Autor Wolter
Autorem problematyki jest: Grzegorz Paczkowski.

Kandyd to wielowątkowa i poruszająca wiele kwestii oświeceniowa powiastka filozoficzna autorstwa Woltera. Zmieniająca się postawa głównego bohatera, dialogi, które prowadzi z innymi postaciami, a także wydarzenia, których jest świadkiem - wszystko to sprawia, że problematyka Kandyda jest uniwersalna i pasuje do każdych czasów. 

Kandyd przede wszystkim jest dziełem o przemianach. Główny bohater reprezentuje pewną postawę, której niektóre składowe pozostają niezmienne przez całe życie, inne zaś ulegają przemianom pod względem różnych wydarzeń i doświadczeń życiowych bohatera. Mamy więc do czynienia z bohaterem dynamicznym, którego dojrzewanie możemy obserwować. Kandyd podróżuje po świecie i te podróże stają się dla niego pretekstem do podglądania tego, jak żyją inni ludzie, a także jak funkcjonują inne państwa. Kandyd dociera również do El Dorado, czyli mitycznej krainy szczęśliwości - państwa idealnego. Na podstawie jego opisu autor krytykuje współczesne jemu ustroje i systemy polityczne bezwzględnie punktując ich słabości i małostkowości. Nie jest to zabieg przypadkowy. Wolter był filozofem zaangażowanym społecznie i politycznie, więc wszelkie tego typu treści na pewno były zamierzone i miały za zadanie prowokować czytelnika do konkretnych przemyśleń. 

Wiele miejsca Wolter poświęca również sprawom wiary, religii, Boga oraz tego jak instytucje kościelne radzą lub raczej nie radzą sobie z odpowiedzialnością nałożoną na siebie. Kandyd spotyka na swojej drodze zgromadzenia zakonne, które zamiast wywiązywać się z roli przewodników moralnych, kupczą przywilejami, wykorzystują swoją pozycję i zaprzeczają jakiejkolwiek wyjątkowości swojej posługi. Tak rozumiany Kościół nie ma sensu, ponieważ nie służy wierze ani wierzącym, a staje się kolejną instytucją władzy i wyzyskiwania najuboższych. 

W końcu w Kandydzie można odnaleźć refleksje czysto egzystencjalne, życiowe, czyli takie,które czytelnika mają doprowadzić do odpowiedzi napytanie, gdzie ukryta jest recepta na szczęście. Wolter na jedno z najpewniejszych źródeł tego uczucia wskazuje pracę. Zwykła, codzienną, pokorną pracę, która nie musi być jakąś spektakularną działalnością, jednak skutecznie potrafi odciągać myśli człowieka od destrukcyjnej nudy oraz negatywnych myśli. Szczęście również łatwiejsze jest do osiągnięcia, gdy ma się wokół siebie zaufanych, kochających i kochanych ludzi. 

Jak widać Kandyd Woltera jest dziełem wielowymiarowym jak na oświeceniową powiastkę filozoficzną przystało. Porusza on wiele problemów, od kwestii politycznych i społecznych do najbardziej intymnych, egzystencjalnych i duchowych. Ta problematyka zawsze będzie w pewien sposób aktualna, ponieważ niezależnie od czasów, człowieka dotyczą te same dylematy i problemy. Zmienia się jedynie scenografia, ale ludzie zmagają się zawsze z bardzo podobnymi problemami i zawsze potrzebują bardzo podobnej pomocy. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po Kandyda, ponieważ lektura ta uświadamia nam, że niektóre odpowiedzi nie są aż tak trudne do zdobycia. 


Przeczytaj także: Czym był wolterianizm? Czy jest obecny w Kandydzie?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.