Opisz Jeszuę Ha-Nocri. Czym różni się ta postać od Jezusa biblijnego?

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Mistrz i Małgorzata” autorstwa Michaiła Bułhakowa to powieść, której akcja toczy się po przybyciu szatana z jego świtą do Moskwy w latach trzydziestych XX wieku. W książce przewija się wątek tytułowych bohaterów – Mistrza i Małgorzaty – oraz ich związku z opowieścią pisaną przez Mistrza. Ta opowieść przedstawia losy Poncjusza Piłata w czasie, gdy skazuje on na śmierć Jeszuę Ha-Nocri, czyli Jezusa Nazarejczyka. W ujęciu Bułhakowa postać Jeszui różni się jednak znacząco od swojego biblijnego pierwowzoru.

W powieści Bułhakowa Jeszua jest jedną z postaci w dziele Mistrza. Pojawia się w momencie, gdy Piłat wydaje na niego wyrok śmierci za obrazę majestatu cesarstwa. Jeszua jest przedstawiony w rozdartych błękitnych szatach, z biały zwój tkaniny na głowie, a jego ciało nosi ślady tortur, ma on związane ręce.

W odróżnieniu od Biblii, Jeszua w „Mistrzu i Małgorzacie” nie jest centralną postacią. Główną rolę odgrywa Piłat, podczas gdy Jeszua staje się ofiarą decyzji namiestnika. Pomimo tego, Jeszua ma istotny wpływ na życie Piłata, gdyż jego wyrok znacząco zmienia losy bohatera.

W ujęciu Bułhakowa Jeszua nie jest obdarzony boską naturą, lecz przypomina zwykłego człowieka. Nie jest Synem Bożym, lecz wędrownym filozofem, który zyskał grono zwolenników. Postać Jeszui została zatem przeniesiona z sfery sacrum do profanum. Piłat uważa go za osobę naiwną i łatwowierną, co prowadzi do jego skazania na śmierć przez ukrzyżowanie.

W powieści Jeszua jest przedstawiony jako wykształcony człowiek, posiadający pewną wiedzę medyczną. Obawia się nadchodzącej śmierci i jest bardzo wrażliwy, co wpływa na jego poglądy. Wierzy, że pewnego dnia cesarstwa i wszelka władza znikną, co składa się na podstawy wyroku Piłata. Jeszua broni swojej niewinności i rozważa zarzuty, wykazując indywidualistyczne podejście do życia. Jego nauki, choć odbiegają od boskiego objawienia, są filozoficznymi refleksjami, inspirującymi jego uczniów, takich jak Mateusz Lewita. Jeszua wierzy, że w każdym człowieku tkwi odrobina dobra.

Postać Jeszui w „Mistrzu i Małgorzacie” różni się od biblijnego Jezusa – Bułhakow przedstawia go jako zwykłego człowieka, którego nietypowy sposób myślenia doprowadza do ukrzyżowania. Brakuje mu mistycyzmu i boskości, jakie znamy z tradycji chrześcijańskiej, ale jego nauki wciąż mają podobieństwa do tych, które są znane z religii.


Przeczytaj także: Wątek fantastyczny w Mistrzu i Małgorzacie – opis

Aktualizacja: 2024-08-07 16:51:12.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.