„Mistrz i Małgorzata” jest jedną z najbardziej znanych powieści w literaturze rosyjskiej. Jej autorem jest Michaił Bułhakow. Książka opowiada o wydarzeniach mających miejsce, gdy w latach trzydziestych XX wieku do Moskwy przybywa diabeł wraz ze swoją świtą. Wkrótce działania Wolanda zaczynają wpływać na życie głównych bohaterów, Mistrza i Małgorzaty. Powieść wyróżnia się dzięki interesującemu przedstawieniu Wolanda i jego diabelskich kompanów, którzy wprowadzają chaos w Moskwie.
W przeciwieństwie do tradycyjnych wyobrażeń, w jakich diabeł przedstawiany jest jako groźny, czerwony potwór z rogami i ogonem, dążący jedynie do szerzenia zła i kuszenia człowieka, Bułhakow kreuje Wolanda w sposób nowatorski. Jego interpretacja szatana znacząco odbiega od typowych stereotypów, oferując unikalne spojrzenie na tę postać.
Woland Bułhakowa to postać nawiązująca przede wszystkim do diabła z „Fausta” Goethego. Autor zazwyczaj opisuje go w postaci zbliżonej do ludzkiej. Nikt nie jest w stanie dokładnie zapamiętać i opisać, jak Woland właściwie wygląda. Jest on jednak przedstawiony przez autora jako mężczyzna około wieku średniego, zawsze elegancko ubrany w garnitur i beret. Jedno oko ma zielone, drugie zaś czarne. Jest to forma, jaką przybiera, gdy porusza się wśród ludzi. Woland w Moskwie wygląda tak niespotykanie, że szybko zostaje wzięty za cudzoziemca.
Nie tylko wygląd Wolanda różni się od tradycyjnych wyobrażeń diabła, ale również jego zachowanie jest nietypowe. Kiedy Woland przybywa do Moskwy, miasta już tak zepsutego, że nie ma możliwości wprowadzenia większego zła, jego obecność prowadzi do zaskakujących rezultatów. Podobnie jak w przypadku Fausta, mimo że jego celem jest szerzenie zła, Woland w rezultacie dokonuje dobra. Jest postacią sprawiedliwą, która jest świadoma prawdziwego istnienia Boga i stara się przekonać ateistów z Moskwy o tym fakcie. Jego działania odzwierciedlają grzechy i występki mieszkańców miasta, ukazując ich w krzywym zwierciadle.
Postaci z powieści Bułhakowa dzięki obecności diabła mogą zrozumieć swoje występki i problemy. W ten sposób Woland przyczynia się do odbudowania w nich kręgosłupa moralnego. Bez litości wytyka im błędy i zbrodnie. Nie musi nikogo namawiać do ich popełniania, on jedynie je wskazuje palcem i piętnuje. Ludzie doskonale sami radzą sobie bowiem ze złem, nie potrzebują do jego czynienia pomocy szatana. Woland jest także bardzo sprawiedliwy, co pokazuje jego stosunek do Mistrza i Małgorzaty. Jego świta pomaga mu we wszystkich jego staraniach. Woland nie przybywa też do Moskwy po zło, tylko by urządzić tradycyjny, wiosenny bal.
Postać Wolanda w „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa zdecydowanie odbiega od tradycyjnych wyobrażeń o tym, jak powinien wyglądać prawdziwy diabeł. Jest to figura, która wyróżnia się wśród innych literackich przedstawień szatana.
Aktualizacja: 2024-08-07 16:44:34.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.