Raport o stanie wojennym - czas i miejsca akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke.

Marek Nowakowski to twórca zbioru opowiadań zatytułowanego „Raport o stanie wojennym”. Dzieło to opowiada o czasach, jakie w Polsce nadeszły po 13 grudnia 1981 roku. Ze względu na polityczną tematykę Nowakowski początkowo nie mógł wydać oficjalnie swojego dzieła we własnej ojczyźnie, więc po raz pierwszy ukazało się ono w Paryżu. Nowakowski zamieścił w nim różnorodne teksty, które ukazują rozmaite sytuacje i odmienne perspektywy, jakie towarzyszyły ludziom w trakcie stanu wojennego, tworząc w ten sposób jego szeroki i szczegółowy literacki obraz. Warto przyjrzeć się też temu, jak prezentuje się czas oraz miejsce akcji dzieła.

Spis treści

Raport o stanie wojennym - czas akcji

Czas akcji jest dość szczegółowo określony przez autora i oparty o faktyczne wydarzenia historyczne. Pierwsze opowiadanie rozpoczyna się około trzech dni po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Rozpoczął się on dokładnie 13 grudnia 1981 i trwał do 22 lipca 1983 roku. Mniej więcej w tych ramach zamyka się czas akcji opowiadań Marka Nowakowskiego. Można to rozpoznać dzięki temu, że autor opisuje wiele wydarzeń z tego okresu, co pokazuje, jak sam stan wojenny zmieniał się i otwierał kolejne etapy swojego istnienia.

Raport o stanie wojennym - miejsce akcji

Miejsce akcji nie jest aż tak dokładnie określone, jak ma to miejsce w przypadku jej czasu. Większość wydarzeń rozgrywa się w stolicy Polski. Można to poznać po tym, że autor opisuje na przykład siedziby różnych ważnych państwowych instytucji, które mieściły się właśnie tam. Jednak miejsce akcji obejmuje zdecydowanie szerszy plan, ponieważ Nowakowski w swoich opowiadaniach chciał zmieścić jak najszerszą perspektywę i jak najwięcej istotnych wydarzeń. Zatem odbiorca nie widzi jedynie ważnych budynków, ale trafia też wraz z narratorami do prywatnych mieszkań, na ulice i do zakładów pracy. Czasami odwiedza też nielegalne drukarnie i dowiaduje się, jak funkcjonowało w tamtym czasie podziemie. Nowakowski towarzyszy zatem zarówno żołnierzom, jak i zwykłym przechodniom na ulicy. Można dzięki temu wyszczególnić wiele miejsc, w jakich rozgrywa się akcja poszczególnych opowiadań.


Przeczytaj także: Humor i ironia w Raporcie o stanie wojennym

Aktualizacja: 2024-01-25 16:48:41.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.