Autor Wolter
Autorem charakterystyki jest: Grzegorz Paczkowski.

Kandyd to tytułowy bohater jednej z najsłynniejszych powiastek filozoficznych epoki oświecenia, która wyszła spod pióra Woltera. Jest to człowiek, który całe swoje życie podporządkowuje oświeceniowym ideałom, pragnąc niejako przetestować je na własnej skórze. To człowiek, który udowadnia, że szczęście znajduje się wyłącznie w nas samych, trzeba jedynie umieć je odnaleźć. 

Charakterystyka Kandyda

Kandyd był człowiekiem niezwykle pięknym, młodym, obdarzonym świetnymi manierami, przy tym miłym i dobrym dla każdego kogo spotkał. Jest pracowity i bardzo chętnie się uczy, o czym świadczy dobra relacja z jego mistrzem, Panglossem, u którego pobiera nauki na zamku barona Thunder-ten-trock. Jak każdy młody człowiek ulega namiętnościom cielesnym, których celem w dodatku jest córka jego protektora, za co zostaje wydalony z zamku i rozpoczyna się jego wielka podróż. 

Życie nie szczędzi Kandydowi sytuacji trudnych, przy których niejeden człowiek poddałby się lub załamał. On jednak nie tylko potrafi sobie z nimi poradzić, nie tylko nie załamuje się nimi, lecz pod pewnym kątem również przekuwa je na swoją korzyść. To, w jaki sposób mu się to udaje, wymaga powiedzenie o jednej, chyba najbardziej charakterystycznej cesze jego osobowości. Chodzi mianowicie o optymizm, który jest absolutną dominantą jeśli chodzi o światopogląd bohatera. To właśnie dzięki niemu jest w stanie pokonywać przeciwności i nie załamywać się. 

Kandyd uczestniczy w katastrofie okrętu, którym płynie, służy w wojsku, gdzie naraża się na egzekucję, przeżywa trzęsienie ziemi, udaje się do Ameryki, gdzie odnajduje Eldorado i zdobywa wielkie bogactwa, które zostają mu skradzione w Europie. Wszystko to jednak nie jest w stanie złamać Kandyda, który szczęścia dopatruje się w sobie samym oraz w drugim człowieku, nie zaś w bogactwach, tytułach czy zaszczytach. Dzięki temu na starość osiada w niewielkim folwarku wraz z ukochaną z młodości, gdzie wiodą spokojny i szczęśliwy żywot. 

Kandyd jest typowym przedstawicielem swojej generacji, swojej epoki. Jest odważny, wierzy w siebie, wyznaje przekonanie o potędze ludzkiego umysłu, doświadczenia oraz racjonalizmu. Absolutnie nadrzędną wartością w jego życiu jest wolność, do której dąży w każdej kategorii istnienia. Wszystkim jego działaniom towarzyszy jednak nie tylko zdrowy rozsądek,lecz także przekonanie, że jakkolwiek jest w życiu - nie będzie trwało to wiecznie i nasza sytuacja w końcu się odmieni. 

Kandyd jest bardzo pozytywnym bohaterem, którego każdy z nas chyba chciałby mieć u swego boku jako przyjaciela. Jego odwaga i pewność siebie potrafią być inspirujące i zadziwiające. Ktoś taki na pewno zawsze potrafiły ponieść człowieka z gorszego samopoczucia i chwili słabości, które przecież zdarzają się każdemu bez wyjątków. Myślę, że dzieło Woltera w dzisiejszych czasach zyskuje swoją nową aktualność, dlatego niezmiennie warto sięgać po Kandyda, poznawać jego losy i czerpać naukę z jego przypadków, historii i doświadczeń, których zdecydowanie nie brakuje. 


Przeczytaj także: Kandyd jako powiastka filozoficzna

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.