Raport o stanie wojennym - geneza

Autorka opracowania: Marta Grandke.

„Raport o stanie wojennym” to zbiór opowiadań autorstwa przedstawiciela małego realizmu, czyli Marka Nowakowskiego. Dzieło to pokazuje różne oblicza stanu wojennego, w rozmaitych perspektywach. Nowakowski opisuje bowiem wiele sytuacji, jakie miały miejsce w tym okresie. Teksty wydano po raz pierwszy w 1982 roku w Paryżu, ponieważ wówczas w Polsce nie byłoby to możliwe, a to ze względu na panującą cenzurę. Nowakowski poruszał bieżące zagadnienia polityczne, co nie byłoby dobrze przyjęte przez ówczesną władzę.

Warto przyjrzeć się kwestii, jaką jest geneza powstania „Raportu o stanie wojennym” Marka Nowakowskiego. Dzieło to osadzone jest w konkretnym okresie historycznym i specyficznym kontekście, jaki jest zrozumiały głównie dla polskiego społeczeństwa.

Geneza opowiadań Marka Nowakowskiego leży zatem w samym wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. To on stał się impulsem do rozpoczęcia tworzenia tekstów, jakie później przerodziły się w zbiór wydany w Paryżu przez Instytut Literacki. Autor w ten sposób zebrał i upamiętnił wiele wydarzeń, które się w tym okresie rozegrały. Oprócz tego stworzył opowieść bardzo specyficzną, zrozumiałą głównie dla polskich obywateli, którzy w pełni doświadczyli grozy i absurdu tamtych lat.

Nowakowski kierował się zatem stworzeniem szerokiej panoramy i obrazu polskiego społeczeństwa i tego, w jaki sposób funkcjonowano w tamtych chwilach. Z jego opisów wyłania się zatem kompleksowy portret stanu wojennego w Polsce, bardzo zanurzony w tej rzeczywistości i zrozumiały dla konkretnej grupy docelowej. Sam Nowakowski mierzył się też z ówczesną władzą, która między innymi chciała wytoczyć mu proces polityczny, ze względu na rosnącą popularność jego tekstów. Nękała go także Służba Bezpieczeństwa, przeszukując na przykład jego mieszkanie. Geneza dzieła Nowakowskiego może zatem też leżeć w chęci zapisania i udokumentowania tego, do czego posuwała się władza wobec obywateli podczas trwania stanu wojennego. Nowakowski szczegółowo zobrazował zatem to, czego po prostu był swego czasu świadkiem.


Przeczytaj także: Me­ta­fo­ra jako spo­sób uka­za­nia rze­czy­wi­sto­ści. Omów za­gad­nie­nie na pod­sta­wie opo­wia­da­nia Górą „Edek” Mar­ka No­wa­kow­skie­go. W swo­jej od­po­wie­dzi uwzględ­nij rów­nież wy­bra­ny kon­tekst.

Aktualizacja: 2024-01-26 14:19:17.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.