W tytule zbioru "Raport o stanie wojennym" i tytule opowiadania "Stan wojny" pojawiają się różne nazwy tego samego wydarzenia historycznego. Czemu służy ten zabieg artystyczny?

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Marek Nowakowski to pisarz, który zyskał uznanie dzięki takim dziełom jak „Raport o stanie wojennym” z 1982 roku. Książka ta opisuje sytuację w polskim społeczeństwie po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Ze względu na polityczny charakter tekstów, pierwotnie nie mogły one ukazać się w Polsce, dlatego pierwsze wydanie miało miejsce w Paryżu. Zbiór opowiadań otwiera utwór o wymownym tytule „Stan wojny”.

Interesującym zabiegiem artystycznym jest użycie w tytule opowiadania oraz całego zbioru dwóch różnych określeń odnoszących się do tego samego wydarzenia, czyli wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Decyzja ta ma swoje uzasadnienie. Akcja pierwszego opowiadania rozgrywa się zaledwie kilka dni po ogłoszeniu stanu wojennego, kiedy to społeczeństwo dopiero zaczynało rozumieć jego konsekwencje. Czołgi na ulicach i puste sklepy mogły być odbierane jako oznaki wojny, stąd tytuł „Stan wojny”.

Taki zabieg artystyczny nawiązuje również do jednej z konsekwencji stanu wojennego – głębokich podziałów i konfliktów społecznych. Społeczeństwo zostało podzielone na zwykłych obywateli i przedstawicieli władzy oraz służb mundurowych, co przypominało wojnę domową. Brak zaufania między ludźmi stał się rzeczywistą katastrofą, a jednocześnie korzystną sytuacją dla władzy.

Różnica w nazwach zbioru i opowiadania podkreśla, że jedno wydarzenie może być postrzegane i interpretowane na różne sposoby. Początkowe dni stanu wojennego przypominały rzeczywiście wojnę, ale z biegiem czasu autor mógł zacząć dostrzegać ten okres w inny sposób i zdecydować się na nowe określenie tych chwil. Marek Nowakowski, poprzez różnice w tytułach, ukazuje głębię i złożoność doświadczeń społeczeństwa w trudnym okresie.


Przeczytaj także: Przedstaw charakterystykę starszej kobiety z opowiadania Stan wojny. Zwróć uwagę na jej wygląd i zachowanie. Jakie cechy osobowości bohaterki sugeruje ten opis? Kogo lub co może symbolizować staruszka? Uzasadnij odpowiedź, podając przy- klady takich postaci z innych tekstów kultury.

Aktualizacja: 2024-09-17 23:01:33.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.

Inne opracowania