Napisz recenzję lektury "Oskar i pani Róża"

Autor opracowania: Grzegorz Paczkowski.
Autor Inny

Oskar i pani Róża Erica Emanuela Schmitta, francuskiego pisarza, została wydana w 2002 roku i od razu weszła do kanonu literatury europejskiej. Ta niewielka pod względem objętościowym powiastka filozoficzna przez wielu krytyków stawiana jest tuż przy Małym Księciu Antoine'a de Saint Exupery'ego. Pomiędzy dwoma dziełami rzeczywiście istnieje wiele podobieństw, jednak najważniejszym jest to, że ich przekaz pozostaje z czytelnikiem na długie lata. 

Głównym bohaterem utworu jest Oskar, dziesięciolatek chory na białaczkę, który dowiaduje się, że pozostało mu jedynie kilkanaście dni życia. W tej trudnej chwili wielkim wsparciem okazuje się Róża, wolontariuszka w szpitalu, z którą chłopak nawiązuje głęboką więź. Widzą się codziennie i rozmawiają na wszystkie dręczące chłopca tematy. Kobieta nie tylko pomaga mu poradzić sobie z codziennością, lecz także nakłania do traktowania każdego dnia jak całej dekady oraz do zapisywania wniosków z takiego eksperymentu w formie listów do Pana Boga. 

Ciężko czyta się utwory dotyczące śmierci, jeszcze ciężej o takiej, którą poprzedza ogromne cierpienie, na przykład choroba. Dla wielu nie do przejścia jest natomiast tematyka dzieci w młodym wieku umierających właśnie w ten sposób. Schmittowi udaje się jednak ubrać ten niezwykle ciężki temat w ramy tak łagodne, przepełnione wsparciem, empatią i zrozumieniem, że Oskar i pani Róża przytrzymują przy sobie czytelnika do ostatniej strony. Perspektywa dziecka zderzającego się z rychłą śmiercią jest została zarysowana doskonale. W wielu momentach patrzenie chłopca każe nam przypomnieć sobie o tym, jak sami myśleliśmy o rzeczach ostatecznych gdy mieliśmy dziesięć lat. Życie było wówczas bardzo proste, a śmierć odległa i nie tak straszna. 

Oskar i pani Róża to powieść, która porusza w czytelniku najczulsze struny, takie, o których istnienie wielu z nas się w ogóle nie podejrzewa. Bohaterowie zarysowani są w sposób do bólu autentyczny i trudno nie traktować ich jak realnie istniejących postaci. Powieść Schmitta to wielki traktat na najbardziej podstawowe tematy - życie, śmierć, miłość, gniew, relacje z najbliższymi oraz wiara w Boga. Na tych kilkudziesięciu stronach zawarte są właściwie wszystkie rozważania, jakie każdy z nas musi przetrawić w swoim wnętrzu przez całe życie. Podziw i zaskoczenie budzi fakt, że główny bohater zrobił to w przeciągu zaledwie kilkunastu dni. 


Przeczytaj także: Oskar i Pani Róża - napisz list do Oskara

Aktualizacja: 2024-01-25 17:04:11.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.