Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą - problematyka

Autor Inny
Autorką problematyki jest: Marta Grandke.

„Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” to dzieło autorstwa Agnieszki Frączek, opowiadające o dzieciństwie i dorastaniu słynnego poety, Juliana Tuwima. Ma ono zatem charakter biograficzny i skierowane jest raczej do młodszych czytelników. Dzięki temu mogą się oni zapoznać z historią życia niezwykłego twórcy w sposób jasny i przystępny. Oprócz tego dzieło cechuje się pogłębioną problematyką, dotykającą właśnie życiorysu słynnego poety, którego twórczość uczniowie poznają na lekcjach języka polskiego.

Ponieważ dzieło Agnieszki Frączek opowiada o dzieciństwie Juliana Tuwima, to pojawia się w nim problematyka dorastania. Słynnego poetę czytelnik poznaje już w chwili narodzin, zatem może śledzić jego rozwój już od pierwszego dnia. Rodzice Julka od pierwszych dni jego życia widzą w nim kogoś wyjątkowego i pokładają duże nadzieje w jego przyszłości. Ma być on według nich lekarzem, prawnikiem lub pracownikiem banku. Tymczasem w czasie dorastania Julek próbuje różnych rzeczy i rozwija się w rozmaitych kierunkach. Ma swoje wzloty i upadki, nie z każdym przedmiotem w szkole sobie radzi. Młodszy czytelnik w tej biografii może zatem odnaleźć znajome problemy.

Problematyka szukania swojej pasji to kolejny aspekt, jaki pojawia się podczas lektury tego dzieła. Młody Julian Tuwim interesuje się naprawdę rozmaitymi rzeczami. Wśród nich pojawia się między innymi chemia, pirotechnika, budowanie różnych konstrukcji, zbieranie osobliwych książek, nauka języków obcych i tłumaczenia. Dopiero na końcu tej drogi młody Tuwim odkrył swoją miłość oraz zdolność do tworzenia poezji i zajął się tym. Jego przykład pokazuje, że człowiek może stopniowo odkrywać to, w czym jest dobry i co chce robić w swoim życiu. Sprawdzanie różnorodnych możliwości jest zatem jak najbardziej właściwe. Być może bez tej drogi Tuwim nie stałby takim poetą, jakim był i jego dzieła nie przyjęłyby znanej wszystkim formy.

Problematyka relacji z innymi ludźmi to kolejna rzecz, jaką autorka porusza w swoim dziele. Młody Julek obraca się w różnym towarzystwie. Przede wszystkim jest to jego rodzina, rodzice, młodsza siostra czy też ciocia. Oprócz tego zawiera znajomości w szkole, jest znany w kamienicy, w której mieszka. Relacje te mają różne charaktery i każda na swój sposób pozwoliła się Tuwimowi rozwinąć i dojrzewać. Inaczej wyglądała jego znajomość z przyjacielem Maksem, a inaczej wychowywanie go przez rodziców.

Problematyka edukacji to ostatnie zagadnienie, na jakie warto zwrócić uwagę. Tuwim w szkole radził sobie doskonale z większością zajęć, ale nie z matematyką. Dostawał z niej gorsze stopnie, do czego bał się przyznać rodzicom. Opowieść o tym pokazuje, że nawet wybitni twórcy czasami miewali problemy podczas edukacji, co nie przeszkodziło im w osiągnięciu wielkich sukcesów w wielu innych dziedzinach.


Przeczytaj także: Napisz list do Juliana Tuwima

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.