Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Marek Nowakowski to jeden z polskich przedstawicieli tak zwanego małego realizmu. Znany jest z takich tytułów jak na przykład zbiór opowiadań „Raport o stanie wojennym”. Autor opisuje w nich trudną rzeczywistość, jaka zapanowała w Polsce po 13 grudnia 1981 roku. Ze względu na poruszaną w tekstach tematykę początkowo Nowakowski nie mógł wydawać swojego dzieła w Polsce, zatem po raz pierwszy opublikowano je w Paryżu. W swojej ojczyźnie mógł tego dokonać dopiero po odejściu opisywanej partii od władzy i po zniesieniu cenzury.

W przypadku opowiadań Marka Nowakowskiego warto zwrócić uwagę na ich tytuł, czyli „Raport o stanie wojennym”. Jest on znaczący, co między innymi sprawia, że ukryte jest w nim pewne dodatkowe znaczenie. Tytułem autor nadaje charakter swoim tekstom i pokazuje, z jakiej perspektywy powinno się je interpretować i jak czytelnik może je odczytywać.

Użycie słowa „raport” w tytule zbioru niesie ze sobą konkretne znaczenia. Są one powiązane z wojną, sytuacją zagrożenia, oblężeniem. Raport oznacza donoszenie o jakichś wydarzeniach osobom, które nie biorą w nich udziału. Nowakowski zatem raportuje czytelnikom, co działo się w Polsce w czasie stanu wojennego.

Forma tekstów, czyli krótkie opowiadania, także swoim kształtem przypomina surowy i zawierający wyłącznie najważniejsze wydarzenia raport z pola bitwy. Nowakowski zaświadcza zatem o tym, jak przedstawiała się kondycja społeczeństwa w tych trudnych chwilach, jakie nastały w grudniu roku 1981 i trwały aż do 1983 roku. Reakcje w społeczeństwie były różne, a Nowakowski stara się uwzględnić w swoich raportach jak najwięcej spośród nich. Autor w ten sposób tworzy szeroką panoramę ludzkich zachowań i doświadczeń, jakich był świadkiem w trakcie trwania stanu wojennego. Chce o nich wszystkich wspomnieć, by jego teksty stały się wiarygodnym i rozbudowanym świadectwem tamtych czasów. Można zatem powiedzieć, że „Raport o stanie wojennym” Marka Nowakowskiego, to nie tylko tekst literacki, ale też swoisty dokument i zaświadczenie na temat tego, co dawniej się działo.


Przeczytaj także: Raport o stanie wojennym - czas i miejsca akcji

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.