę.

Szalony staruszek

Starszy mężczyzna, który przybył do Afryki, aby szukać złota. Niespodziewanie odwiedził Kazika w jego obozie. Nie chciał powiedzieć, gdzie znalazł złoto, ale upierał się, że każdy szuka tego drogocennego kruszcu.

Farmer

Pomógł Kazikowi nakarmić konie. Był dobrym człowiekiem, dlatego Nowak postanowił zostawić u niego Rysia i Kowboja, które nie mogły kontynuować z nim wędrówki przez dżunglę.

Kapitan

Ostrzegał Kazika przed wirami i burzami, był życzliwy i rozsądny. Pływał na statku handlowym.

Myśliwy Abasalampasu

Kazik obawiał się go, ponieważ o ludzie Abasalampasu mówiło się, że są to ludożercy. Myśliwy okazał się jednak życzliwy i zaprosił Kazika do swojej wioski.

Czarownik

Należał do ludu Abasalampasu, a lokalni mieszkańcy polegali na nim, aby odpędzał złe duchy. Miał problem, ponieważ nie mógł opuścić wioski, a chciał odwiedzić chorego brata. Kazik zrobił mu zdjęcie, dzięki czemu lud był pewny, że jest bezpieczny, a czarownik mógł udać się w wędrówkę. W podziękowaniu dał Kazikowi amulet.

Strażnik studni

Całe swoje życie spędził w oazie, gdzie opiekował się studnią i pilnował, aby nikt nie ukradł sznura. Spotykał jednak wielu podróżnych, dlatego słyszał historie ze wszystkich stron świata. 

Przewodnik

Kazik zatrudnił go, aby pomógł mu pokonać pustynię. Ten jednak został w tyle i zasnął, dlatego Kazik i wielbłąd Ueli zostali sami podczas burzy piaskowej. Nowak szybko zwolnił leniwego przewodnika.

Brahim

Kupiec, który potrzebował wielbłądów do transportu towarów. Chciał kupić Ueliego za dobrą cenę, ale był okrutny dla swoich zwierząt.

Stary Ali

Hodowca wielbłądów, zaproponował niższą cenę, ale to jemu Kazik sprzedał Ueliego. Stary Ali dobrze dbał o zwierzęta.

Turysta

Kazik spotkał go w drodze powrotnej z Afryki. Doradził turyście, aby nie trzymał się utartych szlaków, bo wtedy najlepiej pozna Afrykę.


Przeczytaj także: Afryka Kazika – motywy literackie

Aktualizacja: 2024-08-26 18:09:29.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.