Mistrz i Małgorzata - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Mistrz i Małgorzata” to powieść rosyjskiego autora, Michaiła Bułhakowa. Opowiada ona o wizycie szatana i jego świty w Moskwie. W te wydarzenia zostaje wplątana para tytułowych bohaterów, czyli Mistrz i jego ukochana Małgorzata. Woland organizuje wielki wiosenny bal i wprowadza chaos na ulicach miasta, a Mistrz i Małgorzata wreszcie mogą żyć swoim upragnionym życiem.

 • Mistrz i Małgorzata - miejsce akcji
 • Mistrz i Małgorzata - czas akcji
 • Mistrz i Małgorzata - miejsce akcji

  Miejsce akcji powieści Bułhakowa jest jasno określone. To miasto Moskwa leżące na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego. Co jakiś czas jednak akcja przenosi się na inne płaszczyzny. Jedną z nich jest miasto Jeruszalaim, gdzie na śmierć jest skazany Chrystus. Pojawia się ono między innymi w opowieści Wolanda i w powieści o Poncjuszu Piłacie autorstwa Mistrza. Kolejną płaszczyzną są też diabelskie zaświaty, do których Mistrz i Małgorzata trafiają na koniec powieści. Warto wymienić kilka lokacji, jakie się w niej pojawiają. Będzie to na przykład mieszkanie Lichodiejewa, suterena Mistrza czy siedziba związku literatów Massolit, która znana jest jako dom Gribojedowa oraz teatr Varietes. To tam przede wszystkim rozgrywają się wydarzenia, które mają miejsce w Moskwie. Łącznikiem między wszystkimi trzema planami powieści jest postać szatana Wolanda.

  Mistrz i Małgorzata - czas akcji

  Czas akcji także jest jasno określony. Są to trzy dni maja w latach trzydziestych. Obejmuje to okres od środy do soboty. Wiele sytuacji ma miejsce nocą. Ze względu na rozmaite miejsca akcji czasami wydarzenia rozgrywają się też w roku, w którym ukrzyżowano Jezusa w Jeruszalaim. Gdy wydarzenia nabierają fantastycznego charakteru, tak jak podczas balu u Wolanda, trudno dokładnie określić ich czas, bo wówczas na przykład północ może ciągnąć się nieskończoność. W powieści Bułhakowa czas nie podlega zatem zwykłym prawom fizyki i dzieją się z nim niezwykłe rzeczy. Obejmuje on jednak momenty zarówno współczesne pisarzowi, jak i takie odległe od nich o całe tysiąclecia. 

  Czas i miejsce akcji powieści „Mistrz i Małgorzata” są zatem z jednej strony bardzo dokładnie określone przez autora i możliwe do umiejscowienia na rzeczywistej osi czasu, a z drugiej wkradają się do nich elementy prawdziwie fantastyczne. To bardzo dobrze oddaje złożony i głęboki charakter tego rosyjskiego dzieła.


  Przeczytaj także: Przyczyny i skutki wizyty Wolanda w Moskwie

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.