Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

„Madame” to powieść Antoniego Libery opublikowana w roku 1998. Fabuła powieści osadzona jest PRL-u i dotyczy niespełnionej miłości Narratora do jego nauczycielki francuskiego, nazywanej Madame.

 • Główny bohater
 • Madame
 • Profesor Konstanty Monteń
 • Doktor Jerzy Monteń
 • Maksymilian
 • Klara
 • Roger Goltz
 • Soliter
 • Żmija
 • Eunuch
 • Jakub Bolesław Kugler
 • Dyrektor
 • Mademoiselle Legris
 • Marianna Zamoyska
 • Mefisto i Prometeusz
 • Główny bohater

  Nastoletni chłopak, uczeń szkoły średniej. Czytelnik nie poznaje jego imienia ani nazwiska, wiemy tylko, że ma urodziny 10 września i mieszka w Warszawie. Był oczytany, fascynował się sztuką, próbował swoich sił w teatrze, muzyce i literaturze. Zakochał się w swojej nauczycielce francuskiego, nazywanej Madame, ale ta wiedziała, że nie może pozwolić sobie na zbyt wiele i nie pozwoliła mu się pocałować. Po skończeniu szkoły zaczął studiować romanistykę i publikować swoje nowele.

  Madame

  Nauczycielka francuskiego i dyrektorka szkoły, do której uczęszczał narrator. Na drugie imię miała Wiktoria, urodziła się w Alpach. Miała burzliwe losy, mieszkała we Francji i Hiszpanii, po czym wróciła z ojcem do Polski. Jej matka zginęła w wypadku, a ojciec zmarł w więzieniu. Madame była piękną, elegancką kobietą po trzydziestce. Źle czuła się w Polsce, dlatego jej najważniejszym celem był wyjazd do Francji. W końcu udało jej się wyjechać do Paryża, ale nie zapomniała o swoim dawnym uczniu – wysłała mu prezent na dwudzieste urodziny.

  Profesor Konstanty Monteń

  Znajomy rodziców narratora i przyjaciel rodziców Madame. Opiekował się Wiktorią po śmierci jej ojca. Był zapalonym alpinistą, prowadził z narratorem rozmowy na temat historii.

  Doktor Jerzy Monteń

  Był nazywany Jerzykiem, syn profesora. Ukończył romanistykę na UW i został wykładowcą. Bez wzajemności zakochał się w Madame. 

  Maksymilian

  Ojciec Madame, zgłosił się na ochotnika podczas hiszpańskiej wojny domowej. Musiał ukrywać się, ponieważ był podejrzewany o bycie faszystowskim szpiegiem. Po powrocie do Polski został aresztowany i zmarł na zawał.

  Klara

  Matka Madame, przez męża nazywana Claire. Zginęła w wypadku samochodowym, kiedy ktoś uszkodził hamulce w samochodzie Maksymiliana.

  Roger Goltz

  Był kolegą z klasy narratora, nazywano go Rożkiem. Był skryty, nieprzystępny, z nikim się nie przyjaźnił, ale nie obawiał się wyrażać własnej opinii. Został profesorem w Princeton.

  Soliter

  Wicedyrektor w szkole narratora. Krytykował jego scenariusz, ponieważ brakowało w nim fragmentów literatury rosyjskiej. Kiedy jednak narrator wygrał konkurs, wicedyrektor przypisywał zasługi zasugerowanym przez siebie poprawkom.

  Żmija

  Nauczycielka biologii, była nazywana również Osą. Była surowa i nieprzyjemna dla uczniów, a przez jej docinki narrator uciekł z lekcji. Gdyby nie interwencja Madame, Żmija nie dopuściłaby narratora do matury.

  Eunuch

  Nauczyciel śpiewu, złośliwie nazywany Eunuchem ze względu na cienki głos i brak żony. Rozwiązał zespół narratora po wykonaniu utworu Hit the road Jack.

  Jakub Bolesław Kugler

  Narrator nazywał go Karakanem z powodu niskiego wzrostu. Był szefem szkolnego Związku Młodzieży Socjalistycznej.

  Dyrektor

  Dyrektor Service Culturel był przystojnym, opalonym, ciemnowłosym mężczyzną. Narrator widział go w mieszkaniu Madame, dlatego podejrzewał ich o romans. 

  Mademoiselle Legris

  Pracownica francuskiej ambasady, znajoma Madame. Narrator nazywał ją Zielonooką.

  Marianna Zamoyska

  Pracownica Centre de Civilisation Française i znajoma Madame. Pomogła narratorowi w dostaniu się na wydarzenia związane z kulturą francuską.

  Mefisto i Prometeusz

  Koledzy narratora. Byli w szoku, gdy zobaczyli, że ich kolega złapał za dłoń nauczycielkę podczas recytacji.


  Przeczytaj także: Madame - problematyka

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.